AUDI quattro 40 Yaşında

Audi’nin efsanevi dört tekerden çekiş sistemi quattro 40. yaşını kutluyor

Bundan 40 yıl önce, 1980 yılının Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan dört tekerden çekiş sistemli bir coupe otomobil, otomotiv dünyasında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını iddia ediyordu. Öyle de oldu. Orada tanıtılan Audi quattro, o zamana kadar sadece kamyonlarda ve off-road araçlarda kullanılan dört tekerden çekiş sisteminin, ilk kez bir binek otomobile uyarlanmış halini taşıyordu.

Dört tekerden çekiş sistemine ait bir binek otomobil üretme fikri, aslında 1976-1977 yılları arasında Audi’nin Alman Ordusu için geliştirdiği aracın testlerini yapan Audi mühendisleri tarafından ortaya atıldı.

Bu testlerde aracın buz üzerinde gösterdiği mükemmel yol tutuşu ve sürüş karakteri, dört tekerden çekiş sistemini seri üretilen Audi 80’e uyarlanması, quattro efsanesini doğurdu. Sonrasında yapılan testlerin her biri şaşkınlık uyandırıcı şekilde mükemmeldi. 1979 yılının sonbaharında ortaya 200 HP güç üreten 2,2 litrelik 5 silindirli turbo motoru ile Audi Coupe çıktı.

Audi quattro, motorsporlarında ilk yarışına 1981 yılında Avusturya’daki Janner Rallisi’nde çıktı. Dört tekerden çekiş sistemi ralli dünyasında bir devrim yarattı ve otomotivde bir dönemi kapatıp, başka bir dönemi açtı.

Audi’nin 100’ün üzerinde model versiyonunda sunuluyor

quattro ayrıca iyi bir çekiş getirdiği için araca dinamizm kazandırıyor, performans ve yol tutuşunun yüksek düzeyde hissedildiği bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Virajlarda da daha rahat, daha güvenli sürüş vadeden bu efsane sistem günümüzde Audi’nin 100’ün üzerindeki model versiyonunda yer alıyor. Audi Q7, Audi A4 allroad quattro, Audi A6 allroad quattro, Audi A8, Audi R8 ve tüm S ve RS modellerinde ve birçok Audi modelinin 2.0 litre ve üzeri motor seçeneklerinde quattro standart olarak bulunuyor.

En temel şekilde açıklanmaya çalışılırsa quattro sistemi dört tekerleği de sürekli ve kesintisiz olarak devreye sokuyor. Aracın her bir tekerinin temas ettiği zemin koşullarına bağlı olarak her bir tekere en doğru çekiş kuvvetini aktarıyor. quattro dört tekerden çekiş sistemi çekiş kuvvetini dört tekerlek arasında dağıtıyor. Böylece tekerlekler arasında optimum kuvvet dağılımı gerçekleşiyor ve araç virajlar ya da ıslak, karlı veya buz zemin gibi olağanüstü koşullar altında bile yol tutuşunu koruyor.

Yeni nesil elektrikli Audi quattro

quattro, Audi mühendislerinin her zaman klasik çözümleri sorgulamasının, her zaman teknoloji ile bir adım önde olma mottosunun ve ilericilik tutkusunun bir kanıtı. Sürekli dört tekerden çekiş sistemi aynı zamanda Audi’nin sportif, ilerici, prestijli ve yüksek değerli ürün profilinin net bir örneği. quattro Audi’nin lüks sınıftaki iddialı konumunu pekiştiriyor.

Audi’nin otomotivin geleceği olarak görülen elektrikli otomobiller ile ilgili çalışmalarında da önemli bir yeri olan quattro, yeni nesil otomobiller için de yeniden tasarlanıyor. Markanın geliştirdiği ilk tam elektrikli model olan Audi e-tron’da kapsamlı bir test sürecinden geçen elektrikli quattro sistemi sadece 30 mili saniyede otomobilin nasıl bir zeminde yol aldığını algılıyor. Bir önceki nesilden daha hızlı olarak elektrikli motorun ürettiği gücü, akslara ideal şekilde dağıtıyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Audi Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Audi A4
Audi AI : ME
Audi Dört Halkanın Anlamı
Audi A7
Audi R8 LMS GT2