Elektrikli Otomobiller

Elektrikli Otomobiller Konusunda Bazı Gerçekler

Elektrikli otomobillerin satış fiyatları, benzinli veya dizel otomobillere göre daha yüksek olmakla birlikte gün geçtikçe daha ulaşılabilir oldukları görülüyor. Elektrikli araçların şarj olabilmesi için yeterli sayıda şarj istasyonu var mı? Bu soruya, sadece Almanya’da 17.400 şarj istasyonunun bulunduğu ve Wallboxes üniteleri ile evde de kolayca elektrikli aracınızı şarj edebileceğinizi ve tüm Avrupa’da 100.000 şarj istasyonunun bulunduğunu hatırlatarak cevap verebiliriz.

Elektrikli araçların menzili de genel olarak bir soru işareti uyandırıyor. Günümüzde elektrikli otomobiller tek şarjla 550 km menzile ulaşabiliyor.

Elektrik enerjisi konu olunca bununla ilgili tehlikeli olabilecek durumlar da akla gelebiliyor. Elektrikli araç üreticileri güvenlik konusuna son derece önem veriyorlar. Elektrikli bir aracın yağmurlu bir havada şarj edilmesi risk taşımıyor. Ayrıca e-otomobiller şimşek ve yıldırımlardan Faraday kafesi ile korunabiliyorlar.

*Faraday kafesi, elektriksel iletken metal ile kaplanmış veya iletkenler ile ağ biçiminde örülmüş içteki hacmi dışardaki elektrik alanlardan koruyan bir muhafazadır.

Elektrikli araçların üretimi, petrol yakıtı kullanan araçlara göre %30 daha az emek ve zamana ihtiyaç duyuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması yeni pek çok iş alanı oluşmasını da beraberinde getirecektir.

Elektrikli arabalar, petrol yakıtı ile çalışan mevcut araçlara göre çok daha hızlıdırlar ve çalıştıkları anda maksimum tork sağlarlar. Elektrikli bir yarış arabası, bir örnek vermek gerekirse VW ID.R E-Race Car 0’dan 100 km/s sürate 2.25 saniyede erişebilir.

Model çeşitliliği artan elektrikli arabalar tasarımcılar için yeni heyecan verici imkanlar sunuyor.

2030’a kadar satılacak araçların %25’inin elektrikli olacağı öngörülüyor

TEB Cetelem tarafından, dünyada 2030’a kadar satılacak araçların %25’inin elektrikli olacağı öngörülüyor. Açıklamada, “Elektrikli Taşıtların Gizemi” başlıklı araştırma raporuna yer verildi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede, yaşları 18 ile 65 arasında değişen 10.600 kişiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüketicilerin çoğunluğu elektrikli araçları, daha pahalı bulduğu, menzili kısa ve şarj süreleri uzun olduğu için tercih etmiyor. Bu alanda hızlı gelişmeler kaydediliyor ve batarya fiyatları düşüyor. Buna bağlı olarak elektrikli otomobillerin menzili artıyor ve hızlı şarj istasyonları yaygınlaşıyor.

Araştırmaya göre, dünyada 2030 yılında satılan araçların %25’ini elektrikli araçların oluşturması bekleniyor. 2030’a kadar Çin’de satılan araçların %36’sının, Norveç’te satılanların da %39’unun elektrik araçlardan oluşacağı tahmin ediliyor. Araştırmaya katılan Türk sürücülerin beyanları doğrultusunda da 11 yıl sonra ülkede satılan araçların %29’unu elektriklilerin oluşturması bekleniyor.

Türk tüketicilerin %66’sı araçların pahalı olduğunu, %39’u şarj altyapısının yetersiz olduğunu ve %35’i de şarj süresinin uzun olduğunu belirtiyor. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TEB Cetelem Genel Müdürü Stephane Becoulet, elektrikli araçların daha ulaşılabilir olması için üreticilerin, altyapı sorumlularının ve tüketicilerin ekstra çaba harcamaları gerektiğini ifade etti.

Becoulet, şunları kaydetti: “Menzil şimdiye kadar bataryaların çok pahalı olmasından ötürü en büyük engel olarak görülüyordu ancak teknolojinin gelişmesi ve bataryaların giderek daha ucuz olması bu sorunu ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Tüketiciler de sadece elektrikli olduğu için satın aldığı otomobilin teknoloji harikası olması gerektiğini düşünmez ve beklentilerini düşürürse fiyat/menzil kısır döngüsünden de çıkılacaktır. Dünyanın bazı bölgelerinde satışlar çok ciddi oranda artmakta fakat bu artışın yaygın bir şekilde gerçekleşebilmesi için tüm paydaşların birlikte çabalaması gerekiyor. Hükumetler, bunların alımıyla ilgili teşvikler sağlamalı, şarj altyapısını ve elektrikli otomotiv paylaşım filolarının gelişimini desteklemeliler. Otomotiv üreticilerinin ve parça imalatçılarının pil teknolojilerinde daha yenilikçi olmaları ve ilerleme kaydetmeleri, enerji şirketlerinin de enerji üretimlerini ve şebekelerini elektrikli taşıtlara göre uyarlamaları gerekiyor.”

Kaynak: Bloomberg HT, Volkswagen

Elektrikli Otomobil Satışları
Tesla Model S
Dünya Otomotiv Üretimi
Otomatik Vitesli Araç Satışı Arttı
Opel Ampera-e