Toyota GR SUPRA

Toyota GR Supra, Avrupa’nın en prestijli otomobil ödüllerinden biri olan Altın Direksiyon Ödülü’nü kazandı.

1982’de ikinci jenerasyon Supra ile ödülü alan Toyota, ikonik modelinin geri dönmesiyle 2019 yılında yine “En İyi Spor Otomobil” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Altın Direksiyon Ödülü, Almanya’nın en popüler pazar gazetelerinden Bild am Sonntag ve otomobil dergisi Auto Bild tarafından gerçekleştiriliyor. 50’den fazla otomobil arasından okuyucuların seçtiği ilk 3 model, uzman gazeteciler, yarış pilotları ve ünlüler tarafından Lausitzring Pisti’nde test sürüşünden geçirildi.

Her otomobile performans kriterlerine göre puan verildi ve kazanan belirlendi. Toyota GR Supra tamamen yeni bir model olsa da geçmişiyle birlikte klasik spor otomobil özellikleriyle öne çıkıyor. Önden motorlu, turbo beslemeli altı silindirli iki koltuklu 340 HP’lik otomobil arkadan itişli sürüşüyle her yolculuğun keyifli olmasını sağlıyor. Gazoo Racing yarış departmanının geliştirmesiyle GR Supra ismini alan model, bu departmanın ilk global modeli olma özelliği taşıyor. Süspansiyonu ve alçak ağırlık merkeziyle pistte veya yolda iyi bir yol tutuşu ve sürüş tepkileri sağlıyor.

Supra’nın efsanevi geçmişinin ve ünlü A şasi kodunun altını çizmek için özel bir Toyota GR Supra A90 Edition da üretilecek. Fırtına Grisi mat boya ile gelecek A90 Edition, mat siyah jantlar ve kırmızı deri kaplamaların olduğu bir kokpite sahip olacak. Toyota GR Supra A90 Edition model, ön sipariş veren Avrupa’daki ilk 90 müşteriye özel olarak sunulacak. Bununla birlikte Supra ismine olan ilgiyi taçlandırmak üzerine, Avrupa’daki ilk 900 Toyota GR Supra modeli sahibi, özel imkanlardan yararlanacak. Supra’nın 900 üyesi olacak bu kullanıcılar, parayla satın alınamayacak özel bir program içerisine dahil edilecek.

Performans ve yol tutuş hedeflerini tanımlayarak, Toyota Motor Kuzey Amerika ve Toyota Motor Avrupa’nın büyük katkısı olan Japonya’daki Toyota GAZOO Racing, Supra’yı kendi sürüş özellikleri ile donattı. Önceki Toyota Supra jenerasyonların ve ilk 2000GT spor otomobilin mirasına uygun şekilde önden motorlu arkadan itişli forma sahip olacak şekilde tasarlanan Yeni Toyota GR Supra, gücü, çevikliği, hassas yol tutuşu, düşük ağrılık merkezini, kısa aks aralığını ve geniş iz açıklığını kombine ederek sürüş tutkunlarına sıra dışı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Toyota Başkanı ve Master Driver Akio Toyoda, Nürburgring ve diğer yarış alanlarındaki Supra’yı, bu yeni modelin dünyadaki Toyota Supra hayranlarının beklentilerini aşmasını sağlamak için Master Sürücü olarak kişisel geri bildirimde bulunmak üzere test etti.

Toyota GR Supra, saf sürüş heyecanını çift turbo beslemeye sahip 3.0 litre altı silindirli motordan alıyor. 340 HP ve 500 Nm tork üreten bu ünite, sekiz ileri otomatik şanzıman ile donatılmış. Akıcı ve güçlü bir hızlanma sağlayan bu ikili, aynı zamanda her motor devrinde gerekli olan yüksek tork değerini de sağlıyor. Toyota GR Supra, maksimum çekişin sağlandığı Kalkış Kontrol özelliğiyle birlikte 100 km/s hıza sadece 4,3 saniyede erişebiliyor.

Ön süspansiyon alt çerçevesi ve kontrol kolu montaj noktaları, hassas viraj alma özellikleri sağlamak için son derece sert. Yüksek performanslı tekerlek göbekleri daha fazla sertlik ve optimize edilmiş kinematik özelliklerine sahip. Hassas kullanım için Supra değişken bir destek ve değişken oranlı spor ayarlı elektrikli hidrolik direksiyon sunuyor. Toyota’nın Adaptive Variable Suspension sistemi sürücü girişine ve yol koşullarına cevaben sönümleme kuvvetini anında ayarlıyor. Süspansiyon için normal ve spor olmak üzere 2 ayar mevcut.

Yeni Toyota Supra’nın tasarımı önden arkaya aerodinamik dengeyi optimize ederken 50:50 ağırlık dengesi sunuyor. 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Altı objektifli LED farlar hem gündüz çalışan lambaları hem de sinyal fonksiyonlarını entegre ederek yeni Supra için farklı bir aydınlatma sunuyor.

Toyota GR Supra’nın kabini geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor. Toyota tasarımcıları, orta konsolu tasarlamada yeni bir yaklaşım izleyerek sürücüyü sıkıca saran asimetrik bir şekil vermişler. Orta konsol, spor sürüşü için kontrolleri sıkıca gruplandırıyor. Klima kontrol paneli, ortadaki göstergeden dışarı çıkarak gözleri yoldan ayırmadan çalışmayı kolaylaştırıyor. Performans sürüş meraklıları için Yeni Toyota Supra, yanal torku kontrol etmek için elektrikli bir motor ve çok plakalı kavramalar kullanan aktif bir diferansiyele sahip olacak. Aktif diferansiyel,% 0-100 arasında kademesiz değişken kilitlemeli, arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını hassas bir şekilde kontrol edecek.

Toyota’nın yarış takımı Toyota Gazoo Racing tarafından üretilen yarış otomobili Toyota GR Supra GT4’ün satışına 2020 yılında başlanacağı açıklandı. Müşterileri için düzenlediği özel yarışlar ile motorsporlarına daha fazla odaklanmayı amaçlayan Toyota, buradan elde edilecek verileri ve geri bildirimleri daha iyi otomobiller üretme felsefesi kapsamında değerlendirmeyi hedefliyor.

GR Supra GT4, Toyota Gazoo Racing’in ilk global modeli olan GR Supra baz alınarak yapılan bir yarış aracı olarak öne çıkıyor. GT4 kategorisi, düşük maliyetli olmasıyla özel kullanıcılar arasında son derece popüler. GT4 yarış araçları, dünya çapında birçok farklı serilere katılabiliyorlar. Toyota, GR Supra GT4’ün satış fiyatı, satış yeri ve tarihini ise yıl sonuna doğru açıklayacak.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Toyota Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Toyota Kampanyaları
Toyota Fiyat Listesi
Yeni Toyota Corolla Hybrid
Yeni Toyota RAV4
Yeni Toyota Camry Hybrid