Skoda KAROQ

Skoda’nın kompakt SUV sınıfında yeni modeli Skoda Karoq, showroomlarda yerini aldı. Skoda markasının yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak dinamik bir görünüm sergileyen Skoda Karoq, iç mekan genişliği, şehir içinde rahat kullanım sağlayan boyutları, yeni sürüş destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Sağlam gövdesiyle yolda olduğu kadar arazide de iddialı bir performans ve güvenlik sunan Skoda Karoq modeli, Türkiye pazarında öncelikle 1.0 lt (115 PS) ve silindir kapama teknolojisine sahip 1.5 lt (150 PS), benzinlinin yanı sıra 1.6 lt (115 PS) dizel motor seçenekleri ile satışa sunuluyor.

Skoda Karoq tüm motorlarda 7 ileri DSG otomatik vites kutusu seçeneğiyle sunulurken yılın son çeyreğinde satışa sunulacak 4X4 çekiş sistemli ve DSG otomatik şanzıman özellikli 1,5 TSI benzinli motor ile motor gamı tamamlanacak. Bunun yanında Skoda Karoq’un tüm motor seçeneklerinde start-stop ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileri de mevcut. Skoda Karoq modelinde 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Opsiyonel olarak sunulan ve üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Skoda Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

Skoda tamamen yeni tasarıma sahip kompakt SUV modeline Karoq ismini verdi. Modelin ismi ve telaffuzu, Alaska’nın güney kıyılarındaki yerli halktan esinlenerek oluşturuldu. Skoda’nın yeni büyük SUV modeli Kodiaq’ta olduğu gibi Skoda Karoq ismi için de, Kodiak Adası’nda yer alan Alutiiq kabilesinden ilham alındı. Böylece Skoda, markanın şu anki ve gelecekteki SUV modelleri arasında belirli bir terminoloji oluşmuş oldu.

Alutiiq kabilesi, otomobil için ‘KAA’RAQ’ kelimesini kullanıyor. ‘RUQ’ terimi ise, ‘ok’ anlamına geliyor ve aynı zamanda Skoda logosunun ana unsurlarından birini temsil ediyor. Her iki kelimeyi birleştirerek KAROQ ismini oluşturan Çek marka, güçlü bir kombinasyon elde etmiş oldu.

Skoda’nın 2025 hedefleri çerçevesinde, marka her geçen yıl ürün yelpazesini genişletmeye devam edecek. Ana odak noktalarından biri ise SUV modelleri olacak. Skoda Kodiaq modelinin tanıtılmasının ardından gelecek Skoda Karoq ise yeni bir adımı temsil ediyor. Yeni Skoda Karoq’un dünya prömiyeri, Mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Skoda Kodiaq modelinin başarısıyla SUV sınıfına güçlü bir giriş yapan Skoda, tümüyle yeni bir model olan yeni Skoda Karoq ile bu sınıfta yakaladığı başarıyı sürdürmeyi hedefliyor. Tümüyle yeni bir otomobil olan Skoda Karoq, dinamik tasarımın yanı sıra kristalden esinlenilmiş sayısız unsurlarla markanın tasarım dilinin son temsilcisi durumunda.Skoda’nın yeni SUV modellerinde uyguladığı yeni tasarım anlayışı ile geliştirilen Skoda Karoq dinamik bir dış görünüm sergilerken, iç mekan genişliği, yeni sürücü destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi donanım özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Skoda Karoq, yine tipik bir Skoda olarak, VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan “sanal pedal” gibi özellikleri de bünyesinde barındıracak.

Skoda Karoq, 115 PS ile 190 PS arasında değişen güçlerde beş motor seçeneği ile satışa sunulacak. Özellikle, 1.6 TDI 115 PS dizel motor ve 7 ileri DSG şanzıman seçeneğinin Türkiye SUV-Crossover pazarında yeni Skoda Karoq modeline olan ilgiyi arttırabileceği söylenebilir.

Keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümü, güvenlik ve sağlamlığı ifade ederken, “Ambition” donanım seviyesinden itibaren full-LED teknolojili farlarla müşterilerin beğenisine sunuluyor. LED farlar, aynı zamanda yol ve ışık durumuna göre yahut karşıdan bir araç gelmesi halinde otomatik olarak farların şiddetini ayarlayan “Dinamik Işık Asistanı” da bulunuyor. Bu sistem, silecekler çalıştığında da farları otomatik olarak açıyor.

Ana far grubunun alt kısmında bir bant gibi yer alan lambalar ise, hem sinyal hem de gündüz sürüş farları olarak ikiz fonksiyona sahip. Yine tamamen LED teknolojili olan ve “viraj fonksiyonu”na da sahip sis lambaları ise farların altında yer alıyor. Krom kaplı radiator ızgarası da, aracın tipik bir Skoda olduğunu ortaya koyuyor. Skoda Karoq’ta, donanım paketi seçeneklerine gore standart 16 veya 17 inch üç farklı tasarımlı jant kullanılırken, isteğe bağlı 17, 18 ve 19 inch alaşım jantlar da bulunacak.

Boyutları itibariyle yeni Skoda Karoq;4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip. Böylelikle iç mekanda arka koltuktakilere 69 mm’lik bir diz mesafesi sunuluyor. 2.638 mm’lik uzun dingil mesafesi (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2.630 mm) Karoq’a yolda konforlu bir sürüş sağlarken, iç mekanın da cömertçe şekillendirilmesine olanak tanımış.

Skoda Karoq’ta 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

Bununla birlikte orta konsolda yer alan “Telefon kutusu” (Phonebox), akıllı telefon ve diğer teknolojik araçların şarj edilmesini sağlıyor. Karoq’ta ayrıca isteğe bağlı olarak alınabilecek ısıtmalı direksiyon simidi ve ısıtmalı arka koltuklar, sürücünün araçla ilgili kendi tercihine uygun yaptığı tüm ayarları hafızasında tuman programlanabilir anahtar da var.

Yeni Karoq, son teknolojiye sahip sürüş destek sistemlerini de sunuyor. Bunlar arasında Park Yardımcısı, Şerit Asistanı, Trafik İşareti Tanıma, Tehlike Asistanı, Kör Nokta Uyarısı, Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, Ön Bölge Asistanı gibi konfor ve güvenliği artıran unsurlar var. Bununla birlikte Amundsen eğlence sisteminde, araç içinde kesintisiz iletişim imkanı sağlayan wi-fi bağlantısının yanı sıra, bazı fonksiyonları ekrana dokunmaksızın sadece el hareketleriyle kontrol etmeye yarayan “Gesture Control” özelliği de, Skoda Karoq ile sunulan ilginç donanımlar arasında bulunuyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Skoda Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Skoda Kampanyası
Skoda Fabia
Skoda Superb
Skoda Kodiaq
Yeni Skoda Octavia