Otomobil Tavsiyesi

Otomobil Almak İsteyenlere 2020 Yılı Tavsiyeleri

Otomobil sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız sıfır ve ikinci el araçlar ile ilgili bilgiler ve öneriler, otomobil satın almadan önce yaptığınız araştırmalarda faydalı olabilir. Otomobil almak isteyenlerin tercihleri, donanım özellikleri, model yılı, satış fiyatı, segmenti gibi pek çok kritere bağlı olarak gerçekleşir.

Eğer sıfır km bir otomobil almayı tercih ediyorsanız, alacağınız aracın yeni nesil donanım ve motor özelliklerine sahip olmasının yanında verimlilik, konfor ve güvenlik özellikleri öne çıkacaktır. Yeni nesil teknolojilere sahip araçların daha hafif ve daha düşük yakıt tüketimine sahip oldukları, emisyon oranlarının da düşük olması nedeniyle çevreyi daha az kirlettikleri göz önüne alınmalıdır. 2020 yılı araba tavsiyesi konusunda yükselen döviz kurlarına bağlı artan sıfır ve ikinci el araba fiyatları da göz önüne alınmalı, buna göre en uygun araba modelleri belirlenmelidir.

Üretim yöntemleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle yeni nesil otomobiller, yüksek mukavemette gövde yapısına sahip olmalarının yanında ağırlıkları azalmıştır. Bu durum ağırlığa bağlı yakıt tüketimini ve yol tutuş özelliklerini olumlu yönde etkilemektedir.

Düşük hacimli ve yüksek verimle çalışan turbo destekli yeni nesil motorlar, gelişmiş otomatik ve manuel şanzıman sistemleriyle daha az yakıt tüketerek daha yüksek performans sunabilmektedir. Otomatik Start&Stop sistemi, statik dönüş farları, geniş ekran multimedya sistemleri, ABS, ESP gibi gelişmiş güvenlik donanımları günümüzde B ve C segmentinde yer alan yeni pek çok otomobil modelinde bulunmaktadır.

İkinci el araç satın alma sürecindeki öncelikleri sıralamak gerekirse; önemli bir kazası olmaması, bakımlarının zamanında, eksiksiz ve tercihen yetkili servisinde yapılması, aracın iç ortamının temiz olması, kilometresinin düşük olması ve mümkün olduğu ölçüde model yılının yakın olması sayılabilir. Yıl içinde otomobil ile yapmayı planladığımız yol miktarı dizel veya benzinli motor tercihimizi etkileyebilecektir. Ayrıca tüm bu araştırma, değerlendirme ve karar verme sürecinde, almak istediğimiz aracın bütçemize ve ihtiyaçlarımıza uygun olması gerektiğini unutmamalıyız.

Doğru otomobil seçimi

Otomobil alırken doğru bir seçim yapabilmemiz, hangi özelliklerin bizim için öncelikli olduğunu belirlememize bağlıdır. Yakıt tüketimi, bagaj hacmi, sürücü destek sistemleri gibi otomobilin işlevsel özelliklerinin yanında satış sonrası hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesi ya da tasarımı, rengi gibi görünüm özellikleri de yeni bir otomobil alırken yapacağımız seçimi etkiler.

Sıfır km yeni veya ikinci el otomobil tavsiyesi

Son birkaç yıldır düşen sıfır otomobil satışlarında, bu duruma neden olan en önemli etkenler; fiyatların ve taşıt kredisi faiz oranlarının yükselmesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte, döviz kurlarında yaşanan aşağı yönde hareketliliğe, taşıt kredisi faiz oranlarında gerçekleşen düşüş ve markalarının yıl sonu otomobil kampanyaları da eklenince sıfır otomobillere olan ilgi artmış oldu.

Bunun yanında ikinci el sorunsuz bir otomobil almak için kapsamlı bir araştırma gereklidir. Günümüzde, Hasar Sorgulama Servisi 5664 ile araçların hasar ve tamir süreçleri hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ayrıca otomobil servislerinin 100 nokta kontrolü gibi isimlendirdiği kapsamlı kontroller, almayı düşündüğümüz ikinci el araç hakkında detaylı bilgiler verebilir.

İkinci el otoda en çok tercih edilenler

Türkiye ikinci el online otomotiv pazarında geçen yıl en çok tercih edilen marka 240.870 adet satış ile Renault olurken, Renault’u 239.700 adetle Volkswagen, 177.464 adetle Ford, 176.775 adetle Fiat, 98.159 adetle Opel, 94.463 adetle Mercedes-Benz, 88.534 adetle BMW, 78.630 adetle Hyundai, 74.628 adetle Peugeot ve 56.514 adetle de Toyota izledi.

Bu ilk 10 marka, ikinci el online toplam pazarındaki satışların yüzde 75’ini gerçekleştirdi.

Dizel, benzinli, hibrit veya elektrikli otomobil tavsiyesi

Kullanıcılar için aracın markası ve modeli kadar yakıt tüketimi de otomobil seçiminde etkili oluyor. Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız hibrit otomobillerin, giderek daha çok tercih edilir olmasının en önemli sebebi de yakıt tüketimi konusunda sağladığı tasarruf olmaktadır. Hibrit otomobiller, henüz tamamen elektrikli otomobillerin menzil ve şarj ile ilgili gelişimlerini sürdürmeleri göz önüne alındığında, daha fazla tercih edilmektedir.

Hibrit araç kullanmanın avantajları ise; çevre dostu motor yapısı, daha az yakıt tüketmi, kendi kendini şarj etme özelliği ve sağladığı performans olarak sayılabilir.

Küçük otomobillerden SUV modellerine geniş bir ürün yelpazesi içinde hibrit ve elektrikli modellerini müşterilerine sunan otomobil üreticilerinden bazıları da dizel motorlu otomobil üretimlerini sonlandırıyorlar. Audi, Volvo, Toyota, Volkswagen gibi pek çok otomobil markası tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını da üretme yönünde çalışmalar yürütüyorlar.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye’de 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde hibrit otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %127 artış gösterdi. Hibrit otomobil satışlarında gerçekleşen bu artış; ÖTV teşviki, düşük yakıt tüketimi ve çevreci teknolojilerin tüketiciler tarafından daha çok benimsenmesinden kaynaklanıyor.

Otomatik vitesli veya manuel vitesli otomobil tavsiyesi

Otomatik vitesli otomobiller çift kavramalı gelişmiş otomatik şanzıman teknolojileriyle çok daha seri çalışmakta, yeni nesil yüksek verimli motorlar ile düşük yakıt tüketimi sağlayabilmektedirler. Sürüş kolaylığı ve konforunu da göz önüne aldığımızda, gittikçe yaygınlaşan otomatik vitesli otomobillere artan talebi anlamak mümkün olacaktır. Bunun yanında, marka ve modele göre değişmekle beraber otomatik vitesli otomobiller, genellikle düz (manuel) vitesli otomobillere göre daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar.

Otomobil üreticileri otomatik şanzıman teknolojileri konusunda yıllar içinde önemli gelişme kaydettiler. Buna bağlı olarak da otomatik vitesli otomobil modelleri de yaygınlaştı. 2019 yılının ilk altı aylık döneminde Ülkemizde satılan otomatik vitesli araçların payı %66,28’e yükseldi.

Hatchback, Sedan veya SUV otomobil önerisi

Bu konuda kişisel tercihlerin yanında, otomobilin kullanım amacı ve ihtiyaçlar belirleyici olmaktadır. Örneğin; aileler için büyük bagaja sahip sedan otomobiller veya geniş iç hacimleriyle SUV modeller tercih sebebiyken, hatchback modeller sportif görünümleriyle öne çıkmaktadır.

Türkiye’de gövde tiplerine göre en çok tercih edilen otomobiller, 2019 yılı ilk altı aylık dönemde gerçekleşen satışlara göre %50,7 oranında pay ve 79.341 satış adediyle sedan otomobiller oldu.

Otomobil marka ve model tavsiyesi

Otomobil üreticileri satış kampanyaları ile zaman zaman müşterilerine fiyat, finansman, garanti, servis ve donanım ile ilgili farklı avantajlar sunabilmektedirler. Güncel otomobil kampanyalarının takip edilmesi otomobil seçiminizde yardımcı olabilir. Marka seçiminde, otomobil üreticisine olan güven duygusu, aracın menşei, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve yaygınlığı öne çıkmaktadır.

Opak veya metalik boya tavsiyesi

Tamamen kişisel bir tercih olan otomobilin renk ve boyası konusunda, bazı üreticilerin metalik boya için fiyat farkı uygulaması nedeniyle opak boya seçeneği tercih edilebilmektedir. Metalik boyaların göz alıcı pek çok farklı rengi otomobillere şık bir görünüm sağlamaktadır. Opak renk seçeneğinde ise genellikle beyaz ve siyah renkler tercih edilmektedir.

Genel olarak otomobilde renk seçimi kişisel tercihler doğrultusunda yapılmakla beraber, otomobilin satış maliyetini etkilediği durumlarda, örneğin metalik renk için ek bir fiyat farkı vermek istemeyenler opak renkleri seçebilmektedirler. Bazı modellerin tasarımında, otomobil gövdesi ve bileşenlerinde birden fazla renk kullanılabilmekte ve farklı renk kombinasyonlarının seçilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Otomobil satışlarında en çok tercih edilen motorlar

2019 yılı Haziran ayı sonunda otomobil pazarında ortalama emisyon değerlerine göre en yüksek paya %36,77 oranıyla 100-120 gr/km arasındaki otomobiller 57.500 satış adetiyle sahip oldu. Söz konusu dönemde dizel otomobil satışlarının payı %56,07’ye geriledi.

Yeni sıfır km otomobil almak isteyenler için artan model çeşitliliği, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon oranları nedeniyle hibrit otomobiller de tavsiye edilebilir.

Otomobil donanım özelliklerinin karşılaştırılması

Otomobil üreticileri, modellerini farklı donanım paketleri ile satışa sunarken, otomobile opsiyonel olarak eklenebilen ekstra donanım özellikleriyle de müşterilerine farklı fiyat ve özellik seçenekleri sunarlar. Tüm bu donanım özelliklerinin marka ve modeller arasında karşılaştırması, otomobil almak isteyenler için zaman zaman karışık bir durum oluşturabilir. Donanım paketleri kapsamında sunulan özellikler, otomobillerin satış fiyatlarını ve yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobile uygulanacak ÖTV oranını da etkileyebilir. Otomobillerin donanım paketleri genel olarak güvenlik, konfor, performans ve tasarım unsurları ile gruplandırılabilir.

Otomobil almak isteyenlerin donanım özellikleri seçimi konusunda, öncelikle güvenlik donanımlarının günümüz standartlarında olmasına dikkat göstermelerini önerebiliriz. Ayrıca benzinli veya dizel motor seçimi, otomatik veya manuel vites tercihi ile yakıt tüketimi ve motor gücünü de kapsayan performans özellikleri dikkatle incelenmelidir. Konfor özellikleri hem şehir içi hem de şehir dışı yolculuklarda önem taşımaktadır. Seçime sunulan tasarım özellikleri arasında fonksiyonel olanlar öne çıkmalıdır. Sizin için en doğru donanım versiyonunu tespit etmek için kullanıcıların yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Otomobil donanım versiyonu seçiminde eklenen özellikler sonucu artan fiyat bir üst segment fiyatına ulaşıyor ise donanım özelliklerinin tekrar incelenmesinde fayda olabilir.

En çok tercih edilen otomobil segmentleri

2019 Haziran ayı sonunda otomobil pazarının %87,35’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde en yüksek satışa 99.059 adet ve %63,3 oranında payla C segmenti otomobiller ulaştı.

Otomotiv endüstrisinin elektrikli araçlara yöneldiği bir gerçek. Henüz şarj istasyonlarının yeterince yaygınlaşmaması ve satış fiyatlarının, benzinli ve dizel motorlu araçlara göre nispeten yüksek olması, elektrikli otomobillerin tercihinde soru işaretleri yaratsa da geçiş döneminde kendi kendini şarj edebilen hibrit otomobil modelleri yaygınlaşıyor.

2020 Yılında Sıfır Araçlara Olan Talep Arttı

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve ithal araç tedarikçileri, tüketicilerin sıfır araç taleplerini bu aydan başlamak üzere Nisan ile birlikte daha güçlü karşılayacaklarını belirtiyor.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2019’un son çeyreğinde kamu bankalarının kredi faiz destek kampanyası ve düşen kredi faizleri ile birlikte canlanan otomotiv piyasasında birçok markanın mevcut talebi karşılayamadığını, bunun da 2020’ye ötelenmiş bir talep ile girilmesine neden olduğunu söyledi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel de “Hyundai ailesi olarak, ülke genelindeki 62 adet yetkili satıcımız ile müşterilerimize kesintisiz olarak hizmet veriyoruz. Kısacası, yerli ve ithal araçlarımız planlandığı şekilde üretilmekte ve stoklarımıza dahil olmaktadır. Bu doğrultuda, satışlarımız yıllık iş planlarımıza paralel olarak devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer ise birçok markada olduğu gibi Honda’da da yılın ilk 3 ayında talep fazlası yaşandığını ifade etti.

Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, yılın ilk 2 ayında toplam pazarın geçen yılın aynı dönemine göre %90 artış gösterdiğini vurgulayarak, 2020 yılının geri kalanında ekonomik göstergelerin bu şekilde seyretmesi durumunda, sene başında dile getirdikleri 700.000 adetlik pazarın gerçekleşebileceğini belirtti.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt da 1 Ekim 2019’da yapılan kamu bankalarının teşviki ve hemen arkasından Merkez Bankası’nın hızlıca faiz indirimine gitmesinin tüm pazarın bir bakıma hazırlıksız yakalanmasına yol açtığını söyledi.

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ise “Satış hedefleri aşılıp stoklar azalınca yılın ilk çeyreğindeki üretim planlarını artırmaya çalıştık. Tabii üretim artışını sağlamak hemen mümkün olmuyor. Araç bulunurluğunda bir ayı bulan bekleme süreleri olabiliyor. Örneğin, şu anda 1.6 dizel otomatik talebi çok yüksek, Mart ayını da doldurduk. Tabii üretimi artırmaya çalışıyoruz, esnekliğimiz var. Şu anda bir Fiat bayisine gitseniz ve 1.6 dizel otomatik isteseniz ‘Mart ayında veremeyeceğini, Nisanı beklemeniz gerektiğini’ söyleyecektir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hasar sorgulama servisi 5664
İkinci el araç alım satımında yeni dönem
En ucuz sıfır araba fiyatları
İkinci el araç alırken dikkat etmeniz gerekenler
Dizel mi benzin mi ?