Hibrit Otomobiller

Hibrit Araç Nasıl Çalışır?

Hibrit araçlarda, hem elektrikli hem de benzinli olmak üzere iki farklı motor bulunmaktadır. Benzinli motorun devreye girmesi ve fren enerjisinin geri kazanılması sonucunda elektrikli motor için gerekli enerji depolanır. Bu sayede hibrit araçlar dışarıdan şarj gerekmeden kendi enerjilerini kendileri sağlayabilirler. Ayrıca, Plug-in Hybrid araçlar dışarıdan şarj edilebilme özelliğine de sahiptir.

Hibrit otomobiller bu özellikleriyle daha verimli çalışıyor ve daha düşük yakıt tüketimi sunuyorlar. Hibrit modellerde araç hangi motorun ne zaman çalışacağını kendisi belirliyor. Sıkışık trafik koşullarında ya da kalkışlarda direkt olarak elektrikli motor devreye giriyor. Bu sayede de benzinli araçlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan olan güç ve yakıt kaybını en az düzeye indiriyor. Üstelik yakıt tüketimi oranlarına bakıldığında hibrit araçların toplam sürüş mesafesinin yarısına yakınını elektrikle gidebilme özelliğine sahip olduğu görülüyor.

Hibrit Otomobillerin Yakıt Tüketimi

Kullanıcılar için aracın markası ve modeli kadar yakıt tüketimi de otomobil seçiminde etkili oluyor. Son yıllarda daha çok duymaya başladığımız hibrit otomobillerin, giderek daha çok tercih edilir olmasının en önemli sebebi de yakıt tüketimi konusunda sağladığı tasarruf olmaktadır. Hibrit otomobiller, henüz tamamen elektrikli otomobillerin menzil ve şarj ile ilgili gelişimlerini sürdürmeleri göz önüne alındığında, daha fazla tercih edilmektedir.

Hibrit Otomobillerin Avantajları

Sessiz ve konforlu bir sürüş imkanı da sunan hibrit otomobil modelleri, zararlı egzoz gazlarının atmosfere zararlarını da azaltmış oluyor. Araçların kullanımı sırasında motorların devreye girmesi ve akünün şarj edilmesi gibi işlemlerin otomatik gerçekleştiriliyor olması sürücüler için kullanım kolaylığı sağladığı gibi araçta da herhangi bir sarsılma ya da titreşime sebep olmuyor.

Hibrit araç bakımı söz konusu olduğunda periyodik muayenelerin ihmal edilmemesi oldukça önemli. Aksi takdirde yakıt tüketimi belirli oranlarda artabilir. Bireysel olarak yapılabilecek bakım çalışması ise depolarınızı altı ayda bir boşaltıp yeniden şarj etmek olacaktır.

Hibrit Araç Modelleri

Günümüzde tüm otomobil markaları yönünü elektrikli otomobil üretimine çevirmiş durumdalar. Hibrit araçlar ise petrol yakıt tüketen otomobillerden elektrikli otomobillere doğru geçiş sürecinde önemli bir role sahipler.

Hibrit araç kullanmanın avantajları ise; çevre dostu motor yapısı, daha az yakıt tüketmi, kendi kendini şarj etme özelliği ve sağladığı performans olarak sayılabilir.

Toyota Hybrid Modelleri
Sürücüsüz Otomobiller
Renault Hibrit Otomobiller
Elektrikli Araç Kullanımı
Ford Elektrikli ve Hibrit Araç Modelleri