Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasında Ceza 625 TL

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren başladı. 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek olan uygulama kapsamında, kurala uymayan ve kış lastiği takmadan trafiğe çıkan araçların sürücülerine 625 TL ceza kesilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

Kış lastiği “hususi” değil, “ticari” araçlarda zorunlu

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil, ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Kış Lastiği Yakıt Masrafını Azaltıyor

Kış mevsimi koşullarında uygun lastik kullanımının yakıt tüketimi üzerine önemli bir etkisi var. Kış lastikleri sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önemli, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfının önüne geçiyor. Yapılan testler sonucunda kış lastiğinin fren esnasında diğer lastiklere göre % 25 ile % 50 arasında daha iyi performans sergilediği görülüyor. Karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmanın yakıt tüketimini % 25 oranında artırabileceği belirtiliyor.

Kış Lastiği
Lastik Etiketleri
Otomobil Yol Tutuş
Otomobil Güvenliği
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020