Hyundai KONA

Hyundai markasının B-SUV segmentindeki iddiasını gözler önüne seren Hyundai KONA, kalitelisi ve konfor özellikleriyle kullanıcılar kadar otoritelerin de dikkatini çekmeyi başardı. Hyundai geçtiğimiz yılın başında KONA modelinin elektrikli versiyonunu da satışa sunmuştu.

Otomotiv endüstrisinin seri üretim elektrikli ilk B-SUV modeli olan Hyundai KONA EV, tam şarj ile 449 kilometreden fazla yol katedebiliyor. Bu özellikleriyle Hyundai KONA ve Hyundai KONA EV modelleri, jüri üyeleri tarafından Yılın En Kullanışlı Otomobilleri olarak seçildi ve uluslararası anlamda büyük öneme sahip North American Car, Utility and Truck of the Year Awards birincilik ödülünü aldı. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker ise, “Modellerimizin tüm dünya genelinde ödül alması, markamızın ne derece doğru adımlar attığını gösteriyor. Özellikle KONA modelimizin satışa sunulmasının hemen ardından 20’den fazla ödül alması, bizleri fazlasıyla mutlu etti.” dedi.

Hyundai, 2001’de Avrupa’da piyasaya sunduğu Santa Fe modeliyle ilk kez SUV pazarına giriş yapmış ve 16 yıllık süre içerisinde model gamına eklenen diğer ürünlerle de çıkışını sürekli olarak sürdürmüştü. Hyundai, Avrupa’da 1.4 milyondan fazla SUV satarak önemli bir başarı elde ederken aynı zamanda SUV segmentinde de en fazla ürünü olan markalar arasına katıldı. Hyundai KONA, otomotiv endüstrisinde hızla gelişen B-SUV segmentinin rekabetçi koşullarında, kompakt özellikleri ve pratik yapısıyla Hyundai markasının başarılı temsilcisi.

Hyundai KONA, cesur ve fütüristik bir tasarıma, premium özelliklere, erişilebilir bağlantıya ve en son güvenlik teknolojilerine sahip gerçek bir SUV. Modern kentsel müşterilerin yaşam biçimlerini ifade eden ve tamamen Avrupalı kullanıcıların beklentilerine göre geliştirilerek üretilen Hyundai KONA, üstün motor teknolojisiyle de hem segmentine hem de otomotiv endüstrisine renk getirmeye hazırlanıyor. Hyundai KONA, 2021 yılına kadar piyasaya sunulacak 30 yeni modelden biri. Tüm bu yeni modeller ile birlikte Hyundai’nin Avrupa’daki önde gelen Asyalı otomotiv markası olma yolundaki hedefi için oldukça önemli bir kilometre taşı.

Hyundai KONA’nın tasarımı
Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen Hyundai KONA’nın ön yüzü oldukça etkileyici ve güçlü bir görünüme sahip. Yeni ikiz farlar ve LED farların üstünde konumlandırılmış LED gündüz sürüş farları ön bölümdeki görsel etkiyi artırıyor. Ayrılmış ön farlar, zarif ve keskin şekillerle kendinden emin bir duruş sergilerken aynı zamanda araca yenilikçi bir görünüm kazandırıyor. Cesur ön ve arka tasarımı sayesinde otomobil, beklenilenden daha geniş bir duruş sergiliyor. Tamamen yeni olan Hyundai KONA’nın tasarımı, sıra dışı ve kaslı hatlardan oluşuyor.

Hyundai KONA’nın boyutları
Hyundai KONA, 4.165 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.565 mm yüksekliğe (tavan rafıyla) sahip. Kaslı görüntüsünü 18 inch jantlarla bütünleştiren Hyundai KONA’nın iki renkli tavanı ve 10 farklı dış renk seçeneği bulunuyor. Hyundai KONA’nın iç mekanında ise zarif ve kaliteli gösterge paneli dikkat çekiyor. Bu göstergenin üstünde pürüzsüz yüzeyler bulunurken, boyalı parçalar da teknolojik ve konforlu karakteri temsil ediyor.

Hyundai KONA’nın motor seçenekleri ve dört tekerlekten çekiş sistemi
Hyundai KONA, en son teknoloji ürünü güç aktarma organları ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Başlangıç seviyesinden itibaren Hyundai KONA’da sunulan motor seçeneklerinde son derece yüksek tork ve mükemmel yakıt verimliliği bulunuyor. İki farklı turbo şarjlı, düşük hacimli benzinli motor, manuel ve çift kavramalı (DCT) şanzımanlarla kombine ediliyor. Hyundai, 6 ileri manuel şanzımanı 120 hp gücündeki 1.0 litrelik T-GDI seçenekte kullanırken, serinin en hızlı ve en keyifli versiyonu olan 177 hp gücünde 1.6 litre T-GDI motor da 7 ileri DCT şanzımanla sunuluyor. Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7 ileri çift kavramalı (7DCT) şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ilk olarak yüksek güçlü 1.6-litre T-GDI versiyonda satışa sunulacak.

Hyundai KONA head-up ekranı
Hyundai, ilk kez küçük bir segmentte üst düzey konfor vaat eden head-up ekranı donanım listesine dahil ediyor. Hyundai KONA’nın yeni ekran görüntüsü ve sürüş bilgileri direkt olarak sürücünün görüş hattına yansıtılıyor. Sınıfının üstünde bir parlaklık değeri sunan bu ekran sekiz inch boyutunda. En yoğun gün ışığında dahi görünürlüğünden ödün vermeyen bu ekran, aynı zamanda yoldaki uyarı levhalarını ve hız sınırını da ekrana yansıtarak sürücüyü dikkatli olması konusunda uyarıyor.

Hyundai KONA’nın multi-medya ve bağlantı özellikleri
Akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar için de çok yüksek seviyede bağlantı özellikleriyle donatılan Hyundai KONA, isteğe bağlı sekiz inçlik bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto ile destekleniyor. Dokunmatik ekranlı navigasyon, multi-medya ve bağlantı özelliklerini bütünleştirirken aynı zamanda hava, trafik, hız kameraları ve ilgi çekici noktalar gibi gerçek zamanlı olarak güncellenmiş bilgileri de LIVE Services adlı yedi yıllık ücretsiz abonelik ile sunuyor. Hyundai KONA’da bir diğer ilgi çekici özellik ise Display Audio. Araç içindekiler, akıllı telefonlarının içeriğini Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla sistemin ekranına aktarabiliyor. Bu özellik sayesinde telefonun dahili navigasyon özellikleri kullanıp telefon görüşmeleri yapılabiliyor, mesajlar dikte edilebiliyor veya en sevilen müzikler çalınabiliyor. Ayrıca kablosuz şarj özelliğiyle de akıllı telefonlar için son derece pratik bir kullanım imkanı sunuluyor.

Hyundai KONA’nın güvenlik özellikleri ve yüksek mukavemetli çelik gövde yapısı
Hyundai KONA güvenlik özellikleri arasında Hyundai’nin Yaya Algılama, Kör Nokta Algılama, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Yorgunluk Tespit, Statik Dönüş Farları ve Otamatik Acil Fren Destek Sistemi yer alıyor. Hyundai, kendi çeliğini üreterek ürünlerinde kullanan tek otomobil üreticisi konumunda. Bu sebeple Hyundai KONA, diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi, dinamik sürüş keyfi, yüksek performans ve maksimum güvenlik adına ultra güçlü fakat hafif bir gövde ile üretiliyor. Hyundai KONA’nın hafif ve aynı zamanda yüksek mukavemete sahip güçlü gövde yapısı, araca farklı yönlerden etki eden kuvvetlere karşı karalılığını ve yol tutuş kabiliyetini arttırıyor.

Hyundai KONA Iron Man Edition
Hyundai, ünlü çizgi roman ve sinema karakteri Iron Man için yepyeni bir versiyon hazırladı. Hyundai KONA Iron Man Edition adıyla sınırlı sayıda satışa sunulacak olan araç, Iron Man konseptine sahip hatları ve dinamik iç mekan tasarımıyla oldukça dikkat çekici bir görünüm sunuyor.

Marvel ve SUV tutkunlarına hitap eden Hyundai KONA, Iron Man’in maskesini ve göz şeklini anımsatan özel gündüz farlarıyla dikkat çekiyor. Bu görüntüsüyle Iron Man’i ilk bakışta anımsayanlar, araç içerisinde kullanılan diğer detaylarla da kendilerini filmin içindeki bir sahnede bulmuş gibi hissediyorlar. Ön tasarımın ve aydınlatma grubunun yanı sıra kapılardaki Stark Industry, tavandaki maske motifi ve kaputtaki Marvel logolarıyla da Iron Man filmine göndermeler yapılıyor. Ayrıca aracın dört bir yanında Iron Man’i temsil eden kırmızı şeritler kullanılmış. Hyundai KONA Iron Man Edition sınırlı sayıda üretilerek satışa sunulacak.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Hyundai Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.