Yeni Peugeot 301

Peugeot markasının B segmenti için ürettiği başarılı sedan modeli Peugeot 301, lansmanı yapıldığı 2012 yılından bu güne 360 bin adet sattı. Peugeot 301 modelinin satış başarısının ardında dinamik sürüş özellikleri, sınıfının en iyi değerlerini sunan iç ortamı, geniş 640 lt bagaj hacmi ve çekici tasarımı bulunuyor.

Sahip olduğu özellikler ve yeni teknolojileriyle B segmenti sedan otomobil müşteri sayısının artmasını sağlayan yeni Peugeot 301, markanın güncel tasarım çizgilerini taşıyor.

2017 model yeni Peugeot 301’in iç ortamında 7 inch büyüklüğündeki dokunmatik ekran teknolojik değişimin en önemli yansımalarından biri. Kapasitif teknolojisi sayesinde hassas ve hızlı çalışan ünite geri görüş kamerasının görüntüsü kadar 3D TomTom navigasyon sisteminin haritasını da gösteriyor. Android Auto®, Apple CarplayTM destekli Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefon içeriğini de gösteren dokunmatik ekran bu sınıftaki nadir özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Yeni Peugeot 301’in dinamik gövde yapısı, yeni nesil modern motorlarla donatılmış. Peugeot markasının dünya çapında 1 milyon adedin üzerinde modelinde kullanılan 3 silindirli PureTech motoru 2017 model yeni Peugeot 301’de de kullanıma sunuluyor. Quickshift teknolojisiyle yeni nesil EAT6 Tam Otomatik şanzıman 115 hp gücündeki 1.6L VTi motor ile ürün gamına dahil olurken 100 hp gücündeki 1.6L BlueHDi dizel motor ise sürüş konforuyla yakıt ekonomisini birlikte sunuyor.

Peugeot’nun güncel tasarım çizgilerini bünyesinde barındıran Yeni Peugeot 301, güçlü ve dayanıklı bir görünüm sergiliyor. Markanın yeni modellerinde olduğu gibi yeni Peugeot 301’in burun tasarımında da Peugeot’nun büyük ‘Aslan’ logosu, dik konumlu ön ızgara ve dinamik tasarımlı ön tampon dikkat çekiyor. Farlar gövdeyle aynı düzeyde tasarlanırken ön ızgara tarafından vurgulanıyor ve geniş hava girişlerine sahip dinamik tasarımlı ön tampon tarafından altı çiziliyor. Bütün bu yapı Peugeot markasının imzası niteliğinde olan LED farlar, sis farları ve tampondaki geniş hava girişlerini ön plana çıkartıyor.

Düzgün çizgileriyle yalın, ancak bir o kadar da dinamik bir tasarıma sahip olan motor kaputu aerodinamik açıdan optimize edilen bombeli ön camla bütünleşiyor. Ön farlardan başlayan omuz çizgisi geniş bir yaşam alanının temel anahtarı olan 2,65 metre uzunluğundaki dingil mesafesi ve 16 inch jantları saran arka çamurlukların üst kenarı boyunca uzanıyor ve arkaya doğru güçlenerek devam ediyor. Arkaya doğru zarifçe eğim alan tavan, tavan tasarımını tamamlayan arka cam ve bagaj kapağıyla bütünlük sağlıyor. Yeni Peugeot 301 oldukça geniş 640 litre hacminde bir bagaja sahip.

Yeni Peugeot 301, Tekno Gri, Titanyum Gri ve Oasis Mavi olmak üzere üçü yeni ve her biri yeni 301’in karakteri ve tarzıyla uyumlu toplam yedi farklı renk seçeneğiyle müşterilerin beğenisine sunuluyor. Otomobilin iç ortamı ise açık veya koyu olmak üzere iki farklı renk alternatifine sahip. Allure donanım seviyesinde Adamantium ismindeki kumaş döşemelerle koyu renk devreye girerken yine aynı donanım seviyesinde yarı deri bir alternatif de bulunuyor.
Peugeot 301’in yeni modelinde, özel donanım ve nitelikleriyle segmentine yeni bir boyut kazandırıyor. 2,65 metre uzunluğundaki dingil mesafesinin de katkısıyla yeni Peugeot 301 beş kişiyi rahat ettirecek bir yaşam alanı sunuyor. Ön koltuk yolcularına 1,41 metrelik dirsek mesafesi ve arka koltuk yolcularına ise 1,40 metrelik dirsek mesafesi söz konusu. Arka koltuk yolcularına ön koltuk pozisyonuna bağlı olarak 12 cm ile 26 cm arasında değişen bu sınıfın en iyi diz mesafesi sunuluyor. Kapı cepleri, torpido gözü, ön kol dayama altı ve orta konsolun alt kısmında olmak üzere otomobilin iç ortamına dağıtılan farklı saklama alanları günlük yaşamı kolaylaştıracak biçimde tasarlanmış.

Peugeot’nun yenilenen başarılı sedan modeli 301’in bagajı, dikkat çekici özelliklere sahip. Geniş yükleme ağzının ardında 35 litresi bagaj halısının altında olmak üzere 640 litrelik (506 dm3 VDA 210) bir bagaj bulunuyor. Sınıfının en iyisi olan bu değer pratik bir kullanım sunmakla kalmıyor aynı zamanda 1/3 ve 2/3 oranlarında katlanan arka koltuklar sayesinde toplam 1332 dm3 (VDA 214) seviyelerine kadar arttırılabiliyor.

Yeni Peugeot 301, Android Auto®, Apple CarPlayTM destekli Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefon ile otomobil arasında bir bağ oluşturuyor. Sürücü, uyumlu akıllı telefonunu orta konsoldaki 7 inch yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran üzerinden yöneterek konforlu ve güvenli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Sürücü ayrıca sesli komut sistemi üzerinden navigasyon, telefon ve medya fonksiyonlarına da erişim sağlayabiliyor. Akıllı telefona erişim sağlayan sistem, aynı zamanda geri görüş kamerası ve 3D Tom Tom navigasyon için arayüz olarak da devreye giriyor. Yeni nesil navigasyon sistemi, yolları tepeler de dahil 3 boyutlu olarak gösteriyor.

Yeni Peugeot 301, pasif ve aktif olmak üzere son derece geniş bir güvenlik ekipmanıyla donatılmış. Aracın arkasındaki bölgeyi geniş ekranda gösteren geri görüş kamerası ve park yardımcısı, park ve manevraları kolaylaştırıyor. Hız sınırlama/sabitleme sistemi daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş sunarken ESP, ABS, EBA ve lastik basınç kontrol sistemi (TPMS) gibi elektronik yardımcılar ise sürüş güvenliğini destekliyor. Olası bir çarpışma anında ön ve yan hava yastıkları ile arka üç nokta emniyet kemerleri yolcuların güvenliğini tesis ederken arka koltuklardaki ISOFIX bağlantı sistemi çocuklara ek güvenlik sağlıyor.

Peugeot bütün modellerinde olduğu gibi yeni 301 modelini de, dinamik sürüş özelliklerini beraberinde getiren bir süspansiyon sistemiyle donattı. Ön aksta McPherson tipi bağlantılara yer verilirken arka aksta ise esnek travers devreye giriyor. Goodyear veya Bridgestone marka 185/65 R15T ebadında ve Michelin 195/55 R16T ebadında lastiklerle donatılan yeni Peugeot 301’de 266 mm çapında hava soğutmalı ön diskler ve arka kampanalar kullanıma sunuluyor.

Peugeot 301’im, yeni nesil motorlarla donatılırken motor seçenekleri ülkelere göre değişkenlik gösteriyor. Benzinli cephesinde, giriş seviyesi olarak beş vitesli manuel şanzımanla kombine edilen 1.2L PureTech 82 HP yer alırken bir üst basamakta ise 1.6L VTi 115 HP kullanıma sunuluyor. Bu motor beş vitesli manuel şanzıman dışında altı vitesli EAT6 Tam Otomatik şanzımanla da kombine edilebiliyor. Dizel cephesinde ise, 1.6L BlueHDi 100 HP ve 1.6L HDi 92 HP devreye giriyor. Her iki motor seçeneği de beş vitesli manuel şanzımanla kombine edilebiliyor.

PSA Grubuli motor, 1 milyonun üzerinde araçta kullanıma sunulurken aynı motorun turbo versiyonu 2015 ve 2016 yılları olmak üzere iki yıl üst üste Yılın Motoru seçildi. PSA Grubu tarafından tasarlanan 1.2L PureTech 82 HP, litre başına 68 HP güç üretimiyle sürüş keyfi ile yakıt ekonomisini bir arada sağlarken benzer güçteki dört silindirli bir motorla kıyaslandığında 21 kg daha hafif bir yapı sunuyor ve % 25 yakıt ekonomisi sağlıyor. Direkt enjeksiyonlu motor, Euro 6 emisyon standartlarını yerine getirirken 5.750 d/d’da 82 HP (60kW) güç ve henüz 2.750 d/d’da 118 Nm tork üretiyor. Ayrıca 1.2L PureTech 82 HP versiyonu, 110 gr/km CO2 emisyon değeriyle çevreci bir yapı sergiliyor.

Bir üst motor seçeneği olan 1.6L VTi 115 HP, silindir başına dört supap teknolojisine sahip sıralı dört silindirli motor; hafif alaşım, sürekli değişken zamanlamalı emme eksantrik mili veya yine PureTech motorda olduğu gibi düşük sürtünme gibi teknolojiler sayesinde yüksek verimlilik ve düşük CO2 salınım değeriyle öne çıkıyor. 6.050 d/d’da 115 HP güç üreten motor 4.000 d/d’da 150 Nm tork kullanıma sunuyor. Motorun gücü beş vitesli manuel veya alternatif olarak altı vitesli EAT6 otomatik şanzımanla tekerleklere aktarılıyor. Quickshift teknolojisine sahip olan yeni otomatik şanzıman yüksek verimlilik seviyesi sunuyor. Euro 6 emisyon standartlarını yerine getirten motor manuel şanzımanlı kombinasyonda 148 gr/km CO2 salınımı ve EAT6 otomatik şanzımanla 154 gr/100 km CO2 salınımı gerçekleştiriyor.

Egzoz gazındaki NOx değerini yüzde 90 oranında düşüren SCR (Selective Catalytic Reduction) ve yine egzoz gazındaki partikülleri yüzde 99 oranında düşüren katkılı DPF (Diesel Particulate Filter) gibi teknolojileri bünyesinde barındıran 1.6L BlueHDi 100 dizel motor sürüş keyfiyle yakıt ekonomisini aynı potada eritiyor. Euro 6 normlarını yerine getiren motor 3.750 d/d’da 100 HP güç ve henüz 1.750 d/d’da 254 Nm tork üretiyor. 1.6L BlueHDi 100 beş vitesli manuel şanzımanla 98 gr/km CO2 salınımı gerçekleştiriyor.

Yeni Peugeot 301 kötü yol şartlarında olduğu kadar sıcak, soğuk ve nemli iklimlerde de benzersiz bir sürüş deneyimi sunacak şekilde geliştirildi. Kötü yol şartlarında alt kaplamayla motor koruma altına alınırken çift fitilli yalıtım sayesinde yaşam alanı nem ve kötü kokulara karşı izole ediliyor. Farklı coğrafyalarda da en etkin performansı sunmak üzere tasarlanan üç kademeli iklimlendirme sistemi yüksek verimlilik seviyesi sunarken kabin içi iklimlendirme performansını arttırmak üzere arka koltuk bölgesinde havalandırma ızgaraları yer alıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak manuel veya dijital klima alternatifleri sunuluyor.

Soğuk ülkelerde elektrikli ısıtma rezistansları yaşam alanını daha çabuk ısıtmaya yardımcı olurken ısıtmalı koltuklar ve ısıtmalı camlarla donanım paketleri tamamlanıyor. Çok daha soğuk ülkelerde sunulan ısıtmalı ön cam tabanı, don yaşanan geceler sonrasında sileceklerin çözülmesine yardımcı oluyor.

Yeni Peugeot 301, İspanya’daki Vigo tesislerinde üretiliyor ve PSA Grubunun en gelişmiş üretim standartlarından yararlanıyor.

Peugeot 301 Kampanyası
PEUGEOT Fiyat Listesi
Peugeot 3008 SUV
Peugeot Kampanyaları
En İyi 10 Otomobil Motoru