Elektrikli Arabalar Hakkında Yanlış Bilinenler

Elektrikli otomobillerin sürüşü kolay, sessiz ve çevre dostu olması gibi birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, bu taşıma türüne karşı derinlemesine tutulan önyargılar devam ediyor. İşte elektrikli taşıtlarla ilgili yanlış bilinenlerin bir listesi.

1- Bir hibrit araba ve bir elektrikli araba aynı şeydir.

Elektrikli otomobil ve hibrit otomobil farklı mekanizmalara sahiptir.
Elektrikli otomobiller bir yakıt tankına veya yanmalı motora sahip değil, bir elektrik motoruna ve bir aküye sahip. Hibrit arabaya gelince, küçük bir elektrikli motor ve bir batarya ile birlikte bir benzinli veya dizel motor bulunuyor. Hibrit otomobil, yavaşlayarak veya frenleyerek ve elektriğe dönüştürerek üretilen kinetik enerjinin geri dönüşümüne dayanır. Geri dönüşümlü enerji daha sonra elektrik modu sırasında, özellikle düşük devirli alanlarda sürüş yaparken kullanılır.

2- Elektrikli arabalar pahalıdır.

Bakım ve enerji maliyetleri aslında daha düşük.
Bir elektrikli model için satın alma fiyatı bazen daha yüksektir, ancak hava kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan vergi teşvikleri, sürücülerin bu modelleri satın almasını kolaylaştırır. Ayrıca, bir elektrikli aracın bakım ve enerji maliyetleri, geleneksel bir arabaya göre daha düşüktür.

3- Elektrikli arabalar tehlikeli derecede sessizdir.

Elektrikli otomobiller yapay motor sesleriyle geliyor.
Tanımları gereği sessiz oldukları için elektrikli araçlar, onları şehir içinde görmeye pek alışkın olmayan yayaları şaşırtabilir. Çeşitli düzenlemeler, Avrupa Birliği’ndeki tüm üreticilerin 2019 yılına kadar tüm elektrikli modeller için “yapay” bir motor gürültüsü yaratmasını gerektiriyor.

4- Elektrikli araç şarj etmek zorlu bir iştir.

Şarj istasyonları yayılıyor.
Birkaç yıl önce, şarj istasyonları çok azdı. Bugün, Avrupa genelinde elektrikli araç sürücüleri için 131.000’den fazla şarj istasyonu bulunmaktadır.

5- Elektrikli araçlar sadece şehir için uygundur.

Pil ömrü ve şarj süreleri daha iyi olmaya devam ediyor.
Elektrikli otomobil genellikle düşük pil ömrü ve şarj altyapısının yetersizliği nedeniyle uzun yolculuklar için uygun olmayan tamamen şehir tabanlı bir otomobil olarak kabul edilir. Ancak, batarya ömrü uzuyor bazı elektrikli arabalar tek bir şarjla 400 km’den daha fazla yol alabiliyor.

Elektrikli Otomobiller
Elektrikli Otomobil Satışları
Tesla Model S
Audi e-Tron
Otomobil Dünyasında Yenilikler