Maserati Levante

Maserati’nin SUV Modeli Levante
Adını hafif esintiden ansızın şiddetli bir fırtınaya dönüşebilen bir Akdeniz rüzgarı olan Levante’den alan Maserati Levante, net ve akıcı yüzeylerden oluşan tasarımıyla Maserati markasını ve onun İtalyan karakterini yansıtıyor. Güçlü bir görünüme sahip ön tasarım, iki bölüme ayrılan yeni ikonik ön farlara ev sahipliği yaparken, üst bölüm markanın karakteristik ön ızgarasıyla bağlantı kuruyor. Maserati’nin karakteristik tasarım imzasını net bir şekilde taşıyan Levante’de, ön çamurluğa entegre üç adet havalandırma kanalı, “Saetta” logolu trapezoit C sütunu ve çerçevesiz kapı camları ön plana çıkıyor. Arka kısma damgasını vuran eğimli arka cam ve aerodinamik hatlar ise tipik yüksek performanslı spor otomobil unsurları olarak dikkat çekiyor. İç mekan tasarımı ise Maserati’nin geniş araçlarından esinlenilerek oluşturulmuş.

Maserati Levante’nin şasisi; her bir Maserati için olağan olan üstün asfalt performansı, tutunma seviyesi, düşük yüzeylerde üstün yol tutuş ve mükemmel off-road performansı özelliklerini bir arada sunacak şekilde tasarlanmış. Zengin standart ekipman seviyesiyle dikkat çeken yeni SUV’un tüm versiyonlarında; farklı sürüş modlarına gore elektronik olarak uyarlanabilen sertlik ve yükseklik ayarlı havalı süspansiyon sistemi, akıllı dört çeker teknolojisi Q4 ve markanın yeni SUV modeli için optimize edilen 8 kademeli otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Vites topuzunun bitişiğinde yer alan anahtarda üç sürüş modu butonu (I.C.E. -Increased Control & Efficiency- Yükseltilmiş Kontrol ve Yeterlilik-, Spor ve Off-road) bulunuyor. “Spor” ve “Off-road” modları, Levante’nin çift karakterini gözler önüne sererken, sadece bir tuşa basarak, Maserati Levante’yi spor ve dinamik bir binek araçtan kabiliyetli ve konforlu bir off-road aracına dönüştürmek mümkün.

Maserati’nin SUV’u Euro 6 egzoz emisyon normlarını yerine getiren hem benzinli hem de dizel motorlarla donatılmış olarak ülkemiz yollarına çıkıyor. Maserati Ghibli ve Quattroporte’de olduğu gibi, Maserati Levante de güçlü V6 turbodizel motor seçeneği ile sunuluyor. 3.0 litrelik motor ünitesi 275 HP güç ve 600 Nm tork üretiyor. 275 HP’lik dizel motorlu Maserati Levante, 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlarken, 230 km/s’lik son hıza erişiyor.  Dizel versiyonun Start & Stop özelliği yakıt tüketimini ve CO2 salınım değerini % 6 oranında düşürebiliyor. Start & Stop özelliği hem “spor” hem de “ESC kapalı” modlarında otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor.

Maserati Levante’nin 3 litre hacminde 350 HP’lik benzinli motoru ise idareli yakıt kullanımıyla etkileyici bir sürüş deneyimi sunuyor. Motor, 1.750 devirden 5.000 devire kadar 500 Nm tork üretebiliyor. Bu V6 motor ile donatılan Maserati Levante 0-100 km sürate 6 saniyede ulaşırken, maksimum 251 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Maserati Levante’nin S versiyonunun kaputu altında yer alan 3.0 litrelik çift turbolu motor ise Ferrari güç ünitesi geliştirme ekibi ve Maserati motor geliştirme ekibinin ortak imzasını taşıyor. İlk olarak Maserati Ghibli modelinde kullanılmaya başlanan, 430 HP’lik diğer benzinli motor, oldukça etkili sıvı dinamiği ve yanma, düşük ataletli paralel çift turbo, her silindir başı için sürekli, çift subap zamanlayıcısı ve yüksek basınçlı (200 bar) yakıt enjeksiyonu gibi özellikleri içeriyor. Maksimum torkunu 2.000 devrin altında sunabilen V6 motor, Spor” modda ise egzoz by-pass sistemi ile eşsiz bir Maserati ses deneyimi sunuyor. “Spor” modu aktif halde iken 5.750 devirde 430 HP güç ve 580 Nm tork üreten motor, 1.750 ve 5.000 devir arasındayken mükemmel bir sürüş deneyimi sunuyor. “Normal” sürüş modunda ise tork düşük devir bandında 500 Nm’ye ulaşarak, 550 Nm eşiğine 5.000 devirde erişiyor. Maserati Levante bu motor ile 0’dan 100’e sadece 5,2 saniyede ulaşıyor.

Maserati 100. Yaş Günü
Infiniti Q30
Lexus RX
Audi Q7
Jaguar F-PACE