Hyundai KONA

Hyundai’nin kompakt SUV modeli KONA ve teknik özellikleri

Hyundai, Avrupa’da 1.4 milyondan fazla SUV satarak önemli bir başarı elde ederken aynı zamanda SUV segmentinde de en fazla ürünü olan markalar arasına katıldı. Hyundai KONA, cesur tasarımı, gelişmiş özellikleri ve  ileri güvenlik teknolojileri ile gerçek bir SUV. Modern kentsel müşterilerin yaşam biçimlerini ifade eden ve tamamen Avrupalı kullanıcıların beklentilerine göre geliştirilerek üretilen Hyundai KONA, 2021 yılına kadar Hyundai markasının piyasaya sunacağı 30 yeni modelden biri.

Hyundai KONA’nın tasarımı

Hyundai’nin yeni aile kimliği olan basamaklı tip ızgarayı benimseyen Hyundai KONA’nın ön yüzü oldukça etkileyici ve güçlü bir görünüme sahip. Yeni ikiz farlar ve LED farların üstünde konumlandırılmış LED gündüz sürüş farları ön bölümdeki görsel etkiyi artırıyor. Ayrılmış ön farlar, zarif ve keskin şekillerle kendinden emin bir duruş sergilerken aynı zamanda araca yenilikçi bir görünüm kazandırıyor. Cesur ön ve arka tasarımı sayesinde otomobil, beklenilenden daha geniş bir duruş sergiliyor. Tamamen yeni olan Hyundai KONA’nın tasarımı, sıra dışı ve kaslı hatlardan oluşuyor.

KONA, Hyundai’nin SUV serisinde tamamen yeni bir karakter. Bu yüzden etkileyici ve güçlü bir karaktere sahip olması neredeyse bir zorunluluk. Hyundai’nin geleneksel aile kimliği olan basamaklı ızgarası (Cascading Grille), KONA’da da en iyi şekilde sunuluyor. Farların üzerine yerleştirilen LED gündüz lambaları ile mükemmel bir görüntü sunan bu ızgara, ayrıca kompozit farlarla da gayet şık bir uyum içerisinde. Cesur bir ön ve arka ile birlikte kullanılan diğer plastik aksamlar ise aracın off-road havasını zirveye çıkaran en büyük unsurlar. B segmentinde olmasına rağmen otomobilin geniş duruşu ve hacimli yapısı, yeni bir tasarım özelliği olan 18 inç alaşım jantlar ile destekleniyor. Köpekbalığı yüzgeci şeklindeki anteni, otomobilin cesur karakterine daha fazla katkıda bulunurken ayrıca dizel motorla beraber sunulan bir diğer yenilik ise sunroof.

Hyundai KONA’nın iç tasarımı, gösterge panelinin üzerinde pürüzsüz bir hat ile başlıyor. Kontürlü yüzeylere sahip diğer plastik aksamlar da eğlenceli karakteri temsil eden boyalı parçalarla destekliyor. Renk vurgusu, havalandırma menfezinin çevresinde, vitesi, motor çalıştırma düğmesi halkasını, koltuklardaki dikişleri ve direksiyon simidini çevreliyor. Üst paketlerde sunulan, Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekleyen 8 inç navigasyon dokunmatik ekranının ergonomik konumda olması sürücünün sürüş keyfini de engellemiyor. Kablosuz şarj (Qi), akıllı telefonları şarj ederken aynı zamanda USB bağlantı noktalarına ve AUX jaklarına bağlanarak sınırsız müzik keyfi de elde ediliyor. Üç aşamalı havalandırma ve ısıtma sistemi, vücudu saran rahat koltukları ve fonksiyonel direksiyon simidi, yolculara daha da fazla konfor sunuyor.

Hyundai KONA’nın boyutları

Hyundai KONA, 4.165 mm uzunluğa, 1.800 mm genişliğe ve 1.565 mm yüksekliğe (tavan rafıyla) sahip. Hyundai KONA, hem yolcular hem de bagajlar için bol miktarda alan sunuyor. Arkadaki yolcular için 1,054 mm baş ve 880 mm diz mesafesi sunarak oldukça rahat bir yolculuk imkanı sunarken rakiplerinin aksine klostrofobik bir yapıda değil. 361 litre bagaj kapasitesine sahip Hyundai KONA modeli hafta sonu kaçışları ve daha uzun yolculuklar için de uygun.

Hyundai KONA’nın motor seçenekleri ve dört tekerlekten çekiş sistemi

Hyundai KONA, en son teknoloji ürünü güç aktarma organları ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Başlangıç seviyesinden itibaren Hyundai KONA’da sunulan motor seçeneklerinde son derece yüksek tork ve mükemmel yakıt verimliliği bulunuyor. İki farklı turbo şarjlı, düşük hacimli benzinli motor, manuel ve çift kavramalı (DCT) şanzımanlarla kombine ediliyor. Hyundai, 6 ileri manuel şanzımanı 120 hp gücündeki 1.0 litrelik T-GDI seçenekte kullanırken, serinin en hızlı ve en keyifli versiyonu olan 177 hp gücünde 1.6 litre T-GDI motor da 7 ileri DCT şanzımanla sunuluyor. Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7 ileri çift kavramalı (7DCT) şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ilk olarak yüksek güçlü 1.6-litre T-GDI versiyonda satışa sunulacak.

Hyundai’nin merakla beklenen 1.6 litrelik dizel motor ve 7 ileri DCT şanzımanlı SUV modeli KONA Hyundai Yetkili Satıcıları’nda yerini aldı. Hyundai yakıt ekonomisini düşünen müşterileri için B-SUV segmentindeki modeli Hyundai KONA’nın Smartstream 1.6 dizel motora sahip versiyonunu satışa sundu.

Hyundai’nin yeni geliştirilen Smartstream 1.6 litre dizel motoru, sürtünme oranındaki önemli bir düşüş ile oldukça verimli bir turboşarj performansı sunuyor. Genel olarak, motorun yapısı hafif malzemeler uygulanarak optimize ediliyor. Bu da önemli bir ağırlık azalması ve daha düşük motor gürültüsü anlamına geliyor. Rakiplerine göre daha sessiz ve daha düşük titreşim seviyesine sahip Hyundai KONA, böylelikle bir dizel motordan daha çok benzinli modelleri hatırlatıyor.

Hyundai KONA head-up ekranı

Hyundai, ilk kez küçük bir segmentte üst düzey konfor vaat eden head-up ekranı donanım listesine dahil ediyor. Hyundai KONA’nın yeni ekran görüntüsü ve sürüş bilgileri direkt olarak sürücünün görüş hattına yansıtılıyor. Sınıfının üstünde bir parlaklık değeri sunan bu ekran sekiz inch boyutunda. En yoğun gün ışığında dahi görünürlüğünden ödün vermeyen bu ekran, aynı zamanda yoldaki uyarı levhalarını ve hız sınırını da ekrana yansıtarak sürücüyü dikkatli olması konusunda uyarıyor.

Hyundai KONA’nın multi-medya ve bağlantı özellikleri

Akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar için de çok yüksek seviyede bağlantı özellikleriyle donatılan Hyundai KONA, isteğe bağlı sekiz inçlik bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto ile destekleniyor. Dokunmatik ekranlı navigasyon, multi-medya ve bağlantı özelliklerini bütünleştirirken aynı zamanda hava, trafik, hız kameraları ve ilgi çekici noktalar gibi gerçek zamanlı olarak güncellenmiş bilgileri de LIVE Services adlı yedi yıllık ücretsiz abonelik ile sunuyor. Hyundai KONA’da bir diğer ilgi çekici özellik ise Display Audio. Araç içindekiler, akıllı telefonlarının içeriğini Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla sistemin ekranına aktarabiliyor. Bu özellik sayesinde telefonun dahili navigasyon özellikleri kullanıp telefon görüşmeleri yapılabiliyor, mesajlar dikte edilebiliyor veya en sevilen müzikler çalınabiliyor. Ayrıca kablosuz şarj özelliğiyle de akıllı telefonlar için son derece pratik bir kullanım imkanı sunuluyor.

Hyundai KONA’nın güvenlik özellikleri

Hyundai KONA güvenlik özellikleri arasında Hyundai’nin Yaya Algılama, Kör Nokta Algılama, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Şeritte Kalma Yardımcısı, Sürücü Yorgunluk Tespit, Statik Dönüş Farları ve Otomatik Acil Fren Destek Sistemi yer alıyor. Hyundai, kendi çeliğini üreterek ürünlerinde kullanan tek otomobil üreticisi konumunda. Bu sebeple Hyundai KONA, diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi, dinamik sürüş keyfi, yüksek performans ve maksimum güvenlik adına ultra güçlü fakat hafif bir gövde ile üretiliyor. Hyundai KONA’nın hafif ve aynı zamanda yüksek mukavemete sahip güçlü gövde yapısı, araca farklı yönlerden etki eden kuvvetlere karşı karalılığını ve yol tutuş kabiliyetini arttırıyor.

Hyundai KONA Iron Man Edition

Hyundai, ünlü çizgi roman ve sinema karakteri Iron Man için yepyeni bir versiyon hazırladı. Hyundai KONA Iron Man Edition adıyla sınırlı sayıda satışa sunulacak olan araç, Iron Man konseptine sahip hatları ve dinamik iç mekan tasarımıyla oldukça dikkat çekici bir görünüm sunuyor.

Marvel ve SUV tutkunlarına hitap eden Hyundai KONA, Iron Man’in maskesini ve göz şeklini anımsatan özel gündüz farlarıyla dikkat çekiyor. Bu görüntüsüyle Iron Man’i ilk bakışta anımsayanlar, araç içerisinde kullanılan diğer detaylarla da kendilerini filmin içindeki bir sahnede bulmuş gibi hissediyorlar. Ön tasarımın ve aydınlatma grubunun yanı sıra kapılardaki Stark Industry, tavandaki maske motifi ve kaputtaki Marvel logolarıyla da Iron Man filmine göndermeler yapılıyor. Ayrıca aracın dört bir yanında Iron Man’i temsil eden kırmızı şeritler kullanılmış. Hyundai KONA Iron Man Edition sınırlı sayıda üretilerek satışa sunulacak.

Hyundai KONA EV

Sıfır emisyonlu araçlara olan talebin artmasıyla beraber Hyundai de Avrupa’daki müşterileri için Hyundai KONA Electric’in üretime ağırlık vermeye başladı. 2020 yılı Mart ayından itibaren KONA Electric’i Çekya’daki Nosovice fabrikasında üretmeye başlayacak olan Hyundai, Ulsan’daki tesislerindeki mevcut üretimi  de devam ettirecek.

Hyundai Avrupa Başkanı ve CEO’su Dong Woo Choi, Çekya’daki üretimle ilgili olarak, “Müşterilerimiz her zaman önceliğimizdir. Bu doğrultuda, elektrikli araçlarımıza karşı artan talebi karşılamak için stratejik planlarımıza ağırlık veriyoruz. Çünkü, Avrupalı tüketicilerin çevreye karşı sorumluluk bilinci sürekli olarak artıyor ve biz de EV’ler için bölge pazarını büyük bir potansiyel olarak görüyoruz. Vizyonumuz ve gelecekteki hedeflerimiz, mobilitedeki konumumuzu güçlendirerek liderliğe ulaşmak” dedi.

Hyundai KONA EV, uzun menzilli elektrikli güç aktarma organlarına sahip, seri üretim ilk B-SUV otomobil olarak otomotiv dünyasında önemli bir adım olarak görülüyor. Hyundai, KONA EV’de 11 kW’lık üç fazlı AC kabloyu kullanarak daha hızlı şarj imkanı da sunuyor. Ayrıca, bir başka kullanışlı özellik olan Blue Link® de KONA’nın bir diğer özelliği. Belirli pazarlarda sunulan bu servis, sürücülerin Blue Link telefon uygulamasını kullanarak araca binmeden motoru çalıştırmalarına olanak sağlıyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Hyundai Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Hyundai Kampanyaları
Yeni Hyundai i10
Hyundai Elantra
Hyundai Tucson
Yeni Hyundai Modelleri