Skoda VISION RS

Skoda, spor geleneğini VISION RS ile sürdürülebilir bir gelecekle birleştiriyor.

Ekim ayında Paris Motor Show 2018’de, dinamik tasarım dili ve verimli hibrit sürüşüyle markanın çarpıcı konsept çalışması, Skoda’nın sportif RS modellerinin bir sonraki evrimsel aşamasına ve gelecekteki bir kompakt aracın tasarımına ilk bakışları sağlıyor. Skoda ayrıca sürdürülebilir şekilde üretilen Vegan materyallerinin kullanımıyla yüksek düzeyde bir çevre bilinci de gösteriyor.

Keskin çizgiler Pürüzsüz yüzeyler. Tanımlanmış kenarlar. Skdoa Vision RS, Skoda’nın 117 yıllık Motorsport tarihine miras aldığı yarış genlerine vurgu yapıyor. İnce farlar, arka difüzör ve tavan spoyleri gibi her dış detay, otomobilin sportif ruhunu yansıtıyor.

Skoda Vision RS’nin sportif DNA’sı iç tasarımda fütüristik bir ifade sunuyor. Otomobilin iç ortamında karbon alaşım malzemeler, uzay iskeleti tasarımı, görünüşte yüzer koltuklar ve kesilmiş kristal detaylar kullanılmış.

Parlak beyaz boya ve karbon çarpıcı zıtlıklar yaratır: Xirallic kristal ışıltılı efekt boyası, Skoda VISION RS ışıltısının parlak beyaz rengini ince bir mavi efektle kaplıyor. Kullanılan boyadaki organik bileşenler ısıyı yansıtarak iç sıcaklığın düşmesine katkı sağlıyor. Gövdeye yapıştırılan çok sayıda siyah karbon eleman, beyaz boyaya belirgin zıtlıklar yaratıyor. Motor sporlarında yaygın olarak kullanılan yüksek teknolojili malzeme, yeniden tasarlanmış radyatör ızgarası, ön ve arka spoiler, dış aynalar, yan eşikler, hava girişleri ve çıkışları ve arka difüzörde yer alıyor.

Vegan malzemeler, sürdürülebilir üretim ve özel yüzeyler: 100 yıl önce Çekoslovakya’nın vakfını kutlayan yan desteklerinde Çek bayraklarını taşıyan yüzer Alcantara® kaplı koltukların üst kısmı için %100 geri dönüştürülmüş polyester iplikten üretilen bir karbon tekstil kullanılmış. Sürdürülebilirliğin bir başka örneği, bir karbon dokumada Piñatex tekstilini kullanan paspaslar; yüksek performanslı malzeme lifleri ananas ağacının yapraklarından elde ediliyor. Ayrı bir merkezi işaretli spor direksiyon simidi motor yarışında görülenlere benzer şekilde.

Skoda VISION RS plug-in hibrid modelinin güç ünitesinde 1,5 litrelik TSI 110 kW (150 hp) benzinli motor ve 75 kW (102 hp) elektrik motoru bulunuyor. Bu hibrid motor sistemi 180 kW’lık (245 hp) bir sistem çıkışı sunuyor. Bu da konsept çalışmasını 0-100 km/s hıza 7,1 saniyede hızlandırarak ara sprintin 80-120 km/s hızını 8.9 saniyede yapıyor. Otomobil toplamda kilometre başına sadece 33g CO2 salınımı gerçekleştiriyor.

Sadece batarya gücünde, model sıfır emisyonlu yerel sürüşü sağlayan, 70 km’ye kadar mesafeleri kapsayabilirken, 13 kWh kapasiteli lityum iyon pil, şarj istasyonunda 2,5 saat içinde şarj edilebiliyor. Alternatif olarak, Skoda VISION RS herhangi bir ev prizine takılabilir veya enerji geri kazanımı sırasında sürülebilir.

Kaba taslaklar bile, bu araç kavramının önemli bir parçasının aerodinamikle ilgili olduğunu ortaya koymaktadır. Skoda VISION RS, 4,356 milimetre uzunluğunda ve 1,810 milimetre genişliğinde, yalnızca 1,431 milimetre yüksekliğinde ve 2,650 milimetre dingil açıklığında.

Skoda RS modelleri ile ilgili Skoda markasının RS harf kombinasyonu ilk kez 1974 yılında 180 RS ve 200 RS ralli spor otomobilleri için tanıtıldı. 130 RS’nin başarısının ardından, tüm dünyada tanındı. 2000 yılından bu yana, çeşitli Skoda model serilerinin performans değişkenlerini tanımlamak için kullanılmıştır.

Detaylı ve güncel bilgileri Skoda Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Skoda Kampanyası
Skoda Fabia
Yeni Skoda Rapid
Skoda Kodiaq
Yeni Skoda Octavia