Otomobil Tavsiyesi

Otomobil Almak İsteyenlere 2019 Yılı Tavsiyeleri

Otomobil sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız sıfır ve ikinci el araçlar ile ilgili bilgiler ve öneriler, otomobil satın almadan önce yaptığınız araştırmalarda faydalı olabilir. Otomobil almak isteyenlerin tercihleri, donanım özellikleri, model yılı, satış fiyatı, segmenti gibi pek çok kritere bağlı olarak gerçekleşir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır. 2019 yılı araba tavsiyesi konusunda yükselen döviz kurlarına bağlı artan sıfır ve ikinci el araba fiyatları da göz önüne alınmalı, buna göre en uygun araba modelleri belirlenmelidir.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümüzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir. Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir. Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Doğru otomobil seçimi

Otomobil alırken doğru bir seçim yapabilmemiz, hangi özelliklerin bizim için öncelikli olduğunu belirlememize bağlıdır. Yakıt tüketimi, bagaj hacmi, sürücü destek sistemleri gibi otomobilin işlevsel özelliklerinin yanında satış sonrası hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesi ya da tasarımı, rengi gibi görünüm özellikleri de yeni bir otomobil alırken yapacağımız seçimi etkiler.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi

Aynı bütçeyle sıfır kilometre yeni bir otomobile göre daha donanımlı ve üst sınıf ikinci el bir otomobil almanız mümkün olabilir. Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca otomobil servislerinin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller, almayı düşündüğümüz ikinci el araç hakkında detaylı bilgiler verebilir.

Hurda Teşviki Yıl Sonunda Bitiyor

Hazine ve Maliye Bakanlığınca ekonomiye katkı sağlamak amacıyla 27 Mart 2018 – 31 Aralık 2019 tarihlerinde 16 yaş ve üstü yalnızca M1 ve N1 kategorisindekiler ile motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılmasıyla, yeni alınacak araçlarda ÖTV indirimi uygulaması başlatıldı. Uygulamanın başladığı 2018’de 150 bin 653 hurda araç geri dönüştürülürken, bu sayının önceki yıla göre büyük oranda arttığı görüldü. 2019 Ağustos ayı sonuna kadar ise 122 bin 694 aracın hurdaya ayrıldığı belirlendi.

Bu kapsamda, 2019 yılında sıfır kilometre yeni araç satın alırken ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için başvurular 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. Hurda Teşviki düzenlemesi ile otomobil üreticileri müşterilerine 15.000 TL’ye varan ÖTV indirimleri uyguladı. Hurda indiriminin Aralık ayı sonunda bitmesiyle birlikte otomobil markalarının da yıl sonu kampanyaları göz önüne alındığında, 2019 yılının son aylarında otomobil satışlarının bir miktar daha hareket kazanması beklenebilir.

2018 Hurda Yasası düzenlemesine göre Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi, satın almak istediğiniz aracın vergi matrahına göre farklılık gösterebilmektedir. Buna göre; vergi matrahı 70.000 TL ve daha altında olan araçlar için 15.000 TL, vergi matrahı 70.000 TL ile 120.000 TL arasında olan araçlar için 12.000 TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulanmaktadır.

Dizel, benzinli, hibrit veya elektrikli otomobil tavsiyesi

Otomotiv üreticileri benzinli modellerinde kullandıkları motorların genel olarak motor hacmini küçültürken turbo teknolojisinden de yararlanarak verimi arttırma yönünde geliştirmeler yapıyorlar. Bu daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerleri sağlanmasına imkan tanıyor. Bununla birlikte son yıllarda otomobil markaları hibrit ve elektrikli modellerini geliştirdiler ve menzillerini arttırdılar. Küçük otomobillerden SUV modellerine geniş bir ürün yelpazesi içinde hibrit ve elektrikli modellerini müşterilerine sunan otomobil üreticilerinden bazıları da dizel motorlu otomobil üretimlerini sonlandırıyorlar. Audi, Volvo, Toyota, Volkswagen gibi pek çok otomobil markası tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını da üretme yönünde çalışmalar yürütüyorlar.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde hibrit otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %127 artış gösterdi. Hibrit otomobil satışlarında gerçekleşen bu artış; ÖTV teşviki, düşük yakıt tüketimi ve çevreci teknolojilerin tüketiciler tarafından daha çok benimsenmesinden kaynaklanıyor.

Otomatik vitesli veya düz (manuel) vitesli otomobil tavsiyesi

Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

Otomobil üreticileri otomatik şanzıman teknolojileri konusunda yıllar içinde önemli gelişme kaydettiler. Buna bağlı olarak da otomatik vitesli otomobil modelleri de yaygınlaştı. 2019 yılının ilk altı aylık döneminde Ülkemizde satılan otomatik vitesli araçların payı %66,28’e yükseldi.

Hatchback, Sedan, Crossover veya SUV otomobil önerisi

Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Türkiye’de gövde tiplerine göre en çok tercih edilen otomobiller, 2019 yılı ilk altı aylık dönemde gerçekleşen satışlara göre %50,7 oranında pay ve 79.341 satış adediyle sedan otomobiller oldu.

Otomobil marka ve model tavsiyesi

Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) raporlarından derlenen verilere göre, 2019’un ilk 6 ayındaki sıfır otomobil satış rakamları, geçen yılın aynı dönemine ile kıyaslandığında satışlarındaki ithal araç payının azaldığı görülüyor. 2019 yılının ilk yarısında gerçekleşen otomobil satışlarında, önceki yılın aynı dönemine göre yerli üretim araçların payı, % 33,5’ten % 43,6’ya yükselirken, ithal otomobillerin payı % 66,4’ten % 56,3’e indi.

Opak veya metalik boya tavsiyesi

Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

Otomobil renk seçimi nasıl olmalıdır?

Genel olarak otomobilde renk seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılmakla beraber, otomobilin satış maliyetini etkilediği durumlarda, örneğin metalik renk için ek bir fiyat farkı vermek istemeyenler opak renkleri seçebilmektedirler. Bazı modellerin tasarımında, otomobil gövdesi ve bileşenlerinde birden fazla renk kullanılabilmekte ve farklı renk kombinasyonlarının seçilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak-Mart döneminde trafiğe kaydı yapılan otomobillerin %53,2 oranında beyaz renkte olduğu görüldü. Otomobil renk tercihleri konusunda bu döneme ait verilere göre geri kalan %23,7’lik kısım ise gri renk olurken, %7,4’ü siyah, %5,7’si de kırmızı oldu.

Otomobil satışlarında en çok tercih edilen motorlar

2019 yılı Haziran ayı sonunda otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya % 36,77 oranıyla 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 57.500 satış adetiyle sahip oldu. Söz konusu dönemde dizel otomobil satışlarının payı % 56,07’ye geriledi.

Yeni sıfır km otomobil almak isteyenler için artan model çeşitliliği, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon oranları nedeniyle hibrit otomobiller de tavsiye edilebilir.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması

Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir.

Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri

2019 Haziran ayı sonunda otomobil pazarının % 87,35’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde en yüksek satışa 99.059 adet ve % 63,3 oranında payla C segmenti otomobiller ulaştı.

Hasar sorgulama servisi 5664
İkinci el araç alım satımında yeni dönem
En ucuz sıfır araba fiyatları
İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenler
Dizel mi benzin mi ?