Volvo Care Key

Volvo Cars, Volvo kullanıcılarının kendileri, aile bireyleri veya arkadaşları için otomobillerine hız sınırı koymalarına izin veren Care Key’i tanıttı. Care Key, 2021 model yılından itibaren tüm Volvo modellerinde standart olarak yer alacak.

Care Key, Volvo sürücülerinin otomobillerini, diğer aile üyelerine veya daha yeni ehliyetlerini almış gençler gibi deneyimsiz sürücülere ödünç vermeden önce, otomobilin üst hız limitine sınır koyabilmelerini sağlıyor.

Volvo Cars Mart başında, süratli otomobil kullanmanın tehlikeleri hakkında güçlü bir mesaj vermek için, 2020 yılından itibaren tüm otomobillerine 180 km/saat üst hız limiti getireceğini duyurmuştu; Care Key ise bu duyurunun hemen arkasından piyasaya sunuldu.

Volvo Cars’ın CEO’su Håkan Samuelsson, bu ay şirket olarak, otomobil üreticilerinin otomobillerde sürücülerin davranışlarını değiştirecek teknolojiler kullanma ve hatta buna zorunluluk getirme hakkına sahip olup olmadıklarına dair bir tartışma başlatmak istediklerini söyledi. Şu an böyle bir teknoloji var olduğuna göre, bu soru daha da önem kazanıyor.

Hız sınırı ve Care Key, bu inisiyatifin bir parçasını oluşturuyor ve otomobil üreticilerinin sürücü davranışlarını daha iyi destekleyerek sıfır ölümlü trafik kazası noktasına gelme konusunda nasıl aktif sorumluluk alabileceklerini gösteriyor.

Samuelsson, “Otomobil üreticilerinin trafikte güvenliği artırma konusunda sorumlu olduklarına inanıyoruz” dedi. “Geçtiğimiz günlerde açıklanan hız sınırı uygulamamız bu düşünceyle örtüşüyor ve Care Key de yine bu fikre örnek oluşturuyor. Birçok insan, otomobillerini arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmak istiyor, ancak yolda güvende olup olmayacaklarından emin olamıyorlar. Care Key bu soruna iyi bir çözüm sunuyor ve rahatlık sağlıyor.”

Hız sınırı ve Care Key gibi özellikler potansiyel güvenlik faydalarının ötesinde, Volvo sürücülerine ayrıca finansal fayda da sağlıyorlar. Şirket şu anda bu güvenlik özelliklerini kullanarak Volvo kullanıcılarına özel ve çok daha avantajlı sigortalar sunabilmek için birçok pazarda sigorta şirketleri ile görüşmelere davet ediyor.

Özel anlaşmalar ve şartlar yerel pazar koşullarına bağlı olmakla birlikte, Volvo Cars yakında ulusal sigorta firmalarıyla yapılacak bazı anlaşmaları da açıklamaya hazırlanıyor.

Samuelsson, “Eğer teknoloji sayesinde daha iyi davranışları teşvik edip, destekler ve böylelikle sürücülerin sorunlardan uzak kalmalarına yardımcı olabilirsek, mantıksal olarak bu durumun sigorta primleri üzerinde de olumlu bir etkisi olması gerekir” dedi.

Detaylı ve güncel bilgileri Volvo Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.