Bridgestone’dan Yeni Sürücüler için Tavsiyeler

Ehliyetini yeni alan sürücülere sürüş güvenliğinin önemini vurgulayan Bridgestone, otomobil kullanmanın getirdiği sorumlulukları hatırlatırken, yeni sürücüler için tavsiyelerde bulunuyor.

Tüm Trafik Kurallarına Uyun

Ehliyet sınavının, hem yazılı test hem de direksiyon sınavı içermesinin bir sebebi vardır. Trafik işaretlerinden geçiş üstünlüğünün kimde olduğunda kadar, sürücülerin anlaması ve uyması gereken pek çok kural bulunmaktadır. Bu kuralları öğrenin ve kullanın.

Yavaşlayın

Genç sürücülerin karıştığı ölümlü kazaların önde gelen sebeplerinden biri hızlı araba kullanmaktır. Hızınız ne kadar yüksekse, arabanızı durdurmak için o kadar az zamanınız olur ve her türlü çarpma, ve ardından gelen yaralanma, daha kötü sonuçlar doğurur.

Arabanızı İyi Durumda Tutun

Arabanıza iyi bakmanız, arızaları ve potansiyel kazaları önlemenizi sağlar. Bu, düzenli yağ değiştirme ve motor ayarlarını, lastik basıncının kontrol edilmesini (stepneyi unutmayın!), düzenli lastik rotasyonunu, fren hidrolik yağı ve soğutma sıvısı seviyelerinin kontrol edilmesini ve “E”ye fazla yaklaşmadan benzin deposunun doldurulmasını içermektedir.

Emniyet Kemerinizi Takın

Daima. Diğer yolcuların da kendi emniyet kemerlerini taktığından emin olun. Ölümlü araba kazalarında, ergenlerin yarısından fazlasının (56%) emniyet kemeri takmadığı görülmüştür . Bir hayat kurtarın (belki de kendi hayatınızı) ve emniyet kemerinizi takın.

Dikkatinizi Dağıtacak Şeylerden Kaçının

Gözünüzü yoldan ayırmayın. Yani mesaj yazmayın, telefon etmeyin, yemek yemeyin, radyoda kanal aramayın ve arka koltukta oturan arkadaşlarınızla konuşmak için arkaya dönmeyin. Kazalar bir anda gerçekleşebilir ama dikkat ediyorsanız kazayı önlemek için daha fazla şansınız olur.

Aksesuarlarınızı Ayarlayın

Hayır, takılarınızı değil. Koltuğunuzun rahat bir konumda olduğundan emin olmak ve aynalarınızı ayarlamaktan bahsediyoruz.

Öndeki Arabayı Çok Yakından Takip Etmeyin

Arkadan çarpmalı kazaların önde gelen sebebi, öndeki arabayı çok yakından takip etmektir. 3 saniye kuralını hatırlayın: Yolda ilerde bir nesne seçin (bir yol işareti, ağaç veya üst geçit gibi) ve önünüzdeki bu nesnenin yanından geçtiğinde, yavaşça “bin bir, iki bin bir, üç bin bir” diye sayın. Eğer saymayı bitirmeden önce nesnenin yanından geçerseniz, öndeki arabayı çok yakından takip ediyorsunuz demektir.

Hazırlıklı Olun

Kaza, arıza veya başka bir acil durumla karşılaştığınızda, aracınızda daima gerekli belgeler ve aracınızda uzun süre geçirmeniz gerektiği takdirde ihtiyacınız olacak her şeyi bulunduran bir acil durum çantası olmalıdır.

Hava Şartlarına Dikkat Edin

Yağmur, rüzgar ve kar, araç kullanmayı daha zor ve tehlikeli hale getirebilir. Dışarıda yağış varsa, farlarınızın açık olduğundan emin olun, yavaşlayın ve takip mesafenizi artırın. (Yollar kaygan olduğunda, fren yapmak daha uzun zaman alır.) En önemlisi de, yol şartları çok tehlikeli ise, yola hiç çıkmamak daha iyidir.

Alkolün Etkisi Altındayken Araç Kullanmayın

Kullanmayın. Alkole, uykusuzluğu da ekleyebiliriz. Kimsenin size bunun ne kadar ciddi sonuçları olabileceğini söylemesi gerekmiyordur.

Ayrıca unutmayın, ne kadar pratik yaparsanız otomobilinizi o kadar iyi kullanırsınız.

Arabayla Uzun Yola Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler