Elektrikli Araçların Avantajları

Elektrikli Otomobiller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobiller sağladıkları avantajlar nedeniyle her geçen gün gündemde daha fazla yer alıyorlar. Kısa bir zaman içinde içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alacağı konuşulan elektrikli otomobillerin şimdilik en büyük soru işareti şarj noktaları ve menzilleri. Ancak her yeni elektrikli otomobilde bu kısıtlamalar aşılıyor, ideal ve de hatta mükemmel elektrikli otomobile doğru geliştirme süreci devam ediyor.

Kısacası elektrikli otomobiller nedir ?
Elektrikli otomobiller yani kısaca EV’ler, içten yanmalı motorlara emisyonsuz bir alternatif oluşturuyor. İçten yanmalı motorlara göre çok daha az parçadan oluşan teknik altyapı sayesinde çok daha geniş iç mekan ve görüş kabiliyeti sunuyorlar. Ayrıca güç için belli bir devir bandı olmadığından anlık olarak tüm çekiş kuvveti anında tekerleklere aktarılabiliyor. Bu sebeple son derece seri ve sessizler. EV’leri kullanırken çevreye hiç atık gaz salımı gerçekleşmiyor. Bu sayede de neredeyse yüzde 100 çevreciler. EV’leri şarj ederken ihtiyaç duyduğunuz elektriğin nasıl üretildiği ne derece çevreci olduğunuz ile orantılı. Eğer güneş ya da rüzgar gibi enerji kaynaklarından elektrikli otomobilinizi şarj ediyorsanız; o zaman çevrecilik oranınız maksimum seviyede gerçekleşiyor. Batarya teknolojisine yapılan en son yatırımlar ile de bu konudaki ilerlemeler devam ediyor.

Elektrikli bir otomobille yaşamak nasıl ?
Elektrikli otomobilin menzili (bataryayı yeniden şarj etmek zorunda kalmadan önce kat edilen mesafe) birçok kişi için endişe konusudur ve “menzil endişesi” teriminin ortaya çıkmasına neden olur. Ancak, batarya teknolojisindeki gelişmeler, Jaguar I-PACE gibi otomobillerin ortalama işe gidip gelme mesafesini aşan seviyede menzili ile birçok kişi için gerçekçi bir çözüm oluşturacak. Pek çok sürücü, bataryayı haftada bir kez şarj etmenin yeterli olabileceğini fark ediyorlar. Uzun yola çıkıldığı zaman, bataryayı yeniden şarj etmek için mola verilmesi gerekir. Bu durum, yola çıkmadan bir süre önce planlama yapılmasını gerektirse de ev-dışı şarj ağının yaygınlaşması ve hızlı şarj istasyonlarının gücünün artmasıyla gittikçe daha kolay hale geliyor.

Elektrikli otomobiller nasıl şarj ediliyor ?
Elektrikli otomobiller farklı şekillerde şarj edilebiliyor. Bunlardan ilki; “Alternatif Akım” (AC) beslemesi kullanan evde şarj yöntemidir. Elektrikli otomobiller normal ev tipi prize takılabilir, ancak şarj işlemi oldukça yavaş ilerler. Bu nedenle iyileştirilmiş bir priz (örneğin bir fırın için kullanılanlar gibi) kullanılmalı veya daha iyisi evde şarj için bir wallbox montajı yaptırılmalı. Şarj süreleri bulunduğunuz ülkeye göre değişiyor; ancak genel olarak Jaguar I-PACE gibi bir elektrikli araç modeli bir wallbox aracılığıyla bir gecede tam olarak şarj edilebiliyor. İkinci alternatif ise; ev dışındaki şarj istasyonlarıdır. Sürekli büyüyen ev-dışı şarj istasyonları, genel olarak yolculuk sırasında veya varış noktasında azaltan batarya seviyesini tamamlamak üzere kullanılıyor. Bu şarj noktaları ev tipi şarj cihazlarına göre daha yüksek güçle çalışıyor; bu nedenle şarj süreleri daha kısa oluyor. Karma AC ve DC (Doğru Akım) şarj akımı kullanan bu sistemlerde, DC şarj akımı en hızlı seçenek olur ve sıklıkla “hızlı şarj” olarak adlandırılır.

Elektrikli bir otomobile neden sahip olmalısınız ?
Pek çok otomobil kullanıcısı henüz elektrikli bir otomobil deneyimi yaşamamış olabilir. Bu ilki yaşamak da kişiden kişiye göre farklı reaksiyonlara sebep olabiliyor. Kimileri ilk olmanın özelliğini tatmak istiyor, kimileri ise mesafeli bir tutum sergiliyor. Ama emin olduğumuz bir konu var ki; o da elektrikli otomobil deneyimi bugüne kadar yaşadıklarınızdan çok farklı bir his. Bir şekilde çok tanıdık ancak çok daha sessiz ve hızlı. Elektrik tedarikinin artan şekilde yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesiyle elektrikli otomobiller geleneksel yakıt kullanan otomobillere göre çevreye yönelik avantajlar sunar. Bu durum satın alma maliyetlerinin ve şirketlerin otomobil vergilerinin azaltılmasına yönelik çok geniş çaplı teşviklerle dünya çapında hükumetler tarafından destekleniyor. Bu, elektrikli bir otomobili kullanmanın sağladığı düşük maliyetle birlikte birçok kişi için cazip bir finansal çözüm oluşturuyor.

Elektrikli otomobilin bakımı nasıl ?
İçten yanmalı motora sahip otomobillerle kıyaslandığında, elektrikli otomobiller daha az hareketli parçaya sahip olduklarından daha az bakım gerektiriyor. Basit olarak anlatmak gerekirse, yıpranacak daha az parça mevcuttur. Bakım aralıkları kilometre ve/veya süreyi temel alıyor. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin bakımları çok daha kolay ve düşük maliyetlidir.

Elektrikli otomobiller kaç kilometre yapabiliyor ?
Günümüzde elektrikli otomobiller 500 km’nin üzerinde bir menzile sahip. Bu mesafe özellikle ev dışı şarj altyapısına eklenen şarj noktalarının artışıyla çok daha rahat kullanılabilir oluyor. Menzil, aynen içten yanmalı motorlu otomobiller gibi birçok faktörden etkileniyor. Örneğin yüksek veya düşük sıcaklıklarda otomobil sürüyorsanız, ısıtma veya soğutma sistemini çalıştırıyorsanız ya da performans sürüşüne meraklıysanız menziliniz azalıyor.

Elektrikli Otomobiller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Neden elektrikli araba satın almalıyım ?
Elektrikli araçlar geleneksel yakıt kullanan otomobillere göre çevreye yönelik avantajlar sunduğu gibi tüketim maliyetinizi de ortalama %80 oranında azaltmanızı sağlar. Tüm bunlara ek olarak elektrikli araçlarda elektrik motoru kesintisiz tork sağladığı için benzinli ve dizel araçlara göre daha ani bir ivmelenme sunarak size daha keyifli bir sürüş deneyimi sağlar.

Elektrikli otomobillerin türleri ve özellikleri
Tamamen elektrikli araçların dışında “Hibrit” terimini de duymuş olabilirsiniz. Bu terim, içten yanmalı motor ve elektrik motoru aynı anda kullanan otomobillere verilen isimdir. Hibrit Elektrikli Otomobil (HEV), genellikle motor ve geri kazanımlı fren sistemi tarafından şarj edilen küçük bir bataryaya ve yalnızca elektrik enerjisiyle kullanılabilecek kısa bir menzile sahiptir. Plug-in Hybrid Elektrikli Otomobil (PHEV), harici bir elektrik kaynağından şarj edilebilir. Bir PHEV genellikle daha büyük bir bataryaya ve HEV’e göre daha uzun bir menzile sahiptir.

Elektrikli arabaların bakım maliyetleri diğer araçlara göre nasıldır ?
Elektrikli araçların motorlarında içten yanmalı araçların motorlarına göre daha az parça mevcuttur. Yağ ve hava filtresi gibi parçalar bulunmadığından dolayı bakım periyotları, içten yanmalı motora sahip olan araçların bakım periyotlarına göre daha seyrek olup, bakım maliyetleri de daha düşüktür.

Elektrikli arabamı nerelerde şarj edebilirim ?
Elektrikli arabanızı evde veya ev dışındaki şarj noktalarında şarj edebilirsiniz.

Evde şarj: Elektrikli otomobiller normal ev tipi prizden şarj edilebilir ancak şarj işlemi oldukça yavaş ilerleyecektir. Bu nedenle wallbox (duvar tipi şarj ünitesi) kullanmak şarj süresini kısaltacağı için daha çok tercih edilen bir çözümdür. Şarj süreleri bulunduğunuz ülkeye göre değişir; ancak genel olarak Jaguar I-PACE bir wallbox aracılığıyla bir gecede tam olarak şarj edilebilir.

Ev dışı şarj: Bu şarj noktaları AC (Alternatif Akım) veya DC (Doğru Akım) şarj yöntemlerini sunar. DC şarj akımı (sıklıkla “hızlı şarj” olarak adlandırılır) en hızlı şarj yöntemi olurken, DC şarj noktaları da her geçen gün Türkiye genelinde artmaktadır. Örnek vermek gerekirse, I-PACE hızlı şarj (DC) ile 90 dakikada %80 şarj olmaktadır.

Elektrikli arabaların benzinli veya dizel otomobillere göre tepkileri daha yavaş mıdır?
Elektrikli araçlar doğası gereği harekete başladığı andan itibaren maksimum seviyede tork üretir. Bu sebeple benzinli veya dizel otomobillere göre daha iyi bir ivmelenme sağlar.

Jaguar I-PACE, 2019 Dünyada Yılın Otomobili seçildi
Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu Jaguar, tamamen elektrikli SUV’u I-PACE ile Dünyada Yılın Otomobili (World Car of The Year Awards) seçimlerinde Yılın Otomobili büyük ödülü de dahil üç ödülün sahibi oldu. Jaguar I-PACE, otomotiv sektöründe eşine az rastlanacak bir başarıya imza atarak, Mart ayında Avrupa’da Yılın Otomobili (Car of The Year 2019) Ödülü’nün ardından, Amerika’da gerçekleştirilen Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri’nden 3 önemli ödülle ayrıldı. 2019 Dünyada Yılın Otomobili büyük ödülünün yanı sıra, 2017 yılında F-PACE’in de kazanmış olduğu Dünyada Yılın Tasarımı ve Dünyada Yılın En Çevreci Otomobili ödüllerini de almaya hak kazanan Jaguar I-PACE, elde ettiği bu başarı ile kırılması zor bir rekora imza attı.

Kaynak: Jaguar, Volvo

Elektrikli Arabalar Hakkında Yanlış Bilinenler
Otomobil Dünyasında Yenilikler
Toyota’nın Yeni Otomobil Teknolojileri
Sürücüsüz Otomobiller
En Çok Satan Arabalar