SEAT Ateca

SEAT Ateca 2017
SEAT’ın SUV sınıfında ilk modeli olan SEAT Ateca, markanın güncel tasarım çizgileriyle oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Karakteristik full LED farlar, ön tampon ve sis farlarının dizaynı, C sütünü biçimi ile net gövde çizgileri, SEAT’ın yeni SUV’u SEAT Ateca modelinin belirgin tasarım özellikleri arasında bulunuyor.

SEAT’ın yeni SUV modeli Ateca, Türkiye’de 1.0 TSI 115 hp, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp gücünde benzinli motorlar ve 1.6 TDI 115 hp, 2.0 TDI 190 hp gücünde dizel motor seçenekleri ile sunuluyor. SEAT Ateca, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp benzinli ve 2.0 TDI 190 hp dizel motorları DSG şanzıman ve 4Drive dört çeker özelliklerine sahip versiyonlarıyla satın alınabiliyor. SEAT Ateca; Reference, Style, Xcellence ve FR olmak üzere dört donanım versiyonu ile satışa sunuluyor.

SUV araçlara olan ilgi ve talebin artmasıyla markalar, Crossover – SUV model yelpazelerini genişletme yönünde hareket ediyorlar. SEAT’ın ilk SUV modeli Ateca, keskin hatlara sahip etkileyici tasarımı, üretim kalitesi ve teknik özellikleriyle kendi sınıfında yer alan diğer SUV modelleri arasında rekabetçi bir görünüm sergiliyor.

SEAT Ateca boyutları itibarıyle geniş ve kullanışlı bir SUV. Çift yük zemini, katlanabilir arka koltuklar bagaj bölümünden kontrol edilebiliyor. 4,36 metre uzunluğuyla SEAT Ateca, standart konfigürasyonunda 510 litre, 4Drive dört çekerli versiyonunda 485 litre olan bagaj kapasitesi ve geniş iç hacmi ile segmentindeki en iyi mekan kullanımlarından birini sunuyor.

SEAT’ın yeni SUV modeli Ateca, pek çok yeni teknolojiye sahip. SEAT Ateca’nın dikkat çekici özelliklerinden biri de Karşılama Işığı. Bu özellik, kapı kilidini açtığınız anda, dış aynalardaki LED ışıklar ile ön kapıların altındaki alanı aydınlatıyor ve ATECA adı ve siluetini yere yansıtıyor. SEAT Ateca’nın bir başka pratik özelliği de bir ayak hareketiyle açılabilen ve aynı şekilde kapatılabilen elektrikli bagaj kapağı.

SEAT Ateca Sürüş Destek Sistemleri
SEAT Ateca’nın Uzun Far Asistanı, karşı yönden gelen trafikte sürücünün gözünü almadan, güçlü LED ön farlar sayesinde ilerideki yolun en uygun şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Dikiz aynasının çerçevesindeki kamera, önde ve karşı yönde seyreden trafiği yakından izleyerek ön farların buna uygun olarak ayarlanmasını sağlıyor. Ayrıca SEAT Ateca Elektrikli park freni, yedi hava yastığı, yorgunluk tespit sistemi, XDS gibi güvenlik ve sürüş destek sistemleri sunuyor. SEAT Ateca sürüş profili, yol koşullarına ve kişisel tercihlere göre ayarlanabiliyor. Gösterge paneli üzerinde Normal, Spor, Eco, ve Kişisel profiller bulunuyor. Sürüş Deneyimi Kumandası ile kullanıma hazır hale getiriyor. Dört çeker olan SEAT Ateca modelleri, Kar ve Off-Road profillerinin yanı sıra Yokuş İniş Desteği fonksiyonu gibi ek desteklere de sahip. Sensörlerle kontrol edilen Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), sistem sınırları içerisinde öndeki araca olan mesafeyi düzenleyerek, uzun otoyol seyahatlerinde sürüş konforunun artmasına katkı sağlıyor.Ön Bölge Asistanı, öndeki trafiğe olan mesafeyi sürekli izlemek üzere otomobilin önüne entegre edilmiş bir radar sensör kullanıyor. Sistem, kritik durumlarda, frenleri hazırlayarak, görsel ve sesli ikazlar sayesinde ve ikinci adımdaysa kısa bir sarsıntıyla; tepki vermek gerektiğini bildirerek, sürücüye yardımcı oluyor. Sürücü çok hafif bir fren yaparsa, Ön Bölge Asistanı çarpışmayı engellemek için gerekli olan frenleme basıncısını oluşturuyor. Eğer sürücü hiç tepki vermezse, Ön Bölge Asistanı otomatik olarak frenlemeyi yapıyor. Şehir İçi Acil Frenleme Fonksiyonu; Ön Bölge Asistanı sisteminin bir uzantısı ve saatte 65 km’ye kadar SEAT Ateca’nın ön tarafındaki bölgeyi izliyor. Acil bir durum olduğunda sistem anında ve otomatik olarak otomobili frenliyor.

Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, yan yönlerden yaklaşmakta olan araçları tespit ederek park alanından çıkma sürecini kolaylaştırıyor. Çevresel Görüş Sistemi (Top View Camera), ön ızgara, arka tampon ve her iki dış aynada bulunan dört kamera; SEAT Ateca’nın etrafındaki tüm alanı kapsayan ve kuş bakışı görüşüyle monitörde gösterilen görüntü, dar park alanlarında park etmeyi kolaylaştırıyor.

SEAT Ateca’nın Tasarımı
Bir kağıt ve kalemle başlayan yeni bir otomobilin tasarlanma süreci, ilk eskizlerin oluşması, aracın kilden modelinin yapılması ve diğer geleneksel ve teknolojik yöntemlerle devam eder. SEAT’ın ilk SUV modeli olan Ateca’nın doğuşu da böyle başladı ve 1.400 gün sonunda son haline ulaştı. Yeni modelin ilk olarak hatlarının taslağı hazırlandı. Bu hatlar, otomobilin DNA’sını tanımlayan bir yol haritası olduğu için tasarım sürecinin tamamında bu işaretler izlendi. Yeni otomobil üzerinde çalışmaya başlayan tasarımcılar “kusursuz” bir tasarıma ulaşana kadar binden fazla eskiz çizdiler. Bilgisayarda somutlaşan model, daha sonra gerçek boyutlarında ve 4 farklı renkte kilden bir heykel haline getirildi. Bu kil modelden, dış tasarımın fiziksel olarak yeniden üretimi için yararlanıldı ve yapılan değişlikleri yansıtmak üzere model sürekli yeniden şekillendirildi. SEAT Ateca’nın koltukları geliştirilirken, rahatlık ve estetiğin bir arada yer almasına büyük önem verildi.

SEAT Ateca özellikleri
Geniş bagaj kapasitesi ve iç ortamda daha fazla aydınlık alan sunan opsiyonel panoramik sunroof özelliğine sahip yeni SEAT Ateca, Opsiyonel Ön Bölge Asistanı Destekli Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Kör Nokta Tespit Sistemi ve Çevresel Görüş Sistemi gibi otomobilin 360 derece etrafının görüntülendiği kamera sistemiyle Ateca, gelişmiş güvenlik özelliklerini bir arada sunuyor. SEAT Ateca, yenilikçi destek sistemleri, bağlanabilir özellikli medya sistemi ve şehirde hayatı kolaylaştıran donanımlarıyla ilerici teknolojiler sunuyor. SEAT Sürüş Profili, Ateca’nın mevcut sürüş durumuna, yol koşullarına ve kişisel tercihe göre uyarlanmasını sağlıyor.

Yeni SEAT Ateca, opsiyonel Full Link, MirrorLinkTM, Apple CarPlayTM’in işlevlerini bünyesinde barındırarak en yüksek bağlanabilirlik düzeyini sunuyor. 8″ ekranıyla Media System Plus’ın öne çıktığı SEAT Ateca, opsiyonel olarak kablosuz şekilde akıllı telefon şarjını mümkün kılıyor.

SEAT Ateca FR
SEAT Ateca’nın FR versiyonu, XCellence gibi üst donanım özelliklerinde olmasıyla birlikte aynı zamanda daha dinamik ve sportif bir karaktere sahip. SEAT Ateca FR versiyonunu dışarıdan ilk bakıldığında XCellence’tan farklılaştıran unsur ön ve arkada bulunan FR logosu ve siyah tavan rayları. Ön kısım daha ayrıntılı incelendiğinde, kendine has bir tasarıma sahip siyah renk ön ızgara, aşağıda ise sadece SEAT Ateca FR versiyonuna özgü olan, kasayla aynı renge sahip tamponlar göze çarpıyor. Öndeki LED sis farları da FR için özel olarak yenilenmiş. Yandan bakıldığında SEAT Ateca FR versiyonunu ayırt eden unsurların başında 18 inch alüminyum alaşımlı jantlar, arka spoyler ve FR versiyon için özel olarak tasarlanan arka tamponlar geliyor. İç kısımda ise, üzerinde FR logosu bulunan alüminyum kapı eşik kaplamaları, ön kapılar açılır açılmaz göze çarpıyor. Ayrıca alüminyum pedallar ve çok fonksiyonlu deri sportif direksiyon üzerinde parlak siyah bir kabartma şeklinde yer alan SEAT Ateca FR logosu da bu otomobilin sportif karakterini daha sağlam bir şekilde vurguluyor. Standart olarak sunulan spor Alcantara® döşeme ile direksiyon ve koltuklarda bulunan kırmızı dikişler SEAT Ateca FR’ın göze çarpan detayları arasında yer alıyor.

SEAT Ateca AUTOBEST’in kazananı
SEAT Ateca, otomotiv sektöründe Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan AUTOBEST’in kazananı oldu. En yenilikçi teknolojiye sahip, çok yönlü bir SUV olan SEAT Ateca, Avrupa’da 2017’nin “en uygun fiyata en iyi otomobili” seçildi. Avrupa’dan 31 otomobil gazetecisinin oyuyla belirlenen bu ödül, SEAT Ateca’yı tasarım, konfor, kullanım kolaylığı ve yetkili satıcı ağı ile “paranın tam karşılığı” olarak değerlendirdi.

SEAT Ateca Motor Seçenekleri 

1.0 TSI 115 hp S&S Ecomotive
Motor Tipi: 3 Silindir 12V Benzinli Motor
Maksimum güç; 115 hp
Maksimum tork: 200 /2000-3500 (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 119 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 5,2 lt/100 km
Motor hacmi: 999 cc

1.6 TDI 115 hp S&S Ecomotive
Motor Tipi: 4 Silindir 16V Dizel Motor
Maksimum güç; 115 hp
Maksimum tork: 250 /1500 – 3250  (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 113 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 4,3 lt/100 km
Motor hacmi: 1598 cc

1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S
Motor Tipi: 4 Silindir 16V Benzinli Motor
Maksimum güç; 150 hp
Maksimum tork: 250/1500-3500  (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 122 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 5,3 lt/100 km
Motor hacmi: 1395 cc
1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S
Motor Tipi: 4 Silindir 16V Benzinli Motor
Maksimum güç; 150 hp
Maksimum tork: 250/1500-3500  (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 124 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 5,4 lt/100 km
Motor hacmi: 1395 cc

1.4 EcoTSI ACT 150 hp 4Drive DSG S&S
Motor Tipi: 4 Silindir 16V Benzinli Motor
Maksimum güç; 150 hp
Maksimum tork: 250/1500-3500  (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 140 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 5,4 lt/100 km
Motor hacmi: 1395 cc

2.0 TDI 190 hp 4Drive DSG S&S
Motor Tipi: 4 Silindir 16V Dizel Motor
Maksimum güç; 190 hp
Maksimum tork: 400 /1750 – 3250  (Nm/dd)
Ortalama CO2 emisyon değeri *: 134 g/km
Ortalama yakıt tüketimi*: 5,2 lt/100 km
Motor hacmi: 1968 cc

*Bu değerler test ortamında elde edilmiş olup, kişinin kullanımına göre değişiklik gösterebilir. 

SEAT Ateca Donanım Versiyonları
SEAT Ateca Reference: 1.0 TSI 115hp S&S Ecomotive
SEAT Ateca Style: 1.6 TDI 115 hp S&S Ecomotive, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S
SEAT Ateca Xcellence: 1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S, 1.4 EcoTSI ACT 150 hp 4Drive DSG S&S  2.0 TDI 190 hp 4Drive DSG S&S
SEAT Ateca  FR: 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG S&S

**1.4 EcoTSI ACT 150 hp S&S motor ve 1.4 EcoTSI ACT 150 hp DSG S&S motor’larda İz genişliği: 1576/1541 Yükseklik: 1615 mm**1.4 EcoTSI ACT 150 hp 4Drive DSG S&S motor ve 2.0 TDI 190 hp 4Drive DSG S&S motor’larında İz genişliği: 1572/1544 Yükseklik: 1625mm

Ayrıntılı ve güncel bilgilere SEAT Yetkili Satıcıları’ndan ulaşabilirsiniz.

SEAT Kampanyası
SEAT Fiyat Listesi
SEAT Toledo Kampanyası
SEAT Ibiza
SEAT Leon Kampanyası