Skoda SCALA

Yeni karakter, yeni teknoloji, yeni isim: Skoda Scala ile, Çek markası, popüler kompakt otomobil segmentindeki ürün yelpazesini genişletiyor. Skoda’nın yeni modeli Scala, karakteristik yeni bir tasarım diline ve ileri teknolojilere sahip. Skoda’nın ileriye doğru yaptığı büyük ilerlemeyi temsil eden Skoda Scala’nın ismi ise, Latince “basamak“ veya “merdiven“ anlamına geliyor.

Skoda, Vision RS konseptinden ilham alan etkileyici tasarımıyla birlikte üst düzey fonksiyonelliği ve ileri bağlantı teknolojilerini Scala’da buluşturuyor. MQB A0 platformu üzerine yapılan Skoda Scala, yenilenen tasarım dili kapsamında, önemli bir yenilik daha getiriyor. Aracın bagaj kapağının üzerinde artık logo yerine büyük harflerle Skoda ismi yer alıyor. Üst donanım paketinde sunulan, 18 inç büyüklüğünde jantlar ve genişletilmiş arka cam da dinamik tasarıma katkı sağlıyor.

Yeni Skoda Scala, hepsi Euro 6d-TEMP emisyon standardına uyumlu beş farklı motor seçeneği ile geliyor. Bunlar arasında üç benzinli motor ve bir dizel bulunuyor. Ayrıca 2019 yılında çevre dostu doğal gazla çalışan bir motor (CNG) seçeneği daha sunulacak. Tüm motorlar doğrudan enjeksiyon ve turboşarj ile birlikte Stop/Start teknolojisi ve fren enerjisi geri kazanımı özelliklerine sahip. 90 PS’den 150 PS’ye kadar farklı güç çıkışlarına sahip motorlarıyla geniş bir ürün yelpazesi yer alacak. Skoda Scala’da üç farklı güce sahip 1.0 lt, 1.5 lt ve 1.6 litre TDI dizel motorların yanı sıra 1.0 G-TEC çevre dostu doğal gazlı (CNG) motoru da seçenekler arasında yer alacak. Skoda’nın yeni modeli, yüksek düzeyde aktif ve pasif güvenlik, tam LED farlar ve arka lambalar, bagaj ve yolcular için bolca alan ve sayısız Simply Clever özelliği sunuyor.

Scala’nın dış tasarımındaki dinamik çizgiler, kabin içinde de devam ediyor. Yüksek kaliteye sahip, yumuşak malzemeli kabinde, ortaya konumlandırılmış dokunmatik ekran, sıcak bir atmosfer sağlayan ambiyans ışıklandırmaları, renkli dikişlere sahip koltuklar gibi şık detaylar bulunuyor. Opsiyonel olarak sunulan ‘Sanal Kokpit“ özelliği, 10.25 inç’lik ekranıyla segmentinin en büyüğü olarak Skoda Scala’da öne çıkıyor.

Ortaya konumlandırılan dokunmatik ekran 9.2 inç boyuta kadar tercih edilebilecek. Bu merkezi ekran, sürücü ve yolcular tarafından rahatlıkla okunabilecek şekilde tasarlanmış. Yeni Skoda Scala, akıllı telefon ile aracın kapılarını açıp/kapama özelliğinden diğer online servislere kadar birçok bağlantı teknolojisini de sunacak. Sayısız Simply Clever özellik sunacak olan Skoda Scala, segmentinde ilk kez elektrikli bagaj kapağı sunan model olarak öne çıkıyor.

Skoda Scala’nın 2.649 milimetrelik uzun dingil mesafesi, otomobilin arka koltuklarında, Skoda Octavia modeline eşdeğer 73 milimetrelik bir diz mesafesine izin veriyor. 462 litre bagaj hacmi ile Skoda Scala, segmentinde en büyük bagaj bölümüne sahip arabalar arasında yer alıyor. Arka koltuk bölümü katlandığında, bagaj hacmi 1.410 litreye çıkıyor.

Skoda AUTO’nun İç Tasarım Müdürü Norbert Weber; “Yeni Skoda Scala, yeni iç mekan konseptimizi yansıtan, yeni renkler ve materyallerin yanında güncel bir tasarım dili tanıtan ilk üretim modelidir. Scala’daki prömiyeri, Skoda için yeni bir marka kimliğinin başlangıcını işaret ediyor, ki bu da işlevsel olduğu kadar duygusal.” Şeklinde ifade ediyor.Skoda Scala’nın iç mekan konseptinin odak noktası, 9,2 inç ebatlarında, bu araç segmentindeki en büyük ve sürücünün ve ön yolcunun görüş alanında mükemmel bir şekilde konumlandırılmış olan gösterge sistemi. Bu bağımsız, merkezi ekran, kaputun tasarım hatlarını yansıtan bir karakter çizgisiyle çerçevelenmiş.

Orta konsoldaki klima kumandaları ve Start/Stop sistemi için düğmeler, vites değiştirme kolu önündeki Sürüş Modu Seçme ve Park Yardımı kontrolleri rahat bir erişime sahip. Yan hava delikleri kapılara kadar uzanıyor ve genişlikteki görsel izlenimi arttırıyor.

Kompakt boyutlarına rağmen, Skoda Scala kompakt otomobil segmentinde bir araç için iç kısımda bol miktarda alan sunuyor. 2,649 mm aks aralığına sahip aracın uzunluğu 4,362 mm, genişliği 1,793 mm ve yüksekliği ise 1,471 mm. Aerodinamik tasarımı sayesinde ise rüzgar direnci katsayısı 0.29 cd.

Skoda Scala’nın modern görünümünü tamamlamak için en yeni dijital teknolojiler araca entegre edilmiş. Skoda Scala, ekran boyutu bakımından sınıfının en iyileri arasında. İsteğe bağlı olarak sunulan Virtual Cockpit, 10.25 inç boyutundadır ve sürücülerin beş farklı görünüm arasında seçim yapabilmelerini sağlar. En yeni nesil Modüler Bilgi ve Eğlence Matrisine dayanan mevcut bilgi-eğlence sistemleri, sürücü panelinin hemen üstündeki görüş alanında, gösterge panelinde yüksekte bulunan 9,2 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip.

Arka tamponun altında gizli ve isteğe bağlı olarak önyüklemede bir düğme kullanılarak katlanabilen elektrikle geri çekilebilir bir çekme çubuğu bulunuyor. Skoda Scala modelinde de sürücü kapısındaki Skoda’nın tipik şemsiye bölmesi (şemsiye dahil) yer alıyor.

Skoda Scala pasif güvenlik sistemleri ile birlikte çalışan çok sayıda sürücü destek sistemine sahip. Skoda Scala’da bulunan gelişmiş destek sistemlerinden biri de Side Assist. Bu isteğe bağlı sistem, bir aracın arkadan yaklaştığını veya sürücünün kör noktasında bulunduğunu sürücüye gösteriyor. Benzer sistemler genel olarak 20 metreye kadar bir menzile sahipken, Side Assist 70 metreye kadar olan araçları algılayabilir ve otoyollarda tehlikeli durumlardan sürücüyü etkili bir şekilde uyarır. Arka Trafik Uyarısı, Side Assist işlevinin ayrılmaz bir parçası. İsteğe bağlı Adaptif Seyir Kontrolü (ACC), uzun otoyol yolculuklarında kullanılmak üzere tasarlanmış ve 210 km/saate kadar hızlarda çalışabiliyor. Şehir Acil Durum Frenini de içeren Ön Yardım, şehirde sürüş sırasında aracın önündeki alanı izlemek ve böylece kazaları önlemek için radar kullanıyor.

Karanlık ve kötü havalarda daha iyi görünürlük için, Skoda Scala tam LED farlar ve arka lambalar sunacak. İç mekanda da hoş bir atmosfer için LED ortam aydınlatması bulunuyor.

Kaza durumunda Skoda Scala, yolcuları dokuz hava yastığına kadar korur. Sürücü ve ön yolcu için iki ön hava yastığına ek olarak, yeni kompakt modelde ayrıca perde hava yastıkları ve ön koltukların yan hava yastıklarının yanı sıra; Direksiyon simidinin altındaki iki arka yolcu ve diz hava yastığı için yan hava yastıkları da opsiyon olarak mevcut. Bir kazadan sonra, Çok Çarpışmalı Fren, aracın kontrolsüz bir şekilde daha fazla yuvarlanmasını önlemek için geliştirilmiş. Acil durum çağrısı, ön koltukların yolcuları için hava yastıkları veya kemer gerdiricileri devreye sokulduğunda otomatik olarak yardım isteyecek. Bununla birlikte, herhangi bir zamanda elle de çalıştırılabilir.

Detaylı ve güncel bilgileri Skoda Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Skoda KAMIQ
Skoda KODIAQ
Skoda KAROQ
Skoda SUPERB
Skoda OCTAVIA