Otomobil Segmentleri

Araç Segmentleri ve Özellikleri

Otomobil segmenti kavramı; otomobillerin boyut, hacim, peformans, fiyat, emisyon ve kullanım amacı gibi özellikleri değerlendirilerek yapılan araç sınıflandırması olarak açıklanabilir. Her araç sınıfı kendi içinde farklı alt sınıflar içerebilir.

Araçların segmentlere göre sınıflandırılması, özelliklerinin daha rahat anlaşılabilmesi ve araçlar arasında doğru bir karşılaştırma yapılabilmesine imkan sağlamak için yapılmıştır. Her araç segmentinin kullanım ve kapasiteye bağlı belirli temel özellikleri bulunur. Otomobil kullanıcıları ilgili sınıfa ait araçları, sınıfın özellikleri çerçevesinde değerlendirmeye alır ve seçimlerini yaparlar. Bu kavram ve sınıflandırma yöntemi ile birbirinden farklı segmentlere ait araçların karşılaştırılması önlenir. Bu sayede araçlar arasında yapılacak karşılaştırmaların doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanır.

Otomobil Segmentleri Nasıl Belirlenir?

A Segmenti Otomobiller:
A segmenti olarak sınıflandırılan araçlar, Avrupa pazarında mini otomobillerin bulunduğu ilk bölümü oluşturmaktadırlar. Küçük ve şehir içi kullanım için tasarlanmış ekonomik otomobillerdir. A segmenti olarak sınıflandırılan otomobillere; Fiat 500, Fiat Panda, Renault Twingo, Peugeot 108, Hyundai i10, Citroen C1, Opel Adam örnek gösterilebilir.

B Segmenti Otomobiller:
B segmenti otomobiller, Kuzey Amerika’da subcompact otomobil ve Büyük Britanya’da Supermini segmentine karşılık gelen Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen bir otomobil boyut sınıfıdır. A ve C segmentleri arasında bulunan B segmenti otomobiller, ekonomik ve şehir içi kullanıma yönelik olarak tasarlanmış araçlardan oluşmaktadır.  Avrupa otomobil satışlarında C segmenti ile beraber en büyük pazar payına sahip otomobil sınıfıdır. Bu nedenle otomobil markaları, B segmentinde farklı müşteri grupları için model çeşitliliğini ve Pazar paylarını arttırmak için yeni modeller üretmektedir. B segmenti otomobillere; Volkswagen Polo, Renault Clio, Ford Fiesta, Opel Corsa, Peugeot 208, Toyota Yaris, Dacia Sandero, Skoda Fabia, Seat Ibiza, Citroën C3  örnek gösterilebilir.

C Segmenti Otomobiller:
C segmenti otomobiller küçük aile arabaları ve kompakt araçlar olarak tanımlanabilirler. C segmenti tüm Avrupa’da en önemli otomobil sınıfını oluşturmaktadır. Lansmanı 1974 yılında gerçekleştirilen Volkswagen Golf, önden çekişli bir hatchback otomobil olarak Avrupa otomotiv endüstrisinde büyük başarıya sahip oldu . Günümüzde C segment otomobilller, Avrupa pazarında en popüler modelleri oluşturmaktadır. Bu nedenle otomobil markaları arasında C segmentinde büyük bir rekabet yaşanmaktadır. C segmenti otomobillere ülkemizde de oldukça popüler olan; Volkswagen Golf, Skoda Octavia, Audi A3, Ford Focus, Peugeot 308, Opel Astra, Seat Leon, Toyota Auris, Mercedes-Benz A-Class, Renault Megane örnek gösterilebilir.

E Segmenti Otomobiller:
E segmenti otomobiller, executive car olarak da adlandırılan üst sınıf otomobillerdir. Bu araçlar genellikle 5.000 mm ve üzeri uzunluğa sahip otomobillerdir. Malzeme kalitesi ve performans özellikleriyle de müşteri beklentilerinin yüksek olduğu otomobil sınıfı olarak değerlendirilebilir. E segmenti otomobiller için; BMW 5 Serisi,Audi A6, Audi A7, Mercedes-Benz E-Class, Mercedes-Benz CLS, Volvo V70, Volvo S80, Jaguar XF örnek gösterilebilir.

F Segmenti Otomobiller:
F segmenti otomobiller Luxury, lüks sınıf otomobillerden oluşmaktadır. F segmentinde yer alan otomobiller yüksek donanım özelliklerine, geniş iç hacme, yüksek seviye işçilik ve malzeme kalitesine olduğu kadar yüksek satış fiyatlarına da sahip lüks otomobillerdir. Premium large olarak da adlandırılan bu sınıf genellikle 4 kapılı sedanlardan oluşur. Bu araçlar 6, 8 yada 12 silindirli motor versiyonları ile performans ve konfor özellikleri yüksek otomobillerdir. F segmentinde yer alan otomobillere; Mercedes-Benz S-Class, Audi A8, Porsche Panamera, BMW 7 Serisi, Jaguar XJ, Maserati Quattroporte, Bentley Flying Spur, Bentley Mulsanne, Rolls Royce Ghost, Rolls Royce Phantom örnek olarak gösterilebilir.

J Segmenti Araçlar:
J segmenti, yeni nesil araçların bulunduğu geniş bir yelpazeyi içerir. SUV (Sport Utility Vehicles), CUV (Crossover Utility Vehicles) sınıfı 4 tekerden çekiş sistemi ve gerçek off-road kapasitesine sahip araçlar J segmenti içinde yer alıyor. J segmenti araçların en önemli özelliği off-road kabiliyetlerinin yanında yolda da yüksek konfor sunmalarıdır. Crossover sınıfı, genellikle otomobil platformu üzerine kurulu ve hafif arazi yetenekleri olan araçlardır. J segmenti araçlar için; SUV sınıfında Audi Q7, Land Rover Discovery, Jeep Grand Cherokee, Crossover sınıfında BMW X3, Hyundai ix35, Ford Kuga gösterilebilir.

M Segmenti Araçlar:
M segmenti, MPV (Multi Purpose Vehicle)-Minivan sınıfında bulunan araçları kapsamaktadır. Büyük MPV’ ler sekiz kişiye kadar yaşam alanı sunabilir. Hatchback ve station wagon sınıfındaki araçlardan daha fazla koltuk ve yaşam alanı sunan bu araçlar kullanışlı olmaları ve kalabalık ailelere hitap etmeleri ile öne çıkar. M segmenti araçlar ile ilgili Ford B-Max, Citroen C3 Picasso, Skoda Roomster ve Kia Soul örnek olarak gösterilebilir.

S Segmenti Otomobiller:
Spor otomobil tanımı oldukça esnek bir kavram olmakla birlikte hızlanma, maksimum sürat ve yol tutuş özellikleri üstün, genellikle 2 kapılı, 2 koltuklu, üstün manevra kabiliyitine sahip, hafif ve yüksek beygir gücüne sahip motor teknolojileri ile tasarlanan otomobiller bu sınıfta yer almaktadır. S segmenti otomobillerde performans ön plandadır ve lüks olmak zorunda değildir. Bu otomobil sınıfına;  , Porsche Carrera, Alfa Romeo Brera, Ferrari California, Lamborghini Huracan, Audi TT örnek olarak gösterilebilir.

Hasar Sorgulama Servisi 5664
En Çok Satan Otomobiller
Elektrikli Araçlar
En İyi Bayan Arabası
Otomobil Tavsiyesi