Volvo S90

En son güvenlik teknolojilerinden, bulut tabanlı uygulama ve hizmetlere kadar, birçok yeni teknolojiye sahip olan Volvo S90, İsveç markasının devam eden değişim sürecinin en önemli kanıtı olarak dikkati çekiyor. Şık tasarımı sezgisel teknoloji ile birleştirerek mükemmel sürüş deneyimi yaratan Yeni Volvo S90 D5 AWD motoruyla yüksek randımanlı bir sürüş deneyimi sunuyor.

Standart olarak bulunan kılavuz yardım sistemi (Pilot Assist) sayesinde öndeki araç ile hem hız hem de mesafeyi otomatik olarak ayarlayan Volvo S90, dünyada ilk defa kullanılan algı sistemi sayesinde yoldaki yaya, bisiklet ve hayvanları tespit ederek sürücüyü uyarıyor ve gerektiğinde fren yaparak olası bir kazayı önlüyor. Yeni nesil D5 AWD motor sayesinde daha az yakıt tüketerek daha az atık oluşumu sağlayan yeni Volvo S90’da ayrıca standart olarak adaptif hız sabitleyici, 360 derece kamera, aktif uzun far, park yardım pilotu, sensör ve şeritte koruma yardım desteği de yer alıyor.

Yeni Volvo S90’ın lansmanı, Volvo’nun 2015 yılında Volvo XC90 ile başlattığı tüm model gamını yenileme sürecinin ikinci bölümünü oluşturuyor. Volvo S90, Volvo’nun yeni iron mark logosunu taşıyor. T şeklindeki ön farları, iç bükey krom radyatör ızgarası, arka sinyallerin yeni formu Volvo S90’ın güçlü ve sade tasarımının belirgin özellikleri arasında bulunuyor. Volvo’nun başarılı XC90 modelindeki bazı ayrıntılar yeni Volvo S90 modelinde de kullanılmış. Ön panelde ve kumanda panelinde, Sensus kullanıcı ara yüzünün her iki bölümünde dikey olarak yer alan hava kanatları gibi, çarpıcı ayrıntılar dikkatleri çekiyor. Volvo Car Group, Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, markanın yeni amiral gemisi Volvo S90’ı gerçek bir oyun değiştirici olarak tasarladıklarını vurguluyor.

IntelliSafe Assist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Buna, Adaptif Hız Sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist de dahil. Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/h hızla seyrederken, şerit çizgileri içerisinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor. Volvo S90’da, Pure, Hybrid ve Power olmak üzere üç ayrı otomobil deneyimini bir arada yaşatan, ve 410 hp güç sunan T8 Twin Engine (İkiz Motor) plug-in hybrid bir motor yer alıyor. Volvo, ürettiği araçlarda güvenlik özellikleriyle öne çıkan bir marka olmuştur. Volvo S90’da bir dünya ilki olan -büyük hayvan algılama- City Safety (Şehirde Güvenlik Sistemi) ile birlikte sunuluyor. Bu teknoloji gece ya da gündüz boyunca geyik, at, inek gibi büyük hayvanları algılayabiliyor. Aynı zamanda, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor.

Volvo, yeni modelleri Volvo S90 ve Volvo V90 ile Yayalar İçin Otonom Acil Frenleme (AEB) testlerinde altı noktada tam puan alan ilk otomobil üreticisi oldu. Ayrıca, her iki otomobilde genel değerlendirmede 5 yıldız alarak, otomotiv güvenliği inovasyonu konusunda liderler arasındaki konumunu güçlendirdi.Volvo S90 ve Volvo V90’ın genel sonuçları, geçen yıl testlere giren tüm modelleri geride bırakıyor ve otomobillerin bugüne kadar Euro NCAP’da yer alan tüm Volvo otomobiller arasında ilk üçe girmesini sağlıyor. Bu sonuçlar, Euro NCAP Otonom Acil Frenleme Otomobilden Otomobile arkadan çarpma testlerinden (AEB City ve AEB Urban) tam puan alan ilk otomobil olan Volvo XC90’ın ayak izlerini takip ediyor.

Volvo S90 ve Volvo V90, yeni Volvo modellerinde standart olarak bulunan güvenlik ekipmanının bir sonucu olarak 2017 testlerinde de beklenildiği gibi performans gösterdiler ve tam puanla 5 yıldız aldılar. Volvo S90 Volvo Cars’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir yatırım olan ileri şasi simülatöründen faydalanarak geliştirilmiş. Volvo Car Group Ar-Ge’den Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Volvo S90, sürüş dinamikleri, performans ve sürüşle ilgili ileriye yönelik önemli adımlar attı. Volvo sürüş deneyimini baştan sona yeniden tasarlayarak, hassasiyet, kontrol ve konfor hislerini güçlendirdik” diyor.

Volvo Cars’ın premium sedanı Volvo S90, dünya çapında profesyonel otomobil tasarımcıları tarafından 2015 yılının En İyi Üretim Otomobili Tasarımı (Production Car Design) ödülüne layık görüldü. Car Design News tarafından verilen ödül, otomotiv tasarımı ödülleri arasında zirvede yer alıyor. Yarışmanın jürisi, Bentley, Daimler, McLaren ve Ferrari gibi çeşitli şirketlerde çalışan, 18 üst düzey otomobil tasarımcısından oluşuyor. Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “En kaliteli malzemeyi kullanıyor olmamız, tasarımızdaki klasik oranlar ve kontrollü yüzeyler bizim kendi yolumuzu seçtiğimizi gösteriyor. Bir kalıba girmek istemiyoruz, kendi duruşumuzu sergilemek istiyoruz” dedi.

Volvo S90, yarışmada 18 kişilik bir jüri tarafından 20 rakibinin arasından birinci seçildi. Car Design News editörü Owen Ready ödül hakkında, “Volvo S90, temiz ve sakin tasarımıyla, endüstride çok uzun zamandır önemli bir sorun olan ‘tasarım eğlencesi’ konusunu ortadan kaldırıyor” dedi.

Detaylı ve güncel bilgileri Volvo Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Volvo Fiyat Listesi
Volvo Yeni XC60 
Volvo XC90
Yeni Volvo S60
Volvo S90 ve Volvo V90 Euro NCAP testleri