Otomobil Tavsiyesi

Otomobil Almak İsteyenlere 2020 Yılı Tavsiyeleri

Otomobil sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız sıfır ve ikinci el araçlar ile ilgili bilgiler ve öneriler, otomobil satın almadan önce yaptığınız araştırmalarda faydalı olabilir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır.

2020 yılı araba tavsiyesi konusunda yükselen döviz kurlarına bağlı artan sıfır ve ikinci el araba fiyatları da göz önüne alınmalı, buna göre en uygun araba modelleri belirlenmelidir.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.

Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümüzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir. Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir.

Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Doğru otomobil seçimi

Otomobil alırken doğru bir seçim yapabilmemiz, hangi özelliklerin bizim için öncelikli olduğunu belirlememize bağlıdır. Yakıt tüketimi, bagaj hacmi, sürücü destek sistemleri gibi otomobilin işlevsel özelliklerinin yanında satış sonrası hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesi ya da tasarımı, rengi gibi görünüm özellikleri de yeni bir otomobil alırken yapacağımız seçimi etkiler.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi

Son birkaç yıldır düşen sıfır otomobil satışlarında, bu duruma neden olan en önemli etkenler; fiyatların ve taşıt kredisi faiz oranlarının yükselmesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte, döviz kurlarında yaşanan aşağı yönde hareketliliğe, taşıt kredisi faiz oranlarında gerçekleşen düşüş ve markalarının yıl sonu otomobil kampanyaları da eklenince sıfır otomobillere olan ilgi artmış oldu.

Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca otomobil servislerinin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller, almayı düşündüğümüz ikinci el araç hakkında detaylı bilgiler verebilir.

İkinci el otoda en çok tercih edilenler

İkinci el otomobillerde 2020 yılı Nisan ayı itibariyle en çok tercih edilen otomotiv markası 20.400 adet satışla Volkswagen oldu. Nisan ayında Volkswagen’i 18.582 adet satışla Renault ve 13.341 adet satışla Fiat takip etti.

Bu markaları 12.309 adetle Ford, 7.832 adetle Opel, 6.363 adetle Peugeot, 6.351 adetle BMW, 5.907 adetle Mercedes-Benz, 5.807 adetle Hyundai ve 4.101 adetle de Toyota izledi. En çok tercih edilen bu markalar, ikinci el online otomobil pazarındaki satışların %79’luk bölümünü oluşturdular.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, 2020 yılı Nisan ayında Türkiye ikinci el online otomobil ve hafif ticari araç pazarında ilana çıkan 177.589 adet aracın %72’si satıldı.

Ayrıca, Nisan ayında online pazarda en hızlı satılan marka 39 günle Renault olurken, en yavaş satılan ise 57 günlük satış hızıyla BMW olarak belirlendi.

Nisan ayında ikinci el online pazarda en çok tercih edilen ilk 10 markanın en çok satan binek modeli sıralamasında zirve yine değişmedi. Satışlarda, Volkswagen Passat modeli 6.616 adetle ilk sırada yer alırken, 4.874 adetle Renault Clio ve 4.454 adetle Renault Megane izledi. Ardından 4.299 adetle Opel Astra, 3.707 adetle Renault Fluence, 3.455 adetle Ford Focus, 3.084 adetle VW Polo, 2.992 adetle VW Golf, 2.988 adetle Renault Symbol ve 2.905 adetle de VW Jetta geldi.

Hafif ticari araçlar kategorisinde Fiat Fiorino 3.164 adetle Nisan ayında ilk sırada yer aldı. İkinci el hafif ticari araç satışlarında Fiat Fiorino’yu 3.104 adetle Fiat Doblo, 2.151 adetle Ford Transit/Tourneo Courier, 2.33 adetle Ford Transit/Tourneo Connect, 1.615 adetle VW Caddy, 1.451 adetle Ford Transit, 1.332 adetle Renault Kangoo, 1.203 adetle Peugeot Partner, 588 adetle Citroen Berlingo ve 584 adetle de VW Transporter izledi.

Dizel, benzinli, hibrit veya elektrikli otomobil tavsiyesi

Kullanıcılar için aracın markası ve modeli kadar yakıt tüketimi de otomobil seçiminde etkili oluyor. Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız hibrit otomobillerin, giderek daha çok tercih edilir olmasının en önemli sebebi de yakıt tüketimi konusunda sağladığı tasarruf olmaktadır. Hibrit otomobiller, henüz tamamen elektrikli otomobillerin menzil ve şarj ile ilgili gelişimlerini sürdürmeleri göz önüne alındığında, daha fazla tercih edilmektedir.

Hibrit araç kullanmanın avantajları ise; çevre dostu motor yapısı, daha az yakıt tüketmi, kendi kendini şarj etme özelliği ve sağladığı performans olarak sayılabilir.

Küçük otomobillerden SUV modellerine geniş bir ürün yelpazesi içinde hibrit ve elektrikli modellerini müşterilerine sunan otomobil üreticilerinden bazıları da dizel motorlu otomobil üretimlerini sonlandırıyorlar. Audi, Volvo, Toyota, Volkswagen gibi pek çok otomobil markası tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını da üretme yönünde çalışmalar yürütüyorlar.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde hibrit otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %127 artış gösterdi. Hibrit otomobil satışlarında gerçekleşen bu artış; ÖTV teşviki, düşük yakıt tüketimi ve çevreci teknolojilerin tüketiciler tarafından daha çok benimsenmesinden kaynaklanıyor.

Otomatik vites veya manuel vitesli otomobil tavsiyesi

Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

Otomobil üreticileri otomatik şanzıman teknolojileri konusunda yıllar içinde önemli gelişme kaydettiler. Buna bağlı olarak da otomatik vitesli otomobil modelleri de yaygınlaştı. 2019 yılının ilk altı aylık döneminde Ülkemizde satılan otomatik vitesli araçların payı %66,28’e yükseldi.

Sedan, hatchback veya SUV

Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Türkiye’de gövde tiplerine göre en çok tercih edilen otomobiller, 2019 yılı ilk altı aylık dönemde gerçekleşen satışlara göre %50,7 oranında pay ve 79.341 satış adediyle sedan otomobiller oldu.

Otomobil marka ve model tavsiyesi

Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Opak veya metalik boya tavsiyesi

Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

Genel olarak otomobilde renk seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılmakla beraber, otomobilin satış maliyetini etkilediği durumlarda, örneğin metalik renk için ek bir fiyat farkı vermek istemeyenler opak renkleri seçebilmektedirler. Bazı modellerin tasarımında, otomobil gövdesi ve bileşenlerinde birden fazla renk kullanılabilmekte ve farklı renk kombinasyonlarının seçilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Otomobil satışlarında en çok tercih edilen motorlar

2019 yılı Haziran ayı sonunda otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya %36,77 oranıyla 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 57.500 satış adetiyle sahip oldu. Söz konusu dönemde dizel otomobil satışlarının payı %56,07’ye geriledi.

Yeni sıfır km otomobil almak isteyenler için artan model çeşitliliği, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon oranları nedeniyle hibrit otomobiller de tavsiye edilebilir.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması

Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir.

Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.

Aile arabası alacaklara tavsiyeler

Geniş ailelerin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran otomotiv firmaları birçok alternatif sunuyor. Kalabalık ailelerin uzun yolculukları genellikle zorlu geçer. Ailedeki birey sayınız fazlaysa stationwagon ve SUV tarzı araçlar sizin için ideal olacaktır. Bu tarz araçların hem araç için kullanım hem de bagaj alanları geniş olduğu için geniş aileler için oldukça uygun seçimdir. Araç seçerken koltuklarının kolay temizlenebilir bir kumaştan ya da deri malzemeden üretilmiş olması araç içinin kolay temizlenmesi açısından önemlidir. Seçim yaparken bu ayrıntıları göz önünde bulundurabilirsiniz.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri

2019 Haziran ayı sonunda otomobil pazarının %87,35’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde en yüksek satışa 99.059 adet ve %63,3 oranında payla C segmenti otomobiller ulaştı.

Otomotiv endüstrisinin elektrikli araçlara yöneldiği bir gerçek. Henüz şarj istasyonlarının yeterince yaygınlaşmaması ve satış fiyatlarının, benzinli ve dizel motorlu araçlara göre nispeten yüksek olması, elektrikli otomobillerin tercihinde soru işaretleri yaratsa da geçiş döneminde kendi kendini şarj edebilen hibrit otomobil modelleri yaygınlaşıyor.

Hasar sorgulama servisi 5664
İkinci el araç alım satımında yeni dönem
En ucuz sıfır araba fiyatları
İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenler
Dizel mi benzin mi ?