Volkswagen, WirelessCar’ı devraldı

Volkswagen, Volvo’dan telematik uzmanı WirelessCar’ı devraldı
Volkswagen Grubu, İsveçli telematik uzmanı “WirelessCar” ‘daki çoğunluk hissesini Volvo’dan alıyor. Grup, araç filosunun ağ kurmasını daha da arttırmayı amaçlamaktadır. Volkswagen, hisselerin %75,1’ini güvence altına alıyor. Çoğunluğun devralınmasının 2019 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor ve halen antitröst onaylarına tabi bulunuyor.

Merkezi Göteborg’da bulunan WirelessCar, 1999 yılında kuruldu ve 2007’den beri Volvo’ya ait. İsveç firması dünya çapında yaklaşık 370 BT uzmanı istihdam ediyor ve araçta bağlantı konusunda önde gelen uzmanlardan biri olarak kabul ediliyor. WirelessCar’ın kendi teknik platformu var ve ayrıca dijital servisler geliştiriyor. Bunlar arasında konsiyerj ve faturalandırma hizmetleri (örneğin ücretli), güvenlik ve acil durum hizmetleri (örn. Uzaktan tanılama, arıza hizmetleri) bulunur. Şu anda, dünya çapında bu platform üzerinden yaklaşık 3.5 milyon farklı üreticiden araç ağı bağlanmaktadır.

Volkswagen Grubu, Volkswagen markası tarafından Grup’ta ve teknoloji ortaklarıyla birlikte geliştirilen dijital ekosistemin gelişimini sağlamak için WirelessCar’ın bağlantı teknolojisini kullanıyor. Amaç, gelecekteki araç nesillerini tamamen ağa bağlamak ve müşterilerin Volkswagen Automotive Cloud üzerinden erişmeleri için dijital katma değerli hizmetler geliştirmektir. Amaç dünyanın en büyük otomotiv ekosistemini oluşturmaktır. WirelessCar, Microsoft’un yanında ve üçüncü büyük teknoloji ortağı olan diconium, Volkswagen bunun için kazanıyor.

Microsoft ile Volkswagen, bulut tabanlı bir platform geliştiriyor ve diconium ile tüm dijital hizmetler için kişiselleştirilebilir bir satış platformu (servis platformu) geliştiriyor. Hepsinden önemlisi, WirelessCar teknolojisi, araç işletim sistemi ile bulut tabanlı platform arasında güvenli ve istikrarlı veri alışverişine katkıda bulunur ve araçta gelecekteki yazılım mimarisi için temel bir temel oluşturur (Cihaz Platformu).

Volkswagen markasının Dijital ve Yeni İş / Mobilite Hizmetleri Başkanı Christoph Hartung, “Tamamen ağ bağlantılı bir araç filosuna sahip bir mobilite sağlayıcısı olarak Volkswagen’i daha da geliştirmek istiyoruz” diyor. “Müşterilerimiz dijital katma değerli hizmetleri araçlarında veya mobil cihazlarında istedikleri zaman kullanabilecekler. Bu gelişmeyle birlikte hızla ilerliyoruz ve şimdi WirelessCar ile üçüncü büyük ortağı kazanabildik. Şimdi başlayalım ve teknolojileri entegre etmeye odaklanalım.”

WirelessCar CEO’su Martin Rosell şöyle diyor: “Volkswagen ile gelişimimizin bir sonraki aşaması için ideal ortağı elde ediyoruz. Volkswagen, bağlantı alanında sektördeki en iddialı gelecek stratejisini de takip ediyor. Bu aspirasyon, otomotiv endüstrisine dijitalleşme çağına eşlik etme vizyonumuza mükemmel bir şekilde uyar. Çok motive olduk ve harika bir şey olmasına yardımcı olmak istiyoruz. ”

Kaynak | Volkswagen

Volkswagen Yetkili Satıcıları’ndan ayrıntılı ve en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Volkswagen Passat
Volkswagen Yeni Touareg
Volkswagen Arteon
Volkswagen Yeni Polo
Volkswagen Kampanyaları