Citroen C4 Cactus

Citroen, C4 model serisinde ilk görüşte farklı tasarımı ile dikkat çeken C4 Cactus aynı zamanda serinin belki de en ilgi çekici otomobili. Citroen C4 Cactus yeni bir araçta sunulan her şeyin üzerine daha fazla tasarım, daha fazla konfor ve daha kullanışlı teknolojiler ekliyor ve tüm bunları akılcı bütçeler dahilinde sunuyor.

Citroen C4 Cactus dış tasarımı
Ön tarafta, Airbump’lar içine integre edilmiş led gündüz sürüş farları ile Citroen’in teknolojik imzası yer alıyor. Citroen’in teknolojik imzası, araç tasarımını sergileyen 3D arka farlarla tamamlanmış. Citroen C4 Cactus şık, işlevsel tavan barları ve aracı küçük günlük darbelerden koruyan Airbumplar gibi birçok yenilikçi özelliğiyle diğer tüm otomobillerden ayrışıyor. Stilin ve işlevselliğin birleşimi Airbump’larda bulunan hava kapsülleri amortisör görevi görerek oluşabilecek küçük darbelere karşı koruma sağlıyor (4 km/s kadar). Ayrıca araç bakım ve tamir maliyetlerinin düşürülmesine de yardımcı oluyor.

Citroen C4 Cactus Airbump Özelliği: Citroen C4 Cactus’ün ilk göze çarpan özelliği Airbump’da kullanılan TPU (termoplastik polüretan), adlı özel malzeme renk atmama özelliği de taşıyor. Tüm zorlu kullanım testlerinden geçen Airbump’lar özel bir bakıma ihtiyaçları olmadığı gibi aracın bakım ve onarım maliyetlerinin de düşmesine katkıda bulunuyor. Airbump teknolojisi sayesinde aracın en çok hasar gören metal bölümleri korunduğu için, araçta değer kaybı yaşanmıyor. Daha ileri hasarlarda ise Airbump’ın bir parçasının değiştirilmesi yeterli oluyor.  C4 Cactus’ün dış tasarımında kullanılan Airbump Citroen’nin yaratıcı teknolojisinin bir ürünü.

Citroen C4 Cactus iç tasarımı
Citroen C4 Cactus’ün kabini, daha fazla konfor için düşünülerek teknolojik ve sade ekipmanlarla tasarlandı. Citroen C4 Cactus sizlere ince hatlara sahip rafine bir ön panel sunuyor. CITROËN C4 Cactus’ün ön geniş koltukları, daha fazla konfor için kanepe anlayışı ile tasarlanmış. Geniş koltukların yanı sıra, «Easy Push» vites kutusu sayesinde ön alanda daha fazla boş yer kalır. Koltuk döşemesi Habana kadife döşeme ve Gri kumaş döşeme olarak 2 farklı seçeneğiyle, otomobilin iç şıklığını tamamlıyor. Citroen C4 Cactus 2.60 m dingil mesafesiyle 4.16 m uzunluğundadır. İstisnai sürüş konforuyla geniş alanları birleştiren kompakt bir araçtır. Geniş iç alan (C4 ile aynı diz mesafesi) 358 litrelik geniş bagaj alanı ve gelişmiş aerodinamik için sadece 1.48m optimize yükseklik. CITROËN C4 Cactus sizlere ince hatlara sahip rafine bir ön panel sunuyor.

Aracın tüm sürüş ve konfor fonksiyonlarının (klima, sürüş yardım ekipmanı, telefon, müzik sistemi, navigasyon, araç içi kontroller) 7“ dokunmatik tablet ekrana taşınması ile ön alanda geniş bir alan yaratılmış.  Citroen C4 Cactus ’ün ön geniş koltukları, daha fazla konfor için kanepe anlayışı ile tasarlanmış. Öndeki iç mekan oldukça şık. Kapı kolları, “Top Box” torpido ve ön panel dekoru el işi şık valizleri andırıyor. Top Box Şık valizleri andıran geniş torpido gözü. Yolcu hava yastığının tavana yerleştirilmesi ile ön tarafta geniş bir torpido alanı elde ediliyor.Üstten açılır şekilde olan torpido gözünün 8.5 litrelik saklama alanı bulunuyor. İşlevsel ve kolayca erişilebilir olmasının yanı sıra Top Box, kayışları adeta şık bir valizi andıran tasarımıyla, C4 Cactus’ün tarzına kendine özgür bir hava katıyor.

Multimedya: İster radyodan müziğinizi seçin,ister kendi müzik kitaplığınızı Bluetooth, USB veya Jack prizi bağlantıları ile aracın ses sisteminden dinleyin. İsterseniz de aracınızın 8 GB kapasiteli sabit diskine kaydettiğiniz müzik ve fotoğraflarınıza kolaylıkla ulaşın.

Navigasyon: Gitmek istediğiniz yere en kısa, en ekonomik ya da en hızlı şekilde ulaşma seçeneği sunan navigasyonu ile Citroën C4 Cactus, seyahatleri keyfe dönüştürüyor.

Klima (Air Condition): Araç içi konforunuzu maksimum seviyeye çıkarmak için klimanın 3 farklı ayarından size uygun olanı seçebilirsiniz: Hafif, normal, hızlı.

Citroen C4 Cactus Sürüş Destek Sistemleri: Geri görüş kamerası, park yardım sistemi, hız sınırlayıcı ve hız sabitleyici ayarlarına bu ekrandan kolaylıkla erişebilirsiniz.

Telefon: Bluetooth Handsfree kit özelliği sayesinde güvenliğinizi tehlikeye atmadan telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Telefon rehberi ve arama kayıtlarınıza ulaşmak 7” dokunmatik tablet ekran üzerinden artık çok daha rahat.

Citroen C4 Cactus İnteraktif Araç Kılavuzu: 7” dokunmatik ekranınızdan Citroën C4 Cactus’ünüzün tüm ince detaylarını keşfetmeniz için hazırlanan interaktif araç kılavuzuna ulaşabilirsiniz.

Citroen C4 Cactus donanım özellikleri
C4 Cactus, sürücü için günlük kullanımı kolaylaştıran sürüş yardım ekipmanlarına sahip. Kolay park için Park Assist sistemi boş bir yer bulur ve Citroën C4 Cactus’ünüzü park etmenize yardımcı olur. Sadece gaz ve freni çalıştırmanız gerekir. Geri görüş kamerası: 7”dokunmatik tablet ekran üzerinde görüntülenen geri görüş kamerası ilepark alanında manevralarınızı daha rahat ve daha güvenli şekilde yapabilirsiniz. Yokuş kalkış desteği sayesinde; aracı 2 saniye boyunca fren komutunda tutar. %3 ve daha eğilimli yokuşlarda ayağınızı fren pedalından çektiğinizde C4 CACTUS’ ünüzün geri kayma tehlikesi olmadan kolaylıkla kalkış sağlarsınız. Direksiyonun açısına göre, viraj aydınlatmalı  sis farları aracın sol ve sağ tarafına doğru 75° daha fazla aydınlatır. Bu şekilde kavşak ve virajlarda maksimum güvenliğiniz sağlanır.

Citroen C4 Cactus, C4’den 200 kg daha hafif. Cactus bu ağırlığa ulaşabilmesini mümkün kılan özellikleri; kompakt, hafif bir platform, daha küçük, en son nesil motorlar, yeni geliştirilen ekipmanlar: Magic wash teknolojisi, airbag in roof teknolojisi. Üç düğmeyle basitleştirilmiş kontroller: D,N,R. Geleneksel vites kolu araçtan kaldırıldı ve “Easy Push” sistemi ile sadeleştirildi. Kullanımı oldukça kolay bu sistem, 3 kumanda butonundan oluşuyor; Sürüş için D, Boş için N, Geri için R. Ayrıca manuel geçişler için de direksiyonun yanında kulakçıklar mevcut.

İlk defa Citroen tarafından geliştirilen Airbag In Roof teknolojisi ile hava yastıkları tavan bölümüne yerleştirilerek yolcu tarafında geniş bir alan elde edilirken torpido gözünün de kapasitesi artıyor. Citroen C4 Cactus için geliştirilen bir diğer yenilik ise Magic Wash. Sileceklerin içine yerleştirilen su fıskiyeleri sayesinde çok daha iyi bir görüş sağlanırken etrafa su sıçramasının da önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca cam suyu tüketimi klasik sisteme göre yarı yarıya azalıyor.

Citroen C4 Cactus’e özel yüksek ısı izolasyonlu panoramik cam tavan, aracın içine devamlı filtrelenmiş bir ışığın girmesini sağlıyor. Filtrelenmiş koruması sayesinde panoramik cam tavan yazın sizleri UV ışınlarından korur ve sıcaklığı minimalize ediyor. Kışın ise mükemmel termik izolasyonu sayesinde sıcaklığın korunmasına olanak sağlıyor. Bu iki durumda da, içerideki ısı dengesi en etkin şekilde kullanılmakta. C4 Cactus’ de panoramik cam tavanın öne çıkan bu özelliği sayesinde, camın altına ekstra koruyucu mekanizma konulmasına gerek kalmadan aracın toplam ağırlığından kazanılmasına yardımcı oluyor. Bu da, yakıt tüketimi tasarrufunu beraberinde getiriyor.

Avrupa’nın en prestijli ödülleri arasında yer alan Autobest’in “2014 TECHNOBEST” kategorisindeki ödülü; bu yıl dizayn ve fonksiyonelliği bir arada sunan Airbump teknolojisi ile Citroën C4 Cactus’ün oldu.

Citroën’nin bu yıl lanse ettiği C4 Cactus modeli İngiltere’nin en prestijli yayınlarından BBC Top Gear Dergisi tarafından ödüllendirildi. Bugünün gereksinimleri için yaratılan C4 Cactus “Yılın Hatchback Otomobili” seçildi.

Citroen Kampanyası
Citroen Fiyat Listesi

Citroen C3 Aircross
Citroen C4
Otomotiv Terimleri