Araçlarım, e-Devlet Hizmeti

Araçlarla ilgili tüm bilgilere e-Devlet’ten ulaşılabilecek

Araç sahipleri, e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabilecekleri yeni “Araçlarım” hizmetiyle; sigorta, trafik cezası, muayene, otoyol geçişi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borç durumu gibi bilgileri tek ekran üzerinde kolayca görebilecekler.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yeni “Araçlarım” hizmetiyle vatandaşların hiçbir yere gitmeden birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyerek ödeme işlemlerini yapabileceğini bildirdi.

e-Devlet üzerinde daha önce araçlarla ilgili 15 farklı hizmet için ayrı sayfalarda işlem yapılırken, gerçekleştirilen çalışma ile önemli bir kolaylık sağlanacağını anlatan Koç, bu kapsamda vatandaşların araçlarıyla ilgili farklı kurumlarca yürütülen hizmetlere e-Devlet’te yer alacak “Araçlarım” bölümü üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğini vurguladı.

Koç, e-Devlet’ten araçlara ilişkin yapılan sorgulama verilerine değinerek “Araç plakasına yazılan cezalara yönelik sorgulama 83 milyondan fazla, araç sorgulama işlemi yaklaşık 25 milyon, HGS hesap bilgileri sorgulama işlemi de yaklaşık 18 milyon defa yapıldı. Yıl içerisinde yoğun olarak kullanılan bu hizmetlere artık tek bir noktadan ulaşılabilecek.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Gelir İdaresi Başkanlığı altında kimlik doğrulama ile erişilebilen hizmetlerin de artık aynı bölümde görüntüleneceğini aktaran Koç, şu şekilde devam etti:

“Vatandaşlarımız, ‘Araçlarım’ hizmetiyle hiçbir yere gitmeden sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyerek bunlara ilişkin ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ödeme işlemleri için özel bir hizmet sayfası da hazırlandı. Araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm raporlarını inceleyebilecek. Artık ‘Araçlarım’ sayfasında gözüken tüm ceza ödemeleri kolaylıkla yapılabilecek.”

Öte yandan birbirleriyle alakalı hizmetler için de benzer hizmet sayfalarının geliştirileceğine dikkati çeken Koç, e-Devlet kullanımının her geçen gün daha pratik ve etkin olmasına yönelik çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı. Koç, 5 binden fazla hizmetin yer aldığı e-Devlet Kapısı’nda her geçen gün yeni hizmetleri etkin kılarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Trafik Cezaları
Araç Muayene Öncesi Yapılacaklar
Araç Muayene Ücretleri
Motorlu Taşıtlar vergisi (MTV)
PTT Hasar Sorgulama