Volkswagen Skandal

Volkswagen Emisyon Skandalı
ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Volkswagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında emisyon test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullandığını bildirdi. Volkswagen Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’nun, Volkswagen Grubu’nun dizel araçlarının emisyon testlerinde ABD çevre standartlarını ihlal eden manipülasyonlar tespit ettiğini belirterek bu durumdan dolayı üzüntü duyduklarını söyledi. EPA, 18 Eylül Cuma günü, Volkswagen’in ABD’de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu.

Volkswagen’e AB incelemesi
Avrupa Komisyonu Sözcüsü Caudet, Volkswagen’in ABD’deki egzoz emisyon testi manipülasyonu ile ilgili iddiaları inceleyeceklerini söyledi. Komisyon’un, Volkswagen ve EPA ile yakın çalıştığını belirten Caudet, “Gerek Volkswagen’in iç incelemesi gerek dış kurumların incelemeleri devam ediyor. Bir sonuca varmak için henüz erken. Gerçeklerin netleştirilmesi gerekiyor. Biz, Volkswagen’e yönelik bu iddiaları inceleyeceğiz. Otomotiv sanayinin emisyon sınırlarına uyduğundan emin olmalıyız. Bu durumun gerek tüketici gerekse çevre açılarından netlik kazanması gerekli” değerlendirmesinde bulundu. Emisyonla ilgili yeni bir test prosedürü başlatmaya çalıştıklarını anımsatan Caudet, “Araçlarda, gelecek yılın başında başlayacak yeni emisyon testleri, güvenilir olmayan laboratuvar ortamları yerine gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Volkswagen emisyon testi manipülasyonundan doğan zarar için 6,5 milyar avro bütçe ayırdı.
Volkswagen, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdıklarını bildirdi. Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdıklarını bildirdi. VW, ABD’deki egzoz emisyon testi manipülasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Firmanın, olayın netleştirilmesi için çalışmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, “Volkswagen, dizel motorlarda kullanılan özel bir yazılımla ilgili usulsüzlüğü netleştirmek için son hızla çalışıyor. Volkswagen Grubu’nun Euro 6 standardında yeni dizel motorlu araçları şuan yasal gereklilikler ve çevre standartlarına uygun olarak Avrupa Birliği’nde mevcut. Söz konusu yazılım kullanımı, tüketimi ve emisyonları etkilemiyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bugüne kadar yürütülen ayrıntılı araştırmaların ilgili motor yönetim yazılımının Volkswagen Grubu’na ait diğer dizel motorlu araçlarda da yüklü olduğunu gösterdiği ancak bu yazılımın söz konusu dizel motorlu araçların çoğunu etkilemediği aktarıldı. Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu araçta emisyon testini manipüle eden cihazın yüklü olduğuna işaret edilen açıklamada, “Emisyondaki tutarsızlıklar, dünyada yaklaşık 11 milyon araçtaki “EA 189″ tipi motorla ilgilidir. Test sonuçları ile gerçek yol kullanımı arasında fark edilebilir bir sapma yalnızca bu tip araçlarda belirlendi.” Şirketin zararları karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığı ifade edilen açıklamada, “Gerekli hizmet tedbirlerini ve müşterilerimizin güvenini geri kazanma açısından diğer çabaları karşılamak için, Volkswagen mevcut mali yılın 3. çeyreğinde kar ve zarar tablosunda onaylanan yaklaşık 6,5 milyar avroluk pay ayırdı” denildi.

Volkswagen’den özür
Öte yandan Volkswagen’in Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, ABD’deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin özür diledi. Winterkorn, şirketin sayfasında yayımlanan video mesajında, milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine güvendiğini belirterek, “Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum” dedi. Kendisinin de şimdi tüm sorulara yanıt bulamadığını ancak olayın arka planını aydınlatacaklarını vurgulayan Winterkorn, her şeyin hızlı, titiz ve saydam bir şekilde masaya yatırıldığını kaydetti. “Olayın hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması en yüksek önceliğimizdir” ifadesini kullanan Winterkorn, bunu çalışanlara, müşterilere ve kamuoyuna borçlu olduklarını söyledi. Oluşan zararı telafi etmek için ellerinden geleni yapacakları sözünü veren Winterkorn, “Manipülasyon ve Volkswagen, bu bir daha olmaması lazım” dedi. Alman hükümeti de manipülasyon iddialarına ilişkin bir araştırma komisyonu kurulduğunu açıkladı.

Emisyon testi skandalının Volkswagen’in dışında üç marka araçta daha yaşandığı ortaya çıktı
İsveç’te 4 silindirli 2 litre TDI motora sahip Volkswagen dışında emisyon testlerinde hile yapılmış Audi, Skoda, Seat marka 61.000 aracın olduğu ortaya çıktı. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen’in (VW) emisyon testlerinde hile yapıldığının ortaya çıkmasından sonra İsveç’te aynı tip motora sahip farklı markalarda 61.000 araç olduğu açıklandı. İsveç Ulaştırma Kurulu (Transportstyrelsen) emisyon testlerinde hile yapıldığı öne sürülen 11 milyon araçtan 61.686’sının İsveç’te olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, 4 silindirli 2 litre TDI motora sahip Volkswagen’den başka Audi, Skoda, Seat marka otomobillerinde de bulunduğu belirtildi. Konuyu değerlendiren Çevre ve İklim Bakanı Åsa Romson, daima çevreye daha az karbondioksit salan araçlar hayal ederken böyle bir skandalın ortaya çıkmasının kendisini hayal kırklığına uğrattığını söyledi. Yapılacak şeffaf soruşturma sonucunda herhangi bir şey tespit edilmesi durumunda ülkesinin ona göre hareket edeceğini söyleyen Romson, İsveç Ulaştırma Kurulu’ndan da konuyla ilgili rapor istediğini belirtti. İsveç Volkswagen Şirketi Sözcüsü Marcus Thomas ise yaşanan olaylardan dolayı çok üzgün olduğunu ve konu hakkında Almanya Yönetim Kurulunun yaptığı açıklamadan başka diyecek hiç bir sözünün bulunmadığını bildirdi.

Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etti
Volkswagen’in Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn ABD’de dizel araçlardaki motor emisyonu testlerinde hile yapıldığı suçlamaları üzerine istifa etti. Winterkorn yaptığı yazılı açıklamada, son birkaç günde yaşananlardan şoke olduğunu söyledi ve “Yeni bir başlangıcın yolunu açmak için istifa ediyorum” dedi. Olayın aydınlatılması ve saydamlık yolunda açılan yolun sürdürülmesi gerektiğini belirten Winterkorn, sadece bu şekilde güvenin yeniden kazanılabileceğini, Volkswagen şirketinin bu ağır krizin üstesinden geleceğine inandığını kaydetti.

Volkswagen yönetiminin, skandala neden olan emisyon yazılımını satan Bosch’un “yazılımın test amaçlı olduğu ve yasalara aykırı olduğu” uyarılarını dinlemediği ortaya çıktı
Avrupa’nın en büyük otomobil şirketlerinden Volkswagen’in (VW)  yönetiminin, egzoz ölçümünde kullanılan yazılımın yasalara aykırı olduğunu uzun zamandır bildiği iddia edildi. “Bild am Sonntag” gazetesinin haberine göre, VW şirketindeki egzoz emisyon testinde araçlarda manipülasyon yapıldığına ilişkin yapılan incelemelerde önemli bir belgeye rastlandı. Söz konusu yazılımı VW’ye satan Bosch şirketinin 2007 yılında gönderdiği yazıda, bu yazılımın test amaçlı olduğu, araçların normal kullanımı için öngörülmediği ifade edilerek, yazılımın kullanılmasının yasalara aykırı olduğunun bildirildiğine işaret edildi. “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” gazetesinde yer alan habere göre de şirketin bir çalışanı yönetimi, 2011 yılında söz konusu yazılımın kullanılmasının yasalara aykırı olduğu yönünde uyardı.

Emisyon testlerinde yanıltıcı sonuç veren Volkswagen’in dizel araç satışlarına İsviçre’den yasak
İsviçre, emisyon testlerinde yanıltıcı sonuç veren Volkswagen dizel motorlu araçların satışını yasakladı. İsviçre medyasında yer alan haberlerde, İsviçre Karayollarının yürürlüğe koyduğu bu yasağın yeni, satılmamış ve tescil edilmemiş 180.000 aracı etkileyeceği ifade edildi.Böylece, İsviçre, yeni Volkswagen dizel motorlu araçların satışını yasaklayan ilk ülke oldu. Yasağın, Euro5 emisyonu kategorisinde ve 2009 ila 2014 yılları arasında üretilen Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen model dizel motorlu araçları kapsadığı belirtildi. Daha önce satılan araçların ise yasak kapsamında yer almadığı bildirildi. Öte yandan İtalya Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Riccardo Nencini, ülkesinde egzoz emisyon değerlerinde manipülasyon yapılmış riskli Volkswagen araç sayısının 1 milyon adet olabileceğini söyledi. Nencini, “İtalya’da, manipülasyon yapılmış VW marka dizel motorlu araç sayısı 1 milyon olabilir” dedi. Söz konusu skandalın, İtalya’daki araçlara ne derece etki yaptığına dair kontrollerin sürdüğüne dikkati çeken Riccardo Nencini, bu konuda Almanya Ulaştırma Bakanlığı’ndan ilgili test sonuçlarını beklediklerini ve skandalın düşük silindirli araçlara da genişleyebileceğini ifade etti.

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, ülkesinde egzoz emisyon değerlerinde manipülasyon yapılmış 2,8 milyon adet Volkswagen (VW) marka araç bulunduğunu açıkladı
Dobrindt, Federal Meclis’te (Bundestag) yaptığı açıklamada, Almanya’da söz konusu manipülasyondan şimdiki bilgilere göre 1,6 ve 2,0 dizel motorlu araçların etkilendiğini ifade eti. Almanya’da yaklaşık 2,8 milyon araçta emisyon testlerinde manipülasyon yapılmasının söz konusu olduğunu belirten Dobrindt, bunun yanı sıra 1,2 litre motorlu araçlarının da bundan etkilenmiş olabileceğini kaydetti. Dobrindt, bu konuda Alman otomotiv şirketi Volkswagen ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Federal Trafik Dairesi’nin VW’den söz konusu teknik manipülasyonu giderecek durumda olup olmadığı yönünde açıklama istediğini, bunun uygulanması durumunda bağlayıcı bir takvim verilmesini talep eden Dobrindt, tüketicilerin çıkarlarına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen’in araçlarında emisyon testlerinde manipülasyon yaptığının ortaya çıkmasından sonra şirketin 5 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.
Volkswagen’den yapılan açıklamaya göre egzoz emisyon testlerinde etkilenen dizel motorlu araçlar için şirket bir eylem planını hazırladı. İlk adım olarak müşterilerin otomobillerindeki egzoz emisyon sorunun düzeltilmesi konusunda bilgilendirileceği belirtilen açıklamada, tüm araçların teknik olarak güvenli ve kullanılabilir durumda olduğuna işaret edildi. Açıklamada, eylem planında, Volkswagen ve şirketin grubunda bu sorundan etkilenen diğer markaların teknik çözümler ve alınacak önlemler konusunda ekim ayında ilgili resmi makamlarının bilgilendirilmesinin öngörüldüğü belirtildi. Müşterilere de gelecek haftalar ve aylarda gelişmeler konusunda bilgi verileceği ifade edilen açıklamada, etkilenen tüm markaların, müşterilerin son duruma ilişkin sürekli bilgi alabileceği internet sitelerinin devreye sokulacağı vurgulandı. Söz konusu araçların belirli üretim yılı ve modellerine göre “EA 189” tipi dizel motorlarıyla donatılmış olduğu kaydedildi.

Doğuş Otomotiv duyurusu
Volkswagen emisyon skandalı ile ilgili VW markasının Türkiye’deki temsilcisi Doğuş Otomotiv’in yaptığı açıklamada; “Volkswagen Grubu markaları tarafından yapılan açıklama uyarınca; etkilenen araçlar dahil olmak üzere Türkiye’de satışa sunulan tüm araçlarımızın ülkemizin resmi mevzuatlarına, sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu belirtiriz.” denilmektedir. Ayrıca bu konuda, gerekli tüm teknik güncellemelerin Volkswagen yetkili servislerinde ücretsiz gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Volkswagen emisyon skandalından etkilenen araçlar
Volkswagen Grubu; 1.2, 1.6 ve 2.0 litre EA 189 dizel motora sahip araçların bu sorundan etkilendiğini açıkladı.

Dünyada Dizel ve Benzinli Otomobillerin Durumu
Avrupa Birliği ülkelerinde benzin ve dizelin vergisiz fiyatları hemen hemen aynıyken, Avrupa Birliği benzine uygulanan vergi oranını yüksek tutarak pompada benzini pahalı, dizeli ucuz yakıt yaptı. Bunun sonucu olarak Avrupa’da 1990’ların başında trafiğe çıkan arabalar içinde dizel oranı % 15 iken, 2000’lerin ortalarından itibaren % 50’yi geçti, Fransa gibi bazı ülkelerde % 80’e yaklaştı. Avrupa’nın dizel odaklı çevre politikası dünyada benzeri olmayan bir politika. Senede 16 milyon hafif araç satılan ABD’de trafiğe çıkan her 100 arabadan sadece 3’ü dizel. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olmaya aday Çin’de dizel yok gibi. Avrupa, Euro 6 emisyon standardı ile otomobillerden NOx salınımlarını 80mg/km olarak sınırlarken, halihazırda ABD’de geçerli olan standart 70mg/mil, yani 43mg/km, Avrupa’nın neredeyse yarısı.

2016 Model Volkswagen Dizel Araçlar
Volkswagen, 2016 model dizel araçlarının da egzoz sistemini gerçekte olduğundan daha temiz gösterebilecek ek bir yazılımla donatıldığını ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) bildirdi. EPA’ya geçen hafta rapor edilen “Yedek Emisyon Kontrol Mekanizması” adlı bu yazılımın, şirketin 2009-2015 yıllarıda üretilen diğer dizel araçlarında bulunan “hileli” yazılımdan farklı işlediği belirtildi. Volkswagen’in basın sözcüsü Jeannine Ginivan, söz konusu yazılımın denetleyici kuruluşların onayına tabi olduğunu belirterek, “Denetleyici kuruluşlar şu an bunu değerlendiriyor ve Volkswagen onlara ek bilgi sağlıyor” açıklamasını yaptı. EPA yetkilisi Janet McCabe ise ek yazılımı araştırdıklarını, ancak henüz emisyonda manipülasyon yapmak amacıyla yerleştirilip yerleştirilmediği konusunda bir karara varmadıklarını bildirdi.

Volkswagen 28 Ülkedeki Dizel Araçlarını Geri Çağırıyor
Volkswagen 28 Avrupa Birliği ülkesinde, egzoz emisyon testi manipülasyonu yaptığı belirlenen toplam 8,5 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı. Açıklamada, 28 AB ülkesi dışındaki, “EA 189” egzoz sınıfına giren araçların bulunduğu ülkelerle tek tek bağlantıya geçileceği de ifade edildi. VW’nin müşterilerini, “aktif” bir şekilde araçların geri çağrılmasıyla ilgili bilgilendireceğinin belirtildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Volkswagen müşterileri, www.volkswagen.de/info adresinde, 02 Ocak 2015 tarihinden beri şase numarasını verip, kendi araçlarının bu guruba dahil olup olmadığını öğrenebilmektedirler. Audi, SEAT ve Skoda markaları için de diğer AB üyesi ülkelerdeki müşteri internet adresleri hizmet vermektedir.”

Volkswagen, dizel emisyon skandalı üzerine uğradıkları zararı tazmin etmek amacıyla ABD’de bulunan 650 bayisine, 1.2 milyar doların üzerinde ödeme yapacağını duyurdu.

Volkswagen Kampanyaları
Golf GTE Sport Concept
Volkswagen Amarok Exclusive
Volkswagen Caddy
Volkswagen Jetta