Skoda OCTAVIA

Skoda için markanın kalbi konumunda yer alan Skoda Octavia modeli, 60 yaşına bastı. İlk kez 1959 tarihinde üretilen efsanevi Octavia, günümüzde de markayı başarılı bir şekilde temsil etmeyi sürdürüyor.

Skoda markasının en çok satan modeli olan Skoda Octavia, konforlu sürüşü, geniş iç hacmi, dayanıklılığı ve verimli motorlarıyla ailelerden, filo şirketlerine kadar herkesin favorisi olmaya devam ediyor. Aynı zamanda Skoda Octavia RS modeliyle birlikte genç ve tutkulu sürücülerin de tercihi olarak öne çıkıyor.

Latince “sekizinci“ anlamına gelen Octavia, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra markanın ürettiği 8. model olmasıyla bu ismi almıştı. Skoda’nın ana fabrikası Mlada Boleslav’da 1959 yılında banttan inen ilk Skoda Octavia, 40 HP güç üreten dört silindirli 1.1 litrelik motora sahip, arkadan itişli bir modeldi. Akıcı ve çekici tasarımının yanı sıra etkileyici bir sürüş karakteriyle beğeni toplamıştı. Kısa bir süre sonra ise 45 HP üreten Octavia Super’i tanıtan Skoda, 1960 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ise sportif 50 HP‘lik Skoda Octavia Touring Sport’u sergiledi. Ardından bu otomobil, yarışlara da katılarak ünlü Monte Carlo Rallisi’nde arka arkaya üç yıl zafer elde etti. Daha geniş ve özellikle Avrupa pazarlarında başarılı olan Skoda Octavia Combi, 1960 yılında tanıtılan modeller arasındaydı ve yenilikçi iki parçalı bagaj kapağıyla yüksek pratiklik sağlıyordu. İlk dört tekerlekten çekişli versiyon 1999 yılında piyasaya sürüldü.

Skoda ile Volkswagen Grubu arasında 16 Mart 1991 yılında imzalanan anlaşmayla Skoda’nın %31’lik hissesini satın alan Volkswagen Grubu, 2000 yılına gelindiğinde markanın tek sahibi oldu. Skoda’nın Volkswagen Group bünyesine katılmasından sonra, modern dönemin ilk jenerasyon Skoda Octavia modeli ise, 1992 yılında tanıtıldı. Modern bir teknik platformda, eski Baş Tasarımcısı Dirk van Braeckel ve ekibi, kusursuz bir tasarıma sahip bir gövde yarattı. Skoda Octavia’nın başarısı ikinci jenerasyon modelle iyice öne çıkarken, üçüncü jenerasyon Octavia 2014 yılından itibaren satışa sunuldu. 2017 yılında tamamen yenilenen mevcut Octavia, 2.5 milyon adetten fazla satış elde etti.

1959 yılından bu yana ise 6.5 milyondan fazla Skoda Octavia satışı gerçekleşti. Bugün, üçüncü Skoda Octavia jenerasyonu, Skoda’nın model serisinin omurgasını oluşturmaktadır. Kasım 2012’den bu yana üretime girdi ve Şubat 2017’de tamamen güncellendi. 2,5 milyondan fazla müşteri bu nesli seçti. Birçok pazarda uzun zamandır satılan Skoda Octavia, Mlada Boleslav’ın yanı sıra Çin, Hindistan, Kazakistan ve Cezayir’de üretiliyor.

2019 model Skoda Octavia; Ambition, Optimal, Style ve Sport donanım versiyonlarında, 1.0 TSI 115 PS, 1.5 TSI 150 PS ACT ve 1.6 TDI CR 115 PS motorlar, manuel ve DSG şanzıman seçenekleri ile satışa sunuluyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Skoda Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

skoda octavia, skoda octavia rs, skoda octavia 2019, skoda octavia combi, skoda octavia dsg