Yeni SEAT Ibiza

SEAT’ın tasarımı, kalitesi, teknolojik özellikleri ve etkileyici dinamizmi ile şimdiye kadar geliştirdiği ve “en iyi Ibiza” olarak tanımladığı Yeni SEAT Ibiza ferah iç tasarımı ile daha konforlu bir sürüş sunuyor.

Dört nesil ve 5.4 milyonu aşkın satış rakamının ardından, SEAT Ibiza’nın 5. nesli; ileri teknolojisi, çarpıcı dinamizmi, geliştirilmiş iç mekanı ve konfor yönünden geçirdiği iyileştirmeleri ile yollara çıkıyor. İspanyol markanın bu en ikonik modelinin alışıldık gençlik dolu, işlevsel, sportif ve rahat ruhu, bu kez yepyeni bir tarzla buluşuyor. SEAT’ın karakteristik DNA’sını yansıtan çarpıcı yeni tasarımı, bu kez daha rafine, heyecan verici ve modern çizgilerle birleşip, çok daha keskin ve sportif bir görünüm sunuyor.

Güvenlik, tasarım, performans ve konfor yönünden büyük bir ilerleme hedefleyen Yeni SEAT Ibiza’nın kalitesindeki bu büyük gelişim, yeni MQB A0 modüler platformu sayesinde gerçekleşti. Volkswagen Grubu’nda bu platformun kullanıldığı ilk model olma özelliği taşıyan yeni SEAT Ibiza, SEAT’ın Grup içindeki önemini öne çıkarırken, aynı zamanda sayısız avantajı da beraberinde sunuyor.

İlk kez 1984 yılında piyasaya sürülen Ibiza, SEAT markasının ikonu haline geldi. Markanın tarihindeki en köklü geçmişe sahip olan bu otomobil, aynı zamanda dünya genelinde 5.4 milyonu aşkın satarak, markanın en çok rağbet gören modeli oldu. Leon ve Ateca ile birlikte markanın üç temel direğinden biri olan Ibiza, SEAT’ın gelecekteki başarısının yapı taşlarından biri olarak konumlandırılıyor.

Barselona’da geliştirilen beşinci nesil yeni SEAT Ibiza, Volkswagen Grubu’nun en yeni teknolojisi MQB-A0 (Modular Quer Baukasten) platformunu ilk kez kullanan model olma özelliğini taşıyor. Bu platform sayesinde, SEAT Ibiza en gelişmiş teknolojilerle donatılabilirken, iç hacimde dikkate değer iyileştirme yapılabiliyor ve dinamizmi artıyor.

Yeni SEAT Ibiza’yla ilgili olarak bilgi veren SEAT S.A. Dünya Başkanı Luca de Meo “SEAT olarak güçlenme ve büyüme evresindeyiz ve sektörümüzün en dinamik firmalarından biri olmak için çalışıyoruz. Yeni SEAT Ibiza, marka için büyük bir atılım yapacak ve bu segmentte bir dönüm noktası olacak” dedi.

Otomobilde ayrıca Beats ses sistemi yer alıyor: yüksek kaliteli ses eğlence sistemiyle müzik tutkunlarına enerji, duygu ve heyecan sunan marka, müzik dinleme şeklini tamamen değiştiriyor. Sistem, 6 adet hoparlör, 1 adet yüksek kalite subwoofer ve 8 kanallı bir 300W amplifikatör kullanıyor. yeni SEAT Ibiza, daha üst segmentlerde bulunan bir kalite ve teknolojiyi kendi segmentine getiriyor. Hem genç ve dinamik bir ruha sahip, ne istediğini bilen müşterileri hem de daha donanımlı bir dokunuş arayan ve günlük hayatında basit çözümler bulmak için elinin altında en yeni ve en gelişmiş teknolojiyi isteyen müşterileri hedefliyor.SEAT Ibiza’nın 33 yıllık hikayesi
SEAT’ın en beğenilen modellerinden biri olan Ibiza’nın ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana 33 yıl geçti. İlk neslindeki düz hatlardan, 5. neslinde dinamik bir siluete dönüşen SEAT Ibiza’nın tasarım serüveni birçok hikayeyi içinde barındırıyor. SEAT Ibiza’nın ilk ve en yeni nesli, modele ismini veren adada buluşuyor. İlk kez piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 30 yılı aşkın sürenin ardından iki nesil arasındaki farklar gün gibi ortada. SEAT Ibiza modelinin beş neslinde de imzası bulunan Teo García, SEAT Ibiza’yı gerçek bir ikon haline getiren özellikleri açıklıyor. García’ya göre, ilk Ibiza’nın tasarımcısı Giorgetto Giugiaro, “zamanın ruhuna uygun olması için” otomobilde köşeli hatları tercih etmişti. Bugün SEAT Tasarım Direktörlüğü görevinde bulunan Alejandro Mesonero tarafından kurgulanan beşinci nesil ise, daha dinamik, heykeli andıran bir siluete sahip. En yeni versiyonda iç mekan daha geniş olsa da, Teo García ilk Ibiza’nın da, karakteristik özelliklerinden biri olan “devasa camları” sayesinde bolca ışık alan ve bu sebeple ferahlık hissi veren bir iç mekana sahip olduğunu belirtiyor.

García, ilk versiyonun “Michelangelo’nun elinden çıkmış bir heykel gibi” yontulduğunu anlatıyor. İlk Ibiza’nın tasarımında iki ton alçı kullanılmıştı. Bugün ise tasarım sürecinde, işlemesi çok daha kolay bir malzeme olan kilden yararlanılıyor. 5 tona yakın kil kullanılarak üretilen modellerin yanı sıra, sanal prototipler yardımıyla tasarımın uygulanabilirliği değerlendiriliyor. 33 yıl önceki ilk nesil SEAT Ibiza ile bugünkü yeni neslin üretim süreleri arasındaki değişim son derece dramatik. Teo García’ya göre, “bugünkü otomobil üretim yöntemlerini geçmiştekilerle kıyaslamak mümkün değil.” Üretim süresindeki bu kısalmaya karşın, günümüz otomobilleri çok daha gelişmiş teknolojiler barındıran, karmaşık araçlar. Volkswagen Grubu’nun en yeni teknolojisi MQB-A0 platformu kullanılarak geliştirilen yeni Ibiza, daha dayanıklı olduğu kadar aynı zamanda ferah bir tasarıma sahip. Otomobilin yeni versiyonu 170 mm daha geniş, 422 mm daha uzun ve 50 mm daha yüksek.

García’ya göre, motorun gelişim süreci ”bu otomobil için devrim niteliğinde.” İlk versiyonunda bile System Porsche gibi “prestijli bir motordan” güç alan Ibiza, 33 yıl sonra 1.0 EcoTSI gibi segmentinde öne çıkan verimli motorlarla donatıldı. Teo García’ya göre, otomobilin en büyük atılımlarından biri olan “bağlanabilirliği” 30 yıl önce hayal etmek bile mümkün değildi. Otomobilin bugünkü versiyonunda ise Xcellence ve FR donanım paketlerinde standart olarak sunulan 8 inçlik bir ekran sayesinde direksiyon başında bağlanır halde kalmak için gerekli tüm teknolojiler var. Bu bağlamda güvenlik de geliştirilmiş durumda ve en yeni SEAT Ibiza 30 yıl önce hayal bile edilemeyecek sürüş asistanlarına sahip.

SEAT Ibiza, şirketin dünyaya açılmasını sağladı. Aradan geçen beş nesil ve 80’i aşkın ülkede satılan 5,6 milyon otomobilin ardından SEAT Ibiza, her yıl 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan genç Akdeniz adasının ismini taşımayı sürdürüyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Seat Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

SEAT Kampanyaları
SEAT Fiyat Listesi
SEAT Ateca
SEAT Arona
Otomobil Segmentleri