Toyota’nın Yeni Modelleri

Toyota Yeni Modellerini Kenshiki Forum 2020’de Sergilendi

Toyota, Amsterdam şehrinde gerçekleşen Kenshiki Forum 2020’de yeni modellerini, son yeniliklerini ve mobilite çözümlerini tanıttı. Bunlar arasında Avrupa pazarı içen üreteceği yeni SUV modeli, ikinci nesil Mirai konsepti, RAV4 Plug-in Hybrid, GR Supra 2.0 ve yeni nesil Toyota Yaris sergilendi.

Toyota’nın Yeni SUV Modeli

Toyota klasik fuar anlayışına yeni bir bakış açısı getiren Amsterdam’daki Kenshiki Forum’da B-SUV segmenti için tamamen yeni bir model üreteceğini açıkladı. Avrupa ürün gamı için üretimi gerçekleştirilecek olan model, Toyota’nın GA-B platformu ile gerçekleştirilecek.

Yeni model kompakt SUV aracın sadece çizimi yapılmış siluetini gösteren Toyota, aracın ismi, üretim planları ve tanıtım tarihini ise ilerleyen günlerde açıklayacak. Modelin; Toyota’nın Avrupa’daki başarısını artıracağı ve 2025’te Avrupa satışlarının %30’luk payını elde etmesi bekleniyor.

Toyota GR Supra’nın Yeni Motor Seçeneği

Toyota, performans modellerini daha geniş kitleye yaymak amacıyla Toyota GR Supra modeline yeni bir motor seçeneği daha ekliyor. Mart ayından itibaren satışa sunulacak olan yeni Toyota GR Supra modeli, yeni 2.0 litrelik motora sahip olacak. Böylece 3.0 litre 6 silindirli motor seçeneğinin yanı sıra GR Supra, 2.0 litrelik üniteyle daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

Gücü, çevikliği, hassas yol tutuşu, düşük ağırlık merkezi, kısa aks aralığı, geniş iz açıklığı ve hafif ağırlığını yüksek gövde sertliği ile kombine eden Toyota GR Supra, aynı zamanda Toyota’nın başarılı yarış takımı “TOYOTA GAZOO Racing” tarafından geliştirilen ilk global GR modeli olarak da dikkat çekiyor.

Toyota GR Supra, safkan bir spor otomobil olarak Toyota’nın geçmiş Supra nesilleri ve orijinal 2000GT spor otomobilinin mirasından izler taşıyor. Toyota GR Supra’daki yeni 2.0 litre motor, 258 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. Sekiz ileri ZF otomatik şanzımanla eşleştirilen Toyota GR Supra, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.2 saniyede tamamlıyor ve maksimum 250 km/s’ye ulaşabiliyor. Daha hafif, daha kompakt motorla birlikte GR Supra’nın ağırlığı 100 kg’ye kadar hafiflerken kusursuz 50:50 ağırlık dağılımıyla üstün bir yol tutuş sunuyor.

Lansmanı ile birlikte 2.0 litrelik Toyota GR Supra, özel ve sınırlı Fuji Speedway versiyonuyla da sunulacak. Eşsiz beyaz metalik gövde boyasına, 19 inç siyah jantlara ve kırmızı aynalara sahip olan aracın kabininde de kırmızı ve siyah Alcantara detaylar var. Bu renk teması, TOYOTA GAZOO Racing resmi yarış araçlarını temsil edecek şekilde tercih düzenlendi. Fuji Speedway versiyonu, Avrupa için 200 adetlik sınırlı üretimle satışa sunulacak.

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid

SUV sınıf araçlar arasında önemli bir yere sahip olan Toyota RAV4’ün kablo ile de şarj edilebilen hibrit versiyonu Toyota RAV4 Plug-in Hybrid modeli de Kenshiki Forum 2020’de sergilendi. Hibrit teknolojisinin lideri Toyota, RAV4’ün ilk kablo ile şarj edilebilen hibrit versiyonuyla daha fazla güç ve daha yüksek yakıt verimliliği vadediyor.

Segmentinde sıra dışı bir performans sunacak Toyota RAV4 Plug-in Hybrid, elektrikli ve 2.5 litre benzinli motoru kombine ederek 306 HP güç üretiyor. Bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını sadece 6.2 saniyede tamamlayan Toyota RAV4 Plug-in Hybrid, konvansiyonel motorlu rakiplerini geride bırakmayı başarıyor. Yüksek performansının yanı sıra sınıfının en iyi CO2 emisyonu ve yakıt tüketimi değerlerini sunan, kablo ile de şarj edilebilen hibrit RAV4, WLTP standartlarına göre 29 g/km’den daha az CO2 emisyonu salımına sahip bulunuyor.

Toyota RAV4 Plug-in Hybrid, yüksek kapasiteye sahip lityum iyon batarya ile sınıfının en uzun elektrikli sürüş menzilini sunmayı hedefliyor. Yeni RAV4 Plug-in Hybrid 2020’nin ikinci yarısında satışa sunulmaya başlanacak.

2. Nesil Toyota Mirai

Toyota’nın 2014 yılında tanıttığı ve dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli binek otomobili olan Mirai, sıfır emisyonlu yakıt hücreli elektrikli araç teknolojisini farklı bir boyuta taşıyan ikinci nesil Mirai konsepti ile yeni özelliklere kavuşuyor. Yeni Toyota Mirai %30 daha fazla menzil sunma hedefiyle tasarlanıyor.

Toyota Mirai modeli, temiz bir gelecek için sürdürülebilir hidrojen toplumunun ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak büyük bir ses getirmişti. Sadece su buharı salımı olan ve kolaylıkla yakıt dolumu gerçekleştirilen ilk jenerasyon Mirai, 500 km menzil sunmasının yanı sıra, pazara sunulduktan sonra 10.000 civarında satış adedi elde ederek dünya çapında hidrojen yakıt altyapısının oluşturulması adına aktif rol oynamıştı.

Toyota, şimdi ise Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni Mirai’yi temsil eden konsepti paylaşmaya hazırlanıyor. 2. nesil Toyota Mirai konsepti, teknik özellikleriyle ve çarpıcı tasarımıyla daha da geliştirildi. 2020’de yola çıkması planlanan yeni Mirai ilk olarak Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa sunulacak.

Toyota’nın öngördüğü gelecekte, evlerde yer alacak yapay zekalı sensörler içeridekilerin sağlık durumunu gözlemleyecek. Şehirde ana yollarda sadece tamamen otonom ve sıfır emisyonlu araçlar kullanılacak.

Yeni Toyota Yaris

Toyota, en başarılı modellerinden biri olan Yaris’in dördüncü neslini de Kenshiki Forum ziyaretçileriyle buluşturdu. Toyota’nın TNGA platformu üzerine üretimi gerçekleştirilen Yeni Yaris, sıra dışı tasarımı, yüksek verimliliğe sahip 4. jenerasyon hibrit sistemi ile birlikte segmentinin öncüsü üst düzey Toyota Safety Sense güvenlik sistemiyle kazaları sıfıra indirecek ileri düzeyde güvenlik özelliklerini barındırıyor.

Her neslinde yenilikçi yaklaşımıyla beğeni toplayan ve yüksek başarı yakalayan Toyota Yaris model serisi, 500.000’den fazlası hibrit olmak üzere bugüne kadar Avrupa’da 4 milyonun üzerinde satış elde etti. Toyota Yaris 2000 yılından bu yana Türkiye’de de yaklaşık 3.000 adedi hibrit olmak üzere toplamda 63.000 adedin üzerinde satışa ulaştı.

Yeni jenerasyon Yaris, TNGA GA-B platformuyla birlikte artırılmış dinamik performansı, geliştirilmiş sürüş kalitesi, yol tutuşu, güvenliği ve dikkat çekici tasarımıyla da öne çıkıyor. Yeni Toyota Yaris, Toyota’nın Fransa’daki fabrikasına yaptığı 300 milyon Euro’luk yatırımla birlikte Avrupa’da üretilmeye devam edecek. Tamamen yenilenen Toyota Yaris, günlük şehir içi kullanımda artan beklentileri karşılamak üzere tasarlandı. Segmentte her jenerasyon büyüyen araç boyutlarının aksine Toyota Yaris’in uzunluğunu 5 mm azaltılıp, dingil mesafesi 50 mm arttırılmış. Böylece aracın şehir içi kullanım kolaylığı ve manevra kabiliyeti geliştirilmiş.

Kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisinde 20 yılın üzerinde deneyimi olan Toyota, bu zamana kadar 2.5 milyonu Avrupa’da olmak üzere dünya çapında 15 milyona yaklaşan hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. B segmentinde ilk hibrit otomobili 2012 yılında Yaris ile sunan Toyota, o günden bu yana Avrupa’da 500.000 üzerinde Yaris Hybrid teslimatı yaptı. Toyota Yaris, ortaya koyduğu başarı sayesinde hibrit teknolojisinin kısa zamanda kullanıcılar tarafından kabul görmesinde ve beğeni toplamasında önemli rol oynadı.

Yeni Toyota Yaris’te kullanılan 4. jenerasyon hibrit sistemi verimlilik ve performans açısından daha da geliştirildi. Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi, daha büyük motorlara sahip yeni Toyota Corolla, Toyota RAV4 ve Toyota Camry modellerinden alınan teknolojiyle geliştirilmiş. Tipik bir dizel motordan %40 oranında daha yüksek verimliliğe sahip olan bu motor, Toyota Yaris’in yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunun %20 oranında daha az olmasına katkı sağlıyor. Buna karşın sistemin toplam çıkış gücü %15 civarında artırılmış. Yeni Toyota Yaris, hibrit versiyonun yanı sıra pazar taleplerine göre üç silindirli 1.5 litre ve 1.0 litre benzinli versiyonlarıyla da satışa sunulacak.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Toyota Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Toyota Fiyat Listesi 2020
Toyota Corolla Hybrid
Yeni Toyota GR Yaris
Yeni Toyota RAV4
Toyota Camry Hybrid