Trafikte Yeni Proje eCALL Acil Çağrı Sistemi

eCall – Araç İçi İletişim Teknolojisi

Yakın bir gelecekte, aracınız ciddi bir kaza anında otomatik olarak acil çağrı merkezini arayacak bir elektronik güvenlik sistemine sahip olacak. Bilincinizi kaybetseniz bile, sistem kurtarma ekiplerine kaza mahallinin yerini bildirecek ve ekipler dakikalar içinde olay yerine intikal edecektir. eCall olarak adlandırılan bu sistem tüm Avrupa Birliğinde çalışacaktır. Ayrıca yakın zamanda AB ülkelerine ek olarak İzlanda, Norveç ve İsviçre’de de uygulamaya konulacaktır.

Aracınızdaki eCall cihazı ciddi bir kaza darbesi ikazı aldığında en yakın 112 acil çağrı merkezi ile otomatik bir görüşme başlatacak ve kaza yerinin kesin konum bilgisi ve ilgili birtakım bilgileri çağrı merkezine iletecektir. Benzer şekilde eCall çağrıları manuel olarak bir buton yardımıyla da başlatılabilecektir. Bu, örneğin bir kazaya şahit olduğunuz durumda, pratik bir kullanım sağlayacaktır. Çağrının otomatik veya manüel yapıldığına bakılmaksızın, araç ile acil çağrı merkezi  arasındaki otomatik veri iletişimine ek olarak daima bir sesli iletişim de sağlanacaktır. Bu şekilde araç içerisinde sorulara cevap verebilecek durumdaki yolculardan kaza hakkında detaylı bilgiler de elde edilebilecektir.

Avrupa yollarındaki ölüm ve yaralanmaları azaltmak için acilen  harekete geçmeye ihtiyaç vardır! 2009 yılında sadece AB yol ağlarında yaklaşık 1.15 milyon trafik kazasında 35.000 civarında insan hayatını kaybetmiş ve 1.5 milyon kişi yaralanmıştır.

Bir kaza durumunda, kaza yerini doğru bilerek anında vaka ihbarı almak, acil servis ekiplerinin tepki süresini kırsal alanlarda % 50 ve kentsel alanlarda % 40 oranında azaltır. Zamandan yapılan bu kazanç sayesinde, eCall sisteminin Avrupa Birliği’nde  her yıl yaklaşık 2500 kişinin hayatını kurtarması ve on binlerce kişinin yaralı durumlardaki ciddiyetini azaltması bekleniyor. Böylelikle eCall  kaza kurbanlarına daha iyi iyileşme olasılığı vererek, yaralıların daha çabuk tedavi edilmesini sağlayacaktır. Kurtarma ekiplerinin kaza mahalline daha hızlı ulaşmasıyla, kaza mahalleri daha hızlı temizlenecek, böylece ikincil kaza risklerinin azaltılması ve trafik sıkışıklıklarının giderilerek yakıt israfı ve CO2 emisyonlarının düşürülmesi sağlanacaktır.

Mali açıdan, Avrupa Birliğinin yol kazalarından kaynaklanan ekonomik kaybı yılda 160 milyar €’dan fazla bir rakama tekabül etmektedir. Eğer tüm araçlar eCall sistemi ile donatılmış olsaydı yılda yaklaşık 20 milyar €  kurtarılıyor olabilirdi.

HeERO Projesi  (Harmonised eCall European Pilot)

Ülkemizde ise İçişleri Bakanlığımız bu sistemi HeERO projesiyle 15 Avrupa ülkesiyle yürütmektedir. Bu sistem ile her yıl 2500 kişinin kurtarılabileceği düşünülmektedir. Sadece yaralanan kişilerin kurtarılması değil, aynı zamanda uçuruma yuvarlanan ya da denize uçan bir aracın da bulunması sağlanabilecektir. Ayrıca ileride çalıntı araçların takibi için bile kullanılabileceği söylenmektedir. Bu çalışmaların “artan trafik kazaları ve can kayıpları göz önüne alındığında” insanlığa yapılan en büyük hizmetlerden biri olduğu kuşkusuz ortadadır.

HeERO projesinin temel amacı Avrupa ülkelerinde araç içi acil çağrı sistemini oluşturmak ve uygulama birliği altyapısını gerçekleştirmektir. 2015 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde tüm araçların bu sisteme uyumlu halde üretilmesi ve ülkelerin de Acil Çağrı Merkezlerini eCall çağrılarını karşılayacak şekilde yeniden tasarlamaları amaçlanmaktadır.

HeERO Projesi  Kapsamında Pilot Ülkeler

HeERO projesi (2011–2013) 9 Avrupa ülkesi Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya, Romanya ve İsveç tarafından yürütülmektedir. 2013–2015 yılları için Avrupa Birliği tarafından projenin Avrupa geneline yaygınlaştırılması amacıyla projeye HeERO 2 adı altında 3 milyon € ödenek ayrılmıştır. 1 Ocak 2013 tarihinde 9 pilot ülkeye ilave olarak 6 yeni ülke projeye dâhil edilmiştir. HeERO 2 projesinin pilot ülkeleri Türkiye, İspanya, Bulgaristan, Lüksemburg, Danimarka ve Belçika’dır. Slovenya, Macaristan ve Kıbrıs ise asosiye ülke olarak projeye dâhil olmuşlardır.

Proje, Türkiye adına İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, Aselsan – Türk Telekom – Turkcell –  Oyak Renault ve  Tofaş İçişleri Bakanlığının alt yüklenicileri olarak projede yer almaktadır.

Kaza Tespit Tutanağı
Trafik İşaretleri
Hasar Sorgulama Servisi 5664
Trafik Denetimi