Range Rover VELAR

Range Rover markasının yeni modeli Velar, Range Rover Evoque ile Range Rover Sport arasında konumlanıyor. Land Rover Velar modeliyle dünyanın lider SUV markası konumunu bir kez daha pekiştirmeyi hedefliyor.

Daha önceki Range Rover nesillerinin tümünden farklı olan Range Rover Velar’ın ismi 1969 yılının orijinal Range Rover prototiplerinden esinlenmiş.

Lüks SUV, Land Rover’ın orijinal Range Rover aracını piyasaya sunduğu 1970 yılında yaratıldı. Bundan yaklaşık 50 yıl sonra ise yenilik ruhu Range Rover ailesinin dördüncü üyesinin tüm dünyaya tanıtılması ile devam ediyor.

Zarif sadeliği, modern tasarım bakış açısı ve öncü teknolojisi, yeni Range Rover Velar’ın belirleyici özellikleri arasında yer alıyor. Aracın sadeliği, kendine güven ve bireysellik hissini yansıtıyor. Yeni Range Rover Velar modelinin kabininde Yapılandırılabilir Ortam Aydınlatmasından, ayrık kayar kol dayamalarına kadar her ayrıntı üstün bir konfor sunmak üzere tasarlanmış.

Land Rover Baş Tasarım Sorumlusu Gerry McGovern konuyla ilgili olarak şu yorumda bulunuyor: “Velar modelini ‘avangart Range Rover’ olarak adlandırıyoruz. Markaya cazibe, modernlik ve zariflik açısından yeni bir boyut getiriyor. Range Rover Velar, pek çok şeyi değiştirecek.”

Her durum ve her arazi koşullu için geliştirilen Range Rover Velar, Land Rover’ın Above and Beyond felsefesi doğrultusunda sürdürülebilir malzeme ve gelişmiş mühendislik çalışmaları doğrultusunda geliştirildi. “Velar” isminin kökeni, lüks SUV modelinin öncüleri olan 60’lı yılların ilk Range Rover prototiplerine dayanıyor. O yıllarda, ürün geliştirme mühendisleri, 26 ön üretim Range Rover aracının gerçek kimliğini gizlemek istedikleri için, Latince’de “örtmek” veya “gizlemek” anlamına gelen velare sözcüğünden türettikleri Velar ismini bu araç için uygun bulmuşlardı.

Yeni Range Rover Velar modelinin tasarımı sade, modern ve güçlü çizgilere sahip. Aerodinamik özelliklerini iyileştiren oranlar, hizalı kapı kolları ve entegre arka spoyler tasarımın dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor. Varak baskılı ızgaralar da dahil olmak üzere tüm özellikler, aracın ön profiline ayırt edici bir duruş kazandırmış.
Touch Pro Duo haber-eğlence sistemi, iki adet 10 inç yüksek çözünürlüklü Dokunmatik Ekranı bir araya getirmiş. Touch Pro Duo’yu opsiyonel tam renkli Head-up Display ve opsiyonel Etkileşimli sürücü Ekranı ile birlikte, birden fazla özelliği aynı anda görüntülemek ve bu özelliklerle etkileşim kurmak üzere kullanabilirsiniz.

Range Rover Velar’ın Akıllı Güç Aktarım Dinamiği (IDD) ve Frenleme ile Torque Vectoring özelliğine sahip Dört Çeker Sistemi (AWD) bulunuyor.

İngiltere Solihull tesisinde hafif alüminyum mühendisliği ile üretilen Velar, 180 hp gücünde 2.0 litre Ingenium dizel motorlardan, 380 hp gücünde 3.0 litrelik supercharged benzinli motorlara kadar geniş bir yelpazede sunuluyor.

Borusan Otomotiv Jaguar Land Rover Genel Müdürü Simay Alsan, Range Rover Evoque ve Range Rover Sport arasındaki segmentte konumlandırılan yenilikçi tasarımı, çarpıcı oranları, zarif sadeliği ve geliştirilmiş teknolojileri ile Yeni Range Rover Velar’ın, 2017’nin üçüncü çeyreğinde 100’den fazla pazarla birlikte Türkiye’de de Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda sunulacağını belirtti.

1,5 milyar pound yatırım yapılan Solihull’daki üretim tesisinde üretilen Range Rover Velar, 6 Mart’a kadar Londra’daki The Design Museum’da sergilenecek. 28 Mart’ta Solihull üretim tesisinde açılacak olan ve Range Rover’ın 45 yılının belgesel olarak sunulacağı ‘Velar to Velar’ adlı yeni serginin de en önemli parçası olacak.

Jaguar Land Rover, 47 yıllık Range Rover ailesinin; Range Rover, Range Rover Sport ve Range Rover Evoque’dan sonra dördüncü üyesi Range Rover Velar’ın tanıtılmasıyla büyümeye devam ediyor.

Yeni Volvo XC60
Ford EDGE
Skoda KODIAQ Scout
Opel Crossland X
Peugeot 3008 SUV