2021 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Türkiye’de ne yazık ki, yılda ortalama 130 bin trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların birçoğu en temel trafik kurallarını ihlal etmek ve dikkatsizlik sebebiyle gerçekleşmektedir. Trafik cezaları caydırıcı olmalıdır. Bununla birlikte saygıya ve bilgiye dayalı bir trafik kültirünün oluşması gerekmektedir.

2021 trafik cezaları ve maddeleri

Trafik kuralları, sürücü ve yayaların can ve mal güvenliğinin sağlanması yönünden hayati öneme sahiptir. 2021 yılında %9,11 olarak belirlenen zam oranı sonrasında güncellenen zamlı trafik cezası ücretleri ve açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Trafik cezaları içinde en yüksek tutar ne kadar?

2021 yılında en yüksek trafik cezası 35.699 TL ile işletme şartlarına uymadan araç muayene etmeyi üçüncü kez tekrarlayanlara uygulanıyor.

Emniyet kemeri kullanmamanın cezası ne kadar?

Emniyet kemeri, sürücü ve yolcular için en temel güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Otomobile bindiğimiz zaman ilk önceliğimiz emniyet kemerini doğru biçimde takmak olmalıdır.

Emniyet kemeri takmadan araç kullanmanın cezası 2021 yılında 144 TL oldu.

Seyir halinde cep telefonu kullanmanın cezası ne kadar?

Günümüzde trafik kazalarının önemli bir bölümüne, sürücülerin seyir halinde cep telefonu kullanmasından kaynaklanan dikkat dağınıklığı neden olmaktadır.

Araç kullanırken cep telefonu kullanmanın cezası 2021 yılında 314 TL.

Yayaya yol vermemenin cezası ne kadar?

Trafikte yaya önceliğine yönelik çalışmalar, Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle başladı. Meclis’te kanun değişikliği teklifinin kabul edilmesi ve Kanun’un 26 Ekim 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla trafik ışığı ya da görevlisi bulunmayan yaya veya okul geçitlerinde ilk geçiş hakkı yayalara verildi.

2021 yılında yayaya yol vermemenin cezası 652 TL oldu.

Park ve duraklamanın yasak olduğu yerlerde park ihlallerinin cezası ne kadar?

Yaya geçitleri, şehir içi otobüs durakları gibi park etmenin yasak olduğu ya da tünel, acil servis girişi gibi duraklamanın yasak olduğu yerlerde bu kurallara uymamak, trafiğin aksamasına ve istenmeyen ciddi sorunlara neden olabilir.

Park ve duraklamanın yasak olduğu yerlerde bu kurallara uymamanın cezası ise 2021 yılında 144 TL.

Araç içinde yüksek sesle müzik dinleyerek çevreyi rahatsız etmenin cezası ne kadar?

Gerek uzun yolculuklarda gerekse şehir içinde otomobilde müzik dinlemek, pek çok çoğumuz için ayrı bir keyif olmakla birlikte, çevreyi rahatsız etmememiz gerektiğini de aklımızdan çıkarmamalıyız.   

2021’de araçta yüksek sesle müzik dinleme trafik cezası 144 TL.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar?

Trafik kazalarının önemli bir bölümü, kırmızı ışıkta kural ihlali yapan sürücülerden kaynaklanmaktadır. Trafik ışıkları, trafik akışını bir düzen içinde güvenle sağlamak için geliştirilmiş sistemlerdir.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise 2021 yılında 314 TL olarak belirlendi.

Trafikte hız sınırını aşmanın cezası ne kadar?

Trafikte yapmanız gereken maksimum hız yola, araç cinsine göre değişebiliyor. Hız sınırının aşıldığı durumlarda verilen ceza ise hız sınırının ne kadar aşıldığına göre farklılık gösterebiliyor. 2021 hız sınırını aşma cezaları ise şu şekilde:

  • Hız sınırını %10-%30 aşmanın cezası 314 TL,
  • Hız sınırını %30-50 aşmanın cezası 652 TL,
  • Hız sınırını %50 üzerinde aşmanın cezası 1.340 TL.

Alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar?

Alkollü olarak araç kullanmak dikkatimizi ve tepkilerimizi olumsuz etkiler, bu durum da trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Alkollü araba kullanmanın cezası ise kaç kez alkollü şekilde yakalanıldığına göre farklılık gösteriyor.

  • İlk defa alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası 1.340 TL.
  • İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanıldığında 1.679 TL.
  • Alkollü araç kullanırken üçüncü kez yakalanmanın cezası ise 2.698 TL.

Muayenesiz araçla trafiğe çıkmanın cezası ne kadar?

Mevzuatta belirtilen süreler içinde araç muayenesi yaptırmayan ve muayenesiz olarak trafiğe çıkanlara cezai işlem uygulanır.

2021 yılı için muayenesiz araç kullanmanın cezası 314 TL.

Ehliyet sınıfı dışında araç kullanmanın cezası ne kadar?

Sahip olduğunuz ehliyet sınıfı, belirli araçları kullanmanıza olanak tanır. Ehliyet sınıfınızın dışında bir araç kullanmak ise cezaya tabidir.

Ehliyet sınıfı dışında araba kullanmanın cezası ise 1.353 TL.

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadar?

Sadece geçerli bir sürücü belgesi olanlar trafikte araç kullanma hakkına sahiptir. Ehliyetsiz araç kullanan kişi tespit edildiğinde ceza uygulanır. Eğer araç kullanan kişiye ait değilse, bu durumda hem aracı kullanana hem de araç sahibine aynı miktarda ceza kesilir.

Sürücü belgesi olmadan trafiğe çıkanlara 2021 yılında uygulanacak trafik cezası 2.698 TL olarak belirlenmiştir.

Plakada ile ilgili uygunsuzluklarda trafik cezası ne kadar?

Araçlarına nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda tescil plakası takmayan, farklı okunması veya okunmamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlara ceza uygulanır.

Araç plakası ile ilgili uygunsuzluklar karşısında 551 TL ceza kesilecek. Sahte ya da başka bir araca ait plakayı takan veya kullananlar ise 6.687 TL cezayı ödemek zorunda olacak.

Drift ya da spin yapan sürücülere verilecek trafik cezaları ne kadar?

Otomobilleri ile drift/spin atarak trafiği tehlikeye düşürenlere 6.700 TL ceza uygulanacak.

Trafik cezaları nasıl ödenir, indirimli trafik cezası ödeme süresi nedir?

Trafik cezasını ödemek için birden fazla seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en uygununu kendinize göre belirleyebilirsiniz.

1. Vergi Dairesi, Banka Şubeleri ve PTT’den Ödeme Yapma

Kesilen cezanın ödemesini yapmak için kişisel olarak vergi dairesi, PTT ya da anlaşmalı bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin T.C. kimlik numarasını vererek de trafik cezası bedelini ödeyebilirsiniz.

2. İnternetten Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Yapma

Günümüzde online ödeme yöntemleri, hem zaman yönünden hem de sağladığı kolaylıklar sebebiyle yaygın olarak kullanılıyor. e-Devlet, İnteraktif Vergi Dairesi veya internet bankacılığı kanallarından trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet’ten trafik cezası ödeme

e-Devlet’in “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” sayfasına gidip sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri girerek sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama ve ödeme yapabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek şifre alabilir ya da e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi seçeneklerle de e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden trafik cezası ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının hizmeti olan İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinden de sorgulama ve ödeme yapmanız mümkün. İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesi “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” bölümünde, T.C. kimlik no ve araç plakasını girdikten sonra ceza sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile trafik cezası ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından trafik cezasını yatırabilirsiniz. Şifreniz ile mobil uygulama ya da siteye giriş yaptıktan sonra trafik cezası ödeme alanına giderek plakadan trafik cezası sorgulayabilir ve hesaptan ya da kredi kartından ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik cezaları indirimi ne kadar, trafik cezası indiriminden nasıl yararlanılır?

Trafik cezasının kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız takdirde %25 indirimden yararlanabilirsiniz.

​Trafik Ceza ve Otopark Sorgulamaları aşağıda yer alan adresler üzerinden yapılabilmektedir.

En yaygın trafik cezaları ve sebepleri

Sürücüler trafik kurallarına uymadığında cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalır. Trafik cezalarının birçok farklı sebebi olsa da görülen en yaygın trafik cezaları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Hız limiti ihlali

Trafikte en sık karşılaşılan ceza sebebi hız limitlerinin ihlalidir. Trafik cezası hız limitleri kuralını aşan sürücülere sıklıkla uygulanır. Çünkü sadece Türkiye’de değil dünyada trafik kazalarının en büyük nedenleri arasında hız sınırının aşılması bulunmaktadır. Belirlenmiş ve trafik işaretleriyle sürücülere bilgisi verilen hız sınırlarının dışına çıkmak aracın hakimiyetinin zorlaşmasına, anlık bir dikkat kaybıyla da ciddi kazalara yol açabilir.

Kırmızı ışıkta geçmek

Trafiğin düzenli bir şekilde devam etmesi için trafik ışıklarından faydalanılır. Kırmızı ışıkta geçmek sonucu çok ciddi kazalara neden olabilir. Bu nedenle kırmızı ışık ihlali de en yaygın ceza sebepleri arasındadır yer almaktadır.

Alkollü araç kullanmak

Trafik ceza listesi içerisinde ilk sıralarda alkollü araç kullanmak da yer alıyor. Alkolün vücuttaki etkisi sürüş kabiliyetlerini en aza indirdiği için alkollü şekilde direksiyon başına geçmenin çok ciddi yaptırımları bulunmaktadır. Alkollü şekilde araç kullanıldığı takdirde ehliyete el koymaya kadar varan büyük yaptırımlar uygulanır.

Emniyet şeridi ihlali

Emniyet şeritleri trafiğin akışını kesmemek, herhangi bir problemle karşılaşıldığı takdirde aracın ve sürücülerin güvenliğini sağlamak ve acil durumlarda görevli araçların rahat şekilde yol alması için ayrılmıştır. Emniyet şeridi ihlali de tıpkı diğer kural dışı durumlarda olduğu gibi ciddi kazalara yol açabilir.

Muayenesiz trafiğe çıkmak

Trafiğe çıkacak durumda olmayan ve standartlara uymayan araçlar, trafikteki diğer sürücüleri riske atabilir. Bu olayların engellenmesi adına sık sık trafik kontrolleri gerçekleştirilir. Trafiğe muayenesiz çıkan araçlar trafik cezasıyla karşılaşır. Ceza aldıktan sonraki 1 hafta içerisinde muayene gerçekleştirilmezse araç trafikten çekilir.

Seyir halinde telefonla konuşmak

Trafik ceza maddeleri arasında belki de en sık karşılaşılan ceza türü seyir halindeyken telefonla konuşmak veya telefon benzeri cihazlara bakmaktır. Sürücülerin trafiği tehlikeye sokmaması için sadece yola odaklanması gerekir. Anlık bir dikkat kaybı ciddi tehlikelere sebep olabilir.

Ehliyetsiz araç kullanmak

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası oldukça büyük olmasına rağmen en yaygın trafik cezaları arasında bulunmaktadır. Taşıt ehliyeti olmadan araç kullanmanın cezası yasalarla belirlenir ve sonucu hapis cezasına kadar gidebilir.

Emniyet kemerini bağlamamak

Emniyet kemeri, sürücü ve yolcuları hayata bağlayan bir güvenlik donanımıdır. Bu yüzden araç hareket ettirilmeden önce emniyet kemerinin mutlaka bağlanması zorunludur.

Hatalı park etmek

Araçların park edebileceği alanlar belirlenmiştir. Bu alanların dışına park edilmesi halinde sürücülere trafik cezası uygulanır. Hatta trafiğin akışını tamamen bozan durumlarda hatalı park edilen araç trafikten çekilir. Ayrıca engelliler için ayrılmış alanlara park etmek de sıklıkla karşılaşılan trafik cezaları sebeplerinden birisidir. Bu yüzden park etmeden önce alanın park için uygun olduğuna ve park yasağı tabelası bulunmadığına dikkat etmek gerekir.

EDS ihlali nedir?

Trafik cezaları Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanır. Yapılan ihlalin türüne göre çeşitli trafik ceza kodları vardır. Karşılıkları ise yasalarla belirlenir ve her yıl düzenli olarak güncellenir. Trafik cezalarını uygulamanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan en bilineni trafikten sorumlu polislerin ihlal halinde sürücüye bildirdiği trafik ceza tutanağıdır. Trafik ceza tutanağı ihlal halinde görevli polis tarafından doldurularak sürücüye tebliğ edilir. Diğer bir ceza tespiti teknolojinin gelişmesiyle kullanılan üst düzey kamera sistemleri aracılığıyla yapılır.

Trafiğin kritik noktalarında bulunan bu kameralara EDS adı verilir. EDS’ler hız limitlerini aşan sürücülerin fotoğrafını çekerek merkeze bildirir. Aynı zamanda, seyir halinde telefonla konuşan veya şerit ihlali yapan araçlar da EDS ile tespit edilir. Öte yandan, trafikte hız limitleri en çok kazaya sebep olan etken olduğu için radar teknolojisiyle sık sık takip edilir. Radarlar da hız sınırını aşan sürücüleri tespit ederek trafik cezası uygulanmasında yardımcı olur.

Kaç puana ulaşınca ceza puanı dolar? Trafik cezaları yapılan ihlalin kapsamına göre çeşitli ceza puanlarına karşılık gelir. Trafik ceza puanları, Karayolları Trafik Kanunu’nun suç saydığı bir eylemi gerçekleştirilen sürücülere her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen puanlardır. Trafik cezasının işlendiği tarihten geriye doğru toplam bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur ve eğitimi tabi tutulur.

Aynı yıl içinde ikinci kez 100 puanı dolduran sürücülerin ehliyetlerine 4 ay boyunca el konularak psikoteknik değerlendirmeye tabi tutulur. Bir yıl içinde üç defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına sebebiyet veren sürücülerin ehliyetlerine ise toplam 1 yıl süreyle el konulur.

Karayolları Trafik Kanunu​​​
Karayolları Trafik Yönetmeliği
​​2021 Yılı Trafik Para Ceza Re​​hberi


Araç Muayene Ücretleri 2021
MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2021
Plaka Renkleri ve Anlamları
Ehliyet Sınıfları
Araba Kullanırken Bunları Asla Yapmayın