Peugeot Citroen grubu (PSA) Opel’i satın aldı

ABD’li General Motors (GM) şirketi, Fransız otomobil üreticisi Peugeot Citroen grubunun (PSA), Alman otomobil üreticisi Opel’i 2,2 milyar Avro karşılığında bünyesine kattığını açıkladı. General Motors (GM) ve PSA Grubu, GM’in Opel/Vauxhall markalarının ve GM Financial’ın Avrupa operasyonlarının PSA grubuna katılmasını öngören anlaşmayı açıkladılar. PSA, Opel/Vauxhall için 1,3 milyar, GM Financial’ın Avrupa ayağı için ise 0,9 milyar Euro ödeyecek.

GM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, şirkete bağlı Opel ve Opel’in Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Vauxhall, Peugeot Citroen grubuna katılacak.

Yapılan açıklamada, Opel ve Vauxhall’ın, PSA’ya katılmasıyla birlikte grubun Avrupa’daki ikinci büyük otomobil üreticisi firma olacağı belirtildi.

2016’da 17,7 milyar gelir elde eden Opel/Vauxhall’un da bünyesine katılması ile birlikte PSA, yüzde 17’lik Pazar payı ile Avrupa’nın ikinci en büyük otomotiv şirketi olacak. Anlaşma PSA’nın dünya çapında karlı şekilde büyümesi için Avrupa’da güçlü bir temel oluşturuyor.

PSA yönetim kurulu başkanı Carlos Tavares, “Opel/Vauxhall ile güçlerimizi birleştirmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi ve ekledi: “Opel/Vauxhall’un yetenekli çalışanlarının başarılarına, güçlü modellerine ve köklü mirasına saygı duyuyoruz. PSA ve Opel/Vauxhall’u marka kimliklerine uyumlu şekilde yönetmeyi amaçlıyoruz. Avrupa pazarı için birlikte işbirliği ile ürettiğimiz başarılı otomobillere bakarak Opel/Vauxhall’un doğru bir partner olduğunu biliyoruz. Vardığımız anlaşmayı bu ilişkinin doğal bir uzantısı olarak görüyor ve işbirliğimizi bir üst seviyeye taşımak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Tavarez ayrıca: “Şundan eminiz ki Opel/Vauxhall’un geri dönüşü bizim desteğimizle gözle görünür şekilde hızlanacak. Bu geri dönüşü gerçekleştirirken elbette GM’in Opel/Vauxhall çalışanlarına verdiği bütün taahhütleri de yerine getireceğiz” dedi.

GM yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Mary T. Barra, “GM, Opel/Vauxhall’daki değerli çalışma arkadaşlarımız ve PSA olarak daha önceki başarılı ittifakımızı tüm tarafların uzun dönem performansına katkı sağlayacak yeni bir girişimle desteklemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

“GM için bu girişim momentumumuzu ve performansımızı artırmak için verdiğimiz çabada önemli bir adım. Şirketimizi yeniden şekillendiriyoruz ve disiplinli sermaye dağılımı ile temel otomotiv ticaretimizde ve bireysel ulaşımın geleceğini belirlememizi sağlayacak yeni teknolojilerin geliştirilmesinde yüksek karlılık sağlayacak yatırımlara yönelerek hissedarlarımıza süreklilik gösteren, rekor sonuçlar sunacağız.”

Mary Barra sözlerine “Açılan bu yeni sayfa uzun dönemde Opel ve Vauxhall’u daha güçlü bir konuma getirecek. GM olarak biz süregelen işbirliğimizi gelecekteki heyecan uyandırıcı yeni modellerde de sürdürerek ve ekonomik varlığımız ile PSA’in sunduğu güçlü değer yaratma kapasitesine ve gelecekteki başarılarına dahil olacağız” diyerek son verdi.

Gerçekleşen işlem önemli ölçek ekonomilerine izin verecek ve satın alma, üretim ve ARGE bölümlerinde önemli sinerjilere imkan sağlayacak. Opel/Vauxhall’un geri dönüşüne katkı sağlayacak bu sinerjilerin, önemli bir bölümü 2020’ye kadar olacak şekilde, 2026’da 1,7 milyar euro’luk rakamlara ulaşması bekleniyor. GM ile hayata geçirilen başarılı işbirliği ile PSA Opel/Vauxhall’un 2020’de yüzde 2, 2026’da ise yüzde 6 faaliyet karı elde etmesini ve 2020’de serbest nakit akımını sağlamasını bekliyor.

PSA, BNP Paribas ile birlikte GM Financial’ın Avrupa ayağını da yeni oluşturulan %50/%50 ortak girişim ile satın alıyor. GM Financial’ın mevcut platformu ve ekibi korunacak ve BNP Paribas bünyesinde yönetilecek. PSA ise öz kaynaklar yönetimi yönünden denetlemeyi yapacak.

İşlem GM’in son üç yılda rekor performans sergilediği ve 2017’de güçlü görünüm gösterip hissedarlarına önemli miktarda sermaye kazandırdığı dönüşüm sürecinin bir diğer adımı. İşlem GM’in temel işleyişini güçlendirecek, kaynakların gelişmiş teknolojiler gibi daha yüksek getiri sağlayacak noktalara harcanmasını sağlayacak ve hissedarlar için daha fazla değer kazandıracak.

EBIT marjını iyileştirip, serbest nakit akışını artırıp ve bilançodaki risklerin önüne geçecek bu işlem sonrasında GM, sermaye tahsisi çerçevesinden nakit ihtiyacını 2 milyar dolar azaltacak ve bunu, pazar durumuna bağlı olarak hisselerini geri satın almak için kullanacak.

GM yeni oluşumun gelecekteki başarılarına da PSA hisselerini satın alma garantisi sayesinde ortak olabilecek. GM ve PSA ayrıca elektrik teknolojilerinin geliştirilmesinde işbirliği yapmayı, Bazı Holden ve Buick modellerinde tedarik anlaşmalarını sürdürmeyi hedefliyorlar. PSA ayrıca GM/Honda yakıt hücresi sistemleri ortak girişiminin tedarikinde de rol oynayabilir.

Opel’in Satış Sözleşme Koşulları kapsamında Opel/Vauxhall’un otomotiv operasyonları PSA tarafından 1,3 milyar euro karşılığında satın alınacaktır. GM Financial’ın Avrupa operasyonları, PSA ve BNP Paribas tarafından, işlem kapanış tarihindeki proforma defter değerinin 0,8 katı, ya da yaklaşık olarak 0,9 milyar Euro karşılığında ortaklaşa satın alınacaktır.

Opel/Vauxhall’un otomotiv operasyonları ve GM Financial’ın Avrupa operasyonlarının %100’ü için yapılan işlemin toplam değeri 2,2 milyar Euro’dur.

Opel/Vauxhall ve GM Financial’ın Avrupa operasyonlarının %50’si dahil olmak üzere PSA tarafından gerçekleştirilecek satın alma işleminin değeri 1.8 milyar Euro olacaktır.

Bu işlemle bağlantılı olarak, GM veya iştirakleri 0,65 milyar Euro değerinde k hisse alma hakkına sahip olacaklardır. Bu hisslerin 9 yıllık vadesi bulunmaktadır ve çıkarılmasından itibaren 5 yıl sonrasına kadar herhangi bir tarihte tamamen ya da kısmen 1 euro’luk işlem fiyatından alınabilir. PSA hisselerinin 17.34 euro’luk referans fiyatı göz önüne alındığında, hisseler PSA hisselerinin 39,7 milyon adedine ya da PSA’nın bölünmüş sermayesinin yüzde 4,2’lik kısmına denk gelmektedir. GM, PSA nezdinde yönetime katılma ve oy hakkına sahip olmayacağını ve aldığı PSA hisselerini 35 gün içinde satacağını kabul etmiştir.

İşlem Opel/Vauxhall’un, Opel ve Vauxhall markaları, 6 montaj ve 5 parça üretim tesisi, bir mühendislik merkezi (Rüsselsheim, Almanya) ve yaklaşık 40 bin çalışanı ile bütün otomotiv operasyonunu, kapsamaktadır. Torino İtalya’daki mühendislik merkezi GM ‘de kalacaktır.

Opel/Vauxhall, otomobilleri önümüzdeki yıllarda PSA platformlarına geçene kadar GM’in fikri mülkiyet lisanslarından faydalanmayı sürdürecektir.

Bu işlemle bağlantılı olarak GM 4.0-4.5 milyar dolar tutarında nakit olmayan harçları üstlenecektir.

Opel/Vauxhall’un bütün Avrupa ve Birleşik Krallık’taki fonlanmış ya da fonlanmamış German Actives Plan ve seçilmiş bazı küçük planlar hariç tüm emeklilik planları GM’de kalacaktır. German Actives Plan ve seçilmiş küçük planlardaki sorumluluğu PSA Opel/Vauxhall’dan devralacaktır. GM PSA’e 3 milyar euro emeklilik borçlarının kapanması için ödeme yapacaktır.

Bu işlem mevzuata ilişkin resmi onaylar ve yeniden yapılandırmalar içeren birtakım kapanış şartlarına tabi olup, kapanışın 2017 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir.

PSA Grubu Hakkında: 2016’da 54 milyar euro satış ve gelire ulaşan PSA Grubu, kendine özgü otomotiv tecrübeleri tasarlamakta ve dünya çapında müşterilerine özgürlük ve keyif sağlayan çözümler sunmaktadır. Grup, bünyesinde üç otomobil markasını barındırıyor: Peugeot, Citroën ve DS. Bunların yanı sıra otomobil kullanıcılarının değişen ihtiyaçlarına yanıt vermek için Free2Move markası altında ise mobilite ve akıllı servis çözümleri sağlıyor. PSA, 2016’da kilometre başına ortalama 102,4 gramlık emisyon değeri ile CO2 emisyonları alanında Avrupa’nın lideri konumundadır. Ayrıca PSA otonom ve bağlantılı otomobiller alanında dünya çapında 2,3 milyon aracıyla da öncü konumda. Grup, Banque PSA Finance ile finans alanında ve Faurecia ile de otomobil ekipmanları alanında faaliyet göstermektedir.

General Motors Hakkında: General Motors ve partnerleri 30 ülkede otomobil üretiyor ve şirket dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen pazarlarında lider konumlarda. GM, iştirakleri, ve ortak girişimleri, Chevrolet, Cadillac, Baojun, Buick GMC, Holden, Jiefeng, Opel, Vauxhall ve Wuling markaları altında otomobil satıyor.

OPEL Fiyat Listesi 2017
Opel Insignia Sports Tourer
En Çok Satılan Otomobiller
Otomobilde ÖTV İndirimi
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin