Otomobil Tavsiyesi

Otomobil almak isteyenler için 2019 yılı önerileri

Otomobil sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız sıfır ve ikinci el araçlar ile ilgili bilgiler ve öneriler, otomobil satın almadan önce yaptığınız araştırmalarda faydalı olabilir. Otomobil almak isteyenlerin tercihleri, donanım özellikleri, model yılı, satış fiyatı, segmenti gibi pek çok kritere bağlı olarak gerçekleşir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır. 2019 yılı araba tavsiyesi konusunda yükselen döviz kurlarına bağlı artan sıfır ve ikinci el araba fiyatları da göz önüne alınmalı, buna göre en uygun araba modelleri belirlenmelidir.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir. Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir. Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Doğru otomobil seçimi
Otomobil alırken doğru bir seçim yapabilmemiz, hangi özelliklerin bizim için öncelikli olduğunu belirlememize bağlıdır. Yakıt tüketimi, bagaj hacmi, sürücü destek sistemleri gibi otomobilin işlevsel özelliklerinin yanında satış sonrası hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesi ya da tasarımı, rengi gibi görünüm özellikleri de yeni bir otomobil alırken yapacağımız seçimi etkiler.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi
Aynı bütçeyle sıfır kilometre yeni bir otomobile göre daha donanımlı ve üst sınıf ikinci el bir otomobil almanız mümkün olabilir. Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca servislerin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller almayı düşündüğümüz 2. el araç ile ilgili detaylı bilgiler sunabilir

Dizel, benzinli, hibrit veya elektrikli otomobil tavsiyesi
Otomotiv üreticileri benzinli modellerinde kullandıkları motorların genel olarak motor hacmini küçültürken turbo teknolojisinden de yararlanarak verimi arttırma yönünde geliştirmeler yapıyorlar. Bu daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerleri sağlanmasına imkan tanıyor. Bununla birlikte son yıllarda otomobil markaları hibrit ve elektrikli modellerini geliştirdiler ve menzillerini arttırdılar. Küçük otomobillerden SUV modellerine geniş bir ürün yelpazesi içinde hibrit ve elektrikli modellerini müşterilerine sunan otomobil üreticilerinden bazıları da dizel motorlu otomobil üretimlerini sonlandırıyorlar. Audi, Volvo, Toyota, Volkswagen gibi pek çok otomobil markası tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını da üretme yönünde çalışmalar yürütüyorlar.

Türkiye’de 2019 yılı ilk çeyrekte 43 adet elektrikli ve 1.833 adet hibrit otomobil satışı olurken 2019 yılı Mart sonu itibarıyla dizel otomobil satışlarının payı %54,4 oranına geriledi.

Otomatik vitesli veya düz (manuel) vitesli otomobil tavsiyesi
Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

2019 yılı ilk çeyrek dönemde otomobil satışlarına baktığımızda, Mart sonu itibarıyla otomatik vitesli otomobillerin payı %63,6’ya geriledi.

Hatchback, Sedan, Crossover veya SUV otomobil önerisi
Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Otomobil marka ve model tavsiyesi
Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Opak veya metalik boya tavsiyesi
Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

Otomobil renk seçimi nasıl olmalıdır?
Genel olarak otomobilde renk seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılmakla beraber, otomobilin satış maliyetini etkilediği durumlarda, örneğin metalik renk için ek bir fiyat farkı vermek istemeyenler opak renkleri seçebilmektedirler. Bazı modellerin tasarımında, otomobil gövdesi ve bileşenlerinde birden fazla renk kullanılabilmekte ve farklı renk kombinasyonlarının seçilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak-Mart döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %53,2 oranında beyaz renkte olduğu görüldü. Otomobil renk tercihleri konusunda bu döneme ait verilere göre geri kalan %23,7’lik kısım ise gri renk olurken, %7,4’ü siyah, %5,7’si de kırmızı oldu.

Otomobil satışlarında en çok tercih edilen motorlar
Ocak-Mart aylarını kapsayan 2019 yılı ilk çeyreğinde 1600 cc altındaki otomobil satışlarında %44,7, 1600-2000 cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında %48,3 ve 2000 cc üstü otomobillerde %35,9 azalış izlendi. 2019 yılı ilk çeyrek dönemde otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya %35,4 ile 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 24.386 adetle sahip oldu.

Yeni sıfır km otomobil almak isteyenler için artan model çeşitliliği, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon oranları nedeniyle hibrit otomobiller de tavsiye edilebilir.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması
Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir.

Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri
2019 yılı Mart ayı sonu itibarıyla otomobil pazarı segmentinin %84,9’unu vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine 42.243 ile %61,4 oranında pay alan C segmenti ulaştı. 2019 yılı ilk çeyreğinde otomobil satışları gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi %51,7 pay ve 35.554 adetle yine sedan otomobiller oldu.

Hafif ticari araç pazarı gövde tipine göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adedine %72,1 pay ve 14.176 adetle Van ulaşırken, ardından %12,12 pay ve 2.382 adetle kamyonet, %8,44 pay ve 1.659 adetle minibüs, %7,33 pay ve 1.440 adetle pick-up sıralandı.

Yeni ÖTV düzenlemesi 2019
Resmi Gazete’de Çarşamba günü yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile tütün ürünlerindeki asgari maktu tutarı, cep telefonlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı ile hurda teşviki kapsamındaki araçların matrahında değişikliğe gidildi.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile aracını hurdaya çıkartıp yeni araç alanlara yönelik 10,000 TL’ye kadar uygulanan ÖTV indirimi rakamları yeniden düzenlendi. Buna göre matrahı 46,000 TL’yi aşmayan araçlar için uygulanan 10,000 TL’lik ÖTV indirimi, artık matrahı 70,000 TL’yi aşmayan araçlara uygulanacak. 8,000 TL’lik indirim yeni düzenlemeyle birlikte 70,000 TL ile 120,000 TL arasındaki araçlara uygulanırken matrahı 120,000 TL üzerindeki araçlar 3,000 TL ÖTV indirimine konu olacak.

Hasar sorgulama servisi 5664
İkinci el araç alım satımında yeni dönem
En ucuz sıfır araba fiyatları
İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenler
Dizel mi benzin mi ?