Otomobil Markalarının Anlamları

Otomobil Markaları ve Anlamları

BUGATTI
Lüks otomobil firması adın Ettore Bugatti’ten almıştır. Bugatti, 1909 yılında yüksek performanslı otomobiller üretmek için Fransa’da Mulhouse şehrinde kuruldu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasına kadar dünyanın en prestijli ve hızlı otomobillerinden bazılarını üretmiştir.

LAMBORGHINI
Ünlü yarış otomobili firması adını kurucusu Ferruccio Lamborghini’den almıştır. Bologna ile Modena arasındaki küçük bir köy olan Santa Agata’da firmanın merkezi ve fabrikası bulunmaktadır.

ALFA ROMEO
1910’da A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardiya Otomobil Fabrikası Şirketi)) adıyla kurulan şirket, Nicola Romero’un ortak olmasıyla Alfa Romeo adını aldı.

FIAT
İtalyan otomobil firması FIAT’ın açılımı Fabbrica Italiana Automobili Torino (Torino İtalyan Otomobil Fabrikası)’dır.

BMW
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (AG) (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi) veya yaygın olan kısaltmasıyla BMW, 1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW ayrıca, Mini ve Rolls-Royce, otomobil şirketlerinin sahibidir.

CADILLAC
1902’de kurulan ABD’li marka, ismini Detroit şehrini kuran 16. yüzyılda yaşamış Fransız kaşif Antoine de la Mothe Cadillac’tan almıştır.

HYUNDAI
Şirketin adı Korece’de “Çağdaş, modern” anlamına gelir. Güney Kore’de 1947 yılında Chung Ju-Yung tarafından kurulan şirketler grubudur. İlk Hyundai firması inşaat şirketi olarak kurulmuştur. Hyundai, aralarında inşaat müteahhitliği, otomobil, gemi yapımı, sigortacılık, elektronik, lojistik de bulunan pek çok alanda etkinlik göstermektedir. Hyundai’nin tüm dünyadaki en iyi bilinen markası otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve dünyadaki 5. büyük otomobil üreticisi olan Hyundai Motor Şirketi’dir.

DACIA
1966 yılında Romanya hükümetinin açmış olduğu ihale sonucu kurulmuş olan Dacia adını Romanya topraklarının eski adı olan Daçya’dan alır.
KIA
1944 yılında Güney Kore’de kurulan KIA, Kore’nin 2. büyük otomobil firmasıdır. KIA’nın ismi, “Asya’dan doğan” anlamına geliyor.

MAZDA
1920 yılında kurulan Japon otomobil firması Mazda adını kanatlarını açmış beyaz bir kartal ile özdeşleştirilen Zerdüştlerin bilgelik tanrısı Ahura Mazda’dan alır.

MERCEDES-BENZ
1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv markası. Almanya`nın Stutgart şehri`nde kurulmuştur. Avusturyalı tüccar Emil Jelinec, 1897 yılında yarış kazandığı araca kızının adı olan Mercedes’i koydu ve bunun şerefine şirketin kurucuları Gottlieb Daimler ve Karl Benz ürettikleri araçlara Mercedes adını vermeye devam ettiler.

MITSUBISHI
Japon ağır sanayi şirketi Mitsubishi, adını şirketin de amblemi olan eski Japon savaşçıları samurayların ambleminden alır. Amblem, Mitsu (üç) ve Bishi (elmas) kelimelerinin birleşmesiyle adlandırılır. Mitsubishi Motors Corporation Bağımsız bir marka olmasına rağmen, başta Daimler-Chrysler ve PSA olmak üzere birçok üreticiyle ortaklıklar yapmaktadır.

SSANGYONG
Güney Koreli otomobil üreticisi ve çelik sanayicisi firmadır. Korecede SsangYong ikiz ejder anlamındadır.

SUBARU
Fuji Heavy Industries tarafından 1953 yılında kurulan Japon otomobil markası Subaru, adını Taurus takım yıldızının Japonca’daki isminden alır.

PONTIAC
ABD’li ünlü marka ismini 1700’lü yıllarda yaşayan Kızılderili Şefi Pontiac Obwandiyag’dan almıştır.

JEEP
Askeri amaçla üretilen dünyadaki ilk arazi aracı Jeep’in isminin nerden geldiği tam olarak bilinememekle birlikte Ford’un yarışma için ürettiği ‘Ford GP’ isminden geldiğine inanılmaktadır. ‘GP’ isminin ise General-Purpose (Genel maksatlı) ya da G=Government ve ABD’deki 4X4 sınıfını ifade eden P’nin birleşimiyle oluştuğu düşünülmektedir. O güne kadar ABD ordusunda kullanılan araçlar “GP” (General Purpose okunuşu: cipi) olarak adlandırılıyordu.

LEXUS
Latince’de kanun anlamına gelen isme sahip şirket, Toyota’nın lüks otomobil markasıdır.

FORD
İlk seri üretim otomobil olan Ford, adını Henry Ford’dan alır. Ford Motor Company, Henry Ford tarafından Highland Park, Michigan, ABD’de 16 Haziran 1903 tarihinde kuruldu. Şu anda merkezi Dearborn, Michigan’dadır.

ŠKODA
Çek otomobil firması adını kurucusu Emil von Škoda’dan alır. Dönemin en büyük silah üreticilerinden olan Škoda aynı zamanda Çekçe’de ‘hasarlı’ anlamına geliyor.

VOLKSWAGEN
Almanca “Halk arabası” anlamına gelir. VW amblemi, Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948’den bu yana markanın iki harfi Almanya’nın Wolfsburg şehrini simgeliyor.

SAAB
İsveçli firamın açılımı Svenska Aeroplan AktieBolage (İsveç Uçak Anonim Şirketi)’dir ve ilk olarak savunma sanayi şirketi olarak kurulmuştur. 1947 yılından 1990 yılına kadar Saab Automobile adı altında otomobil üreticisi olmuştur.

TESLA
ABD’li elektrikli spor otomobil üreticisi adı için ünlü mucit Nicola Tesla’dan esinlenilmiştir.

VOLVO
İsveçli otomobil firmasının isminin anlamı latince “dönüyor” anlamına gelir. Volvo dünyanın önde gelen TIR, otobüs, otomobil, iş makinesi, deniz motoru ve endüstriyel motorlar üretimi yapan firmasıdır. Volvo Cars ise 1999’da İsveçli Volvo Group tarafından Ford Motor Company’ye, ardından 2010 yılında Çin’li Geely’ye satılan ve sadece binek araba ve SUV üreten bir otomobil markasıdır. Bunun dışında Volvo Group, uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren bir holdingdir.

SEAT
Volkswagen bünyesinde bulunan İspanyol otomobil firmasının açılımı Sociedad Española de Automóviles de Turismo (İspanyol tur otomobili şirketi)

NISSAN
1934 yılında Jidosha-Seizo co. ve Nihon Sangyo Co.ltd. şirketlerinin birleşmesiyle 2 şirketin Japonca’daki kısaltması ile Ni-san kelimesi oluşur. Aynı yıl şirket Nissan Jidōsha Kabushiki Gaisha (Nissan Motor Şirketi) adını alır.

INFINITI:
Nissan’ın ABD piyasası için kurduğu lüks otomobil markasıdır. Adı, İngilizce’deki uçsuz bucaksız anlamına gelen Infinity kelimesinden gelir.

OPEL
İsmini, kurucusu Adam Opel’den almıştır. 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Alman otomobil şirketi.[3] 1899’dan beri araba üretmektedir ve 1929’da şirket olmuştur. Merkezi Rüsselsheim kentinde bulunmaktadır.

HONDA
Şirket ismini kurucusu Soichiro Honda’dan alır. Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, su motoru,(gemi, tekne, yat vb.) robot, güç ekipmanları (jeneratör, çim biçme aleti vs.) motor (herhangi bir işte kullanılacak akaryakıtlı motorlar) ve uçak üreten bir firma haline gelmiştir. Dünyanın bir numaralı motor üreticisi olan Honda Japon otomotiv sektörünün gelişmesinde ciddi katkılar sağlamıştır.

ACURA
İsmini Accurate (doğru) kelimesinin eski dillerde kullanılan halinden alan şirket Honda’nın lüks otomobil markasıdır.

PORSCHE
1947 yılında Ferdinand Porsche’nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart’da kurulmuş olan spor otomobil firmasıdır. İlk modelleri 1948 yılında çıkan Porsche 356’dır. Ferdinand Porsche 356 tasarımını yaparken oğluna yardım etmiş ve 1951 yılında vefat etmiştir. 1963 yılında araba yarışlarında müthiş başarılar elde edecek Porsche 911’i piyasaya sunarlar.

JAGUAR
İngiliz lüks otomobil üreticisi, adını Güney Amerika’da yaşayan yırtıcı bir panter türü olan Jaguar’dan alır. İlk kurulduğunda adı SS Jaguar’da olan firma 2. Dünya Savaşı sonrası ismindeki SS’i kaldırmıştır.

SUZUKI
İsmini Kurucusu Michio Suzuki’den almıştır. Suzuki amblemi, 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

MASERATI
İtalyan lüks otomobil şirketi, Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto Maserati kardeşler tarafından 1914’te Bologna’da kuruldu.

FERRARI
İtalyan ünlü lüks otomobil şirketi adını kurucususu ve ünlü yarışçı Enzo Ferrari’den alır. Ferrari’nin hikayesi, Enzo Ferrari’nin yaşam hikayesi olarak kabul edilir. Ferrari üzerine yayınlanan hemen hemen tüm belgeseller ve tanıtımlarda Enzo Ferrari’nin yaşam hikayesi anlatılır.

LANCIA
Adını kurucusu Vincenzo Lancia’dan alan İtalyan otomobil markası Lancia, 1969’dan beri Fiat grubunun bir parçasıdır.

RENAULT
Fransız otomobil devi ismini kurucuları Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault kardeşlerden almıştır.

PEUGEOT
İlk kahve değirmeni ve bisiklet markası olarak kurulan şirket, adını kurucusu Emille Peugeot’tan aldı.

TOYOTA
Şirket ismini kurucusu Kiichiro Toyoda’dan alır. Daha sonra marka geliştiricileri, Toyoda’yı Toyota haline çevirmişlerdir.

CITROËN
Şirket ismini kurucusu olan ünlü Fransız sanayici André-Gustave Citroën’den alır.

CHRYSLER
Ünlü ABD’li otomobil devi adını kurucusu Walter Chrysler’dan alır.

DODGE
ABD’li otomobil markası, adını Horace ve John Dodge kardeşlerden alır.

BUICK
ABD’li otomobil markası, adını kurucusu David Dunbar Buick’ten alır.

HUMMER
2008’de kapanan cip türü markası Hummer’in adı ‘Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta’ anlamına gelen Humvee’den türetilmiştir.

LAND ROVER
İflas eden İngiliz Rover şirketi’nin Tata’ya sattığı arazi aracı markası. Rover “Gezici” anlamına gelir. Suv markası da Range Rover’dir

MINI
Mini, 1959’da üretilmeye başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen kült bir otomobil markasıdır. 1950’li yıllardan 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır.

SMART
Alman kompak otomobil markası Smart ismi İngilizce “akıllı” anlamına gelir.

TATA
Hindistan’ın en büyük otomobil üreticisi olan TATA Motors, adını kurucusu Ratan Naval Tata’dan alır.

LOTUS
İngiltere’de kurulan spor otomobili markası, adını Lotus çiçeğinden alır

PROTON
Malezyalı otomobil üreticisinin adı, Perusahaan Otomobil Nasional Berhad’ın kısaltılmışıdır.

BENTLEY
Bentley, bir İngiliz lüks otomobil üreticisidir. Bentley İngiltere’de 18 Ocak 1919 yılında Walter Owen Bentley tarafından kurulmuştur. Başlangıçta sadece motor ve şasi üretimi yapan şirket I. Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretmesinin ardından; lüks otomobiller üretmeye başlamıştır.

ROLLS-ROYCE
El yapımı otomobilleri ile ünlenen İngiliz lüks otomobil markası ismini kurucuları Steven Rolls ve Henry Royce’den almıştır.

CHEVROLET
ABD’li otomobil markası, adını Louis Chevrolet’ten almaktadır.

Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
Otomobil Tavsiyesi
En Çok Satılan Otomobiller
Lüks Otomobil Markaları
Otomobil Dünyasında Yenilikler