Yeni Fiat Ducato

Yeni Fiat Ducato ve gelişmiş özellikleri

Fiat’ın ticari araç modellerini kapsayan Fiat Professional Ailesi’nin yenilenen güçlü üyesi Fiat Ducato, Euro6d’ye uygun 140 HP ve 160 HP güçlerindeki iki çevreci motor seçeneği ve manuel şanzımanın yanı sıra tork konvertörlü 9 ileri otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor.

Yeni Fiat Ducato; personel taşıma, okul servisi, kamyonet ve van tipi gövde seçenekleri ile satın alınabiliyor.

Yeni Fiat Ducato, kullanıcılarına Euro6d motorizasyonu doğrultusunda düşük işletme maliyeti sağlayan ve sınıfının en yüksek güvenilirliğine sahip iki yeni motor seçeneğiyle sunuluyor. Fiat Ducato’nun 4 silindirli 140 HP güç ve 350 Nm tork üreten Multijet motoru, yerini aldığı 130 HP’lik motora kıyasla güç ve tork değerini yüzde 9,5 artırıyor.

Otomatik şanzımanla sunulan 160 HP’lik motor seçeneği ise 400 Nm tork üreterek yüzde 25 daha fazla güç sağlıyor. Yeni Fiat Ducato’nun otomatik şanzımanlı versiyonunda sunulan Eko Paketi ile birlikte Start & Stop sistemi, akıllı alternatör, elektronik kontrollü yakıt pompası ve sürücüye yakıt tasarrufu yapma noktasında destekleyen Eko düğmesi gibi donanımlar devreye giriyor.

Tüm Fiat Professional ürün ailesi gibi bütün bu özellikler, yeni Ducato’da da çevreyi korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kullanım maliyetlerini oldukça düşürüyor.

Yeni Fiat Ducato’nun hatları; bakım kolaylığı sağlayan 3 parçalı ön tampon, mat gri ön ızgara, siyah çerçeveli ön farlar, 180 derece açılabilen arka kapılar ve alt plakalarda kendini gösteriyor. Geliştirilmiş süspansiyonlar, performans ve dayanıklı fren sistemi ve artırılmış debriyaj ömrü ve bunlarla birlikte sürücüye kullanım konforu kazandıran pedal ünitesi ise yeni Ducato kullanıcılarına işletme avantajı ve konfor sağlıyor.

Fiat Ducato Minibüs modelinde, iç mekanda da her yolcu için USB girişi barındıran zarif bej rengi koltuklar, artırılmış ses yalıtımı ve minibüs versiyonlarında ise standart olan ön klimaya ilave daha verimli türbin tavan tipi klima yolculukları keyifli hale getiriyor.

Tüm Fiat Ducato modellerinde sürücü bölgesinde kokpitte bulunan fonksiyonlu doküman taşıyıcı, evraklarla birlikte akıllı telefon ve tabletleri de tutarak kullanıcının rahat çalışmasını sağlıyor. Yine çoklu eşya gözleri, bardak, şişe ve telefon taşıyıcı, kolay şarja imkan tanıyan USB ve AUX çıkışları ile eşya gözü büyütülen yan kapı panelleri, ticaretin patronlarının Fiat Ducato seçimlerinde rol oynuyor.

Yeni Ducato ile birlikte sunulan gelişmiş sürüş destek sistemleri de sürüş güvenliği ve sürüş konforunu en üst seviyeye taşıyor. Fiat Ducato’da Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSA), Arka Çapraz Yol Tespit Sistemi (RCP), Savrulma Azaltıcı (ROM), Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi (LDWS),) ve Otonom Fren Destek Sistemi (AEBS) gibi birçok önemli güvenli ve teknolojik yardımcı bulunuyor.

Fiat Ducato tam otomatik şanzıman

Fiat Professional ailesinin güçlü oyuncularından biri olan Fiat Ducato 2020 model yılında kendini yeniledi. 2020 yılında Fiat Ducato 4 silindirli 130 beygir Multijet motorunu yeni emisyon standartlarına uyumlu hale getirerek 140 beygir ve 160 beygirlik versiyonlar ile karşımıza çıkmakta. 140 beygir güç ve 350 Nm tork üreten Multijet motor manuel şanzıman seçeneği ile sunulurken, 160 beygir güç ve 400 Nm tork üreten motor seçeneği ise 9 ileri tam otomatik şanzıman ile sunulmakta. Uzun süredir Türkiye pazarında otomatik şanzımanlı versiyonunu görmediğimiz Fiat Ducato, 2020 yılı itibari ile Fiat Professional ailesindeki otomatik şanzımanlı versiyonu olan araçlar arasındaki yerini aldı.

Daha önce Avrupa pazarında kullanılan, 6 ileri yarı otomatik şanzıman seçeneğinin yerine geçen 9 ileri tam otomatik şanzıman, Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarında da görücüye çıktı. 480 Nm tork’a kadar güç iletebilen bu şanzıman ilk olarak 2013 yılında Cenova otomobil fuarında FCA tarafından Jeep Cherokee ile beraber tanıtılmıştı. Geniş bir tork iletme skalasına sahip olan bu tam otomatik şanzıman hem hafif ticari hem de binek otomobillerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

2015 yılından bu yana Fiat Doblo’nun Amerikalı kardeşi Dodge promaster City’de de kullanılmakta olan bu şanzıman, 9 ileri vites seçeneği sayesinde ihtiyacınız olan tork değerine karşılık gelen en uygun vitesi seçerek maksimum seviyede yakıt tasarrufu sağlamanızı amaçlamaktadır.

Tam otomatik şanzımanlarda, yarı otomatik şanzımanlardan farklı olarak tork konvertör sistemi kullanıldığı için, Fiat Ducato 9 ileri tam otomatik şanzımanda bir debriyaj bulunmamaktadır. Ticari araç kullanıcılarının dikkate aldığı konulardan biri olan bakım maliyetlerinin bir kalemini oluşturan debriyaj, artık sizin için bir maliyet kalemi olmaktan çıkmış olacaktır. Fiat Ducato 9 ileri şanzıman sürüş modu seçme özelliği ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Sürüş modu seçici ile NORMAL, ECO ve POWER olmak üzere 3 farklı mod seçilebilmektedir. ECO modda sürücüye yakıt tasarrufunda destek olmak için daha yumuşak hızlanma tepkisi ve özel vites değiştirme stratejisi sunar. POWER modda tam yük ve yokuş yukarı sürüş koşulları için optimize edilmiş gaz tepkisi ve vites değişimi sağlar.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Fiat Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

FIAT Fiyat Listesi
FIAT 500X SUV
FIAT Egea Hatchback
FIAT Egea Sedan
Yakıt Tüketimini Azaltma