Maserati MC20

Maserati MC20 2021 Yılının En Güzel Süper Spor Otomobili

Maserati MC20, Red Dot’ta “En İyinin de İyisi” ödülünü aldı

Yeni nesil süper spor otomobil Maserati MC20, Red Dot Tasarım Ödülleri’nde ‘En İyinin de İyisi’ ödülünü aldı.

Her yıl düzenlenen Red Dot Tasarım Ödülleri, sürekli güncellenen kriterler ile ürün ve marka tasarımı ve iletişim alanında küresel düzeyde mükemmelliği ödüllendiriyor. Kazananları dünyanın önde gelen tasarımcı, akademisyenlerinin yer aldığı 50 kişiden oluşan jürinin kararı belirliyor. Jüri farklı kategorideki ürünleri değerlendirerek, yılın kazananını seçiyor.

Maserati MC20, ‘Ürün Tasarımı’ kategorisinde En İyinin de İyisi (Best of the Best) ödülüne layık görüldü.

2021 yılının en güzel süper spor otomobili

Maserati markasının yeni nesil süper spor otomobili MC20, Paris’te düzenlenen Uluslararası Otomobil Festivali’nde ödüle layık görüldü.

Uluslararası Otomobil Festivali’nin (Festival Automobile International) 36’ncısı bu yıl online olarak gerçekleştirildi. Festivalde, Maserati’nin yeni nesil süper spor otomobili MC20 “2021 Yılının En Güzel Süper Spor Otomobili” ödülünü aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Maserati Tasarım Başkanı Klaus Busse, “Maserati’nin tarihinde yeni bir sayfa açan MC20’yi yaratan, bu eşsiz projeye yürekten bağlılık gösteren ekibin emeklerini takdir eden bu önemli ödülü almış olmaktan ötürü onur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maserati MC20 tasarımı ve özellikleriyle göz kamaştırıyor

MC20, markanın tasarım merkezi olan Torino’daki Centro Stile Maserati’de oluşturuldu. Maserati MC20, performans özellikleri ve yüksek teknolojisiyle dikkat çekerken, aynı zamanda Maserati’nin süper spor otomobil segmentine dönüşünü de gözler önüne seriyor.

Maserati MC20’nin en ayırt edici özelliklerinden biri olarak kanat tipi kapıları öne çıkıyor. Otomobilin kapıları, sadece estetik açıdan düşünülmüş çarpıcı bir ayrıntı olmakla kalmayıp aynı zamanda sürücü ve yolcuya araca binip-inerken önemli kolaylık sağlıyor.

Otomotiv dünyasında, spor otomobillerin performansları kadar tasarımları da kendinden bahsettirir. Bununla birlikte Maserati MC20 daha ilk bakışta, kendinden emin duruşu, zarif ve güçlü hatlarıyla hayran bırakıyor.

Maserati’nin yeni süper spor otomobili, aynı zamanda marka tarihinde dikey konumlanmış farlara sahip ilk model olmasıyla da tasarım anlayışında farkı ortaya koyuyor. Maserati MC20’nin etkileyici dizaynında büyük öneme sahip olan geniş, ince ve yatay konumlu arka aydınlatma grubu benzersiz bir görünüm sergiliyor.

Otomobil arka aksın önünde konumlandırılan motoruyla da dış görünümüne uygun bir performans sergiliyor. MC20, 630 HP gücündeki Maserati yapımı V6 “Nettuno” motoru ile sınıfının en iyi güç/ağırlık dengesine sahip. Maserati MC20, 325 kilometre/saatin üzerindeki maksimum hızı ve rafine aerodinamik yapısıyla tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

MC20, uluslararası patentlerle korunan ve daha önce sadece Formula 1’de kullanılan teknolojiyi bir yol otomobiline aktaran “Nettuno” isimli motor sayesinde, 2,9 saniyede 0-100 kilometre/saat ve 8,8 saniyede 0-200 kilometre/saat hızlanmalarını tamamlarken, 325 kilometre/saatin üzerinde maksimum hıza ulaşabiliyor.

Bugün, Maserati serisi üç tesiste üretilmektedir: Ghibli ve Quattroporte, Avvocato Giovanni Agnelli Fabrikasında (AGAP) Grugliasco’da (Turin) ve Turin’deki Mirafiori Fabrikasında Levante üretilmektedir. Yeni MC20 süper otomobili, Modena’da, Maserati’nin tarihi Viale Ciro Menotti fabrikasında üretildi. 

Ghibli, Quattroporte ve Levante’den oluşan, güçlü 580 hp V8 motorla donatılmış yeni Trofeo Koleksiyonunun piyasaya sürülmesiyle serinin prestiji yakın zamanda daha da artırıldı. Serinin en iyisi, şimdi ilk kez standart bir üretim arabanın güç ünitesinde bulunan F1’den türetilmiş teknolojileri içeren, çığır açan Nettuno V6 motorla çalışan yeni MC20 süper otomobildir.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Maserati Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Maserati Otomobiller
Maserati Levante GTS
Maserati Quattroporte
Maserati’nin Elektrikli ve Otonom Araç Teknolojileri
Araç Performansı Nasıl Arttırılır?