ÖTV indirimi

ÖTV ve KDV indirimleri devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yürürlükte olacak karar ile birlikte, 30 Haziran 2019 tarihine kadar ÖTV ve KDV indirim oranları uygulanmaya devam edilecek.

Otomotiv sektörünü desteklemek amacıyla silindir hacmi 1600 cc altındaki araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları 15’er puan indirilmişti. Buna göre ÖTV indirimi hesaplama, vergisiz fiyatı 70.000 TL’nin altında olan araçlarda, ÖTV oranı %45’ten %30’a; vergisiz fiyatı 70.000 TL ile 120.000 TL arası olan araçlarda %50’den %35’e düşürülmüştü. Ticari araçlarda KDV ise %18’den %1’e indirilmişti. 31 Mart 2019’da sona erecek olan otomotivdeki vergi indirimi, Cumhurbaşkanlığı kararı ile 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldı.

Motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV sıfırlanmıştı. Bu uygulama da alınan kararla 30 Haziran 2019’a kadar sürecek.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yapılan açıklamada, uzatılan ÖTV indirimi ve KDV indirimi ile sektörün olumlu etkileneceği belirtildi. Yapılan açıklamada; “tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlardaki ÖTV ve KDV indirimlerinde sürenin uzatılmasına ilişkin “Bu düzenlemenin devam ettirilmesi ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok önemli ve tüketicinin otomotiv ürünlerine olan talebini, erişimini de olumlu etkileyen memnuniyet verici bir gelişmedir.” denildi.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca da süresi uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin, iç pazara olumlu bir etki sağlayacağının kesin olduğunu aktardı. Ancak bu olumlu katkının sürekliliğinin sağlanmasının da elzem olduğunu dile getiren Kanca, “Avrupa piyasalarında durgunluğun başladığı bu dönemde, yurt içi piyasada böyle bir destek mekanizmasının sağlanmasından umutluyuz” değerlendirmesinde bulundu.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Murat Şahsuvaroğlu, destekler devam ettikçe sektörün yılı 450.000 civarında kapatabileceğini, geçen sene bu rakamın 655.000 olduğunu söyledi ve “Bu tedbirler alınmasaydı daha düşük rakamlar konuşabilirdik.” yorumunu yaptı.

Böylece otomotiv, konut, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde hayata geçirilen vergi indirimleri uygulaması ikinci kez uzatılmış oldu.