Volkswagen Arteon

Yeni Volkswagen Arteon

Volkswagen’in “Gran Turismo” modeli Arteon, sportif dış görünümü, tamamen yenilenen iç tasarımı, yeni motor seçenekleri, akıllı sürüş ve asistan sistemleri ile kapsamlı olarak güncellendi.

Yeni Arteon’un dış görünümünde ilk göze çarpan güncellenen ön profil oluyor. Ön farlardan radyatör ızgarası içerisine kadar devam eden LED gündüz sürüş far çizgisi gün ışığında bile dikkat çekmeyi başarıyor. Otomobilin arka tarafında da çamurluk üzerinde devam eden omuz çizgisinin güçlü, çarpıcı tasarımı ve yeni LED stop grubu etkileyici bir görünüm oluşturuyor.

Volkswagen’in MQB (Modular Transverse Matrix) platformunda üretilen modeller grubunda yer alan VW Arteon; 2.840 mm’lik uzun bir aks mesafesine, 4.866 mm uzunluğa ve dış aynalar hariç 1.871 mm’lik gövde genişliğine sahip.

Yeni Arteon’un iç mekanında, modelin karakterine uygun olarak yeniden tasarlanmış üst düzey kalite ve fonksiyonellikte bir kokpit ortamı bulunuyor. İçeride tüm yüzeyler, havalandırma çıkışları, gösterge paneli, bilgi-eğlence sistemi ve klima kumandaları da dahil olmak üzere orta konsol ve kapı döşemeleri yeniden tasarlanmış. “Touch slider” ile sezgisel olarak kontrol edilebilen otomatik klima ve dokunmatik tuşlara sahip yeni direksiyon, sürücü için kullanımı çok daha kolay bir teknoloji sunuyor.

“Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor. Harman/ Kardon’un 700 watt’lık güçlü ve yüksek kaliteli ses sistemi, Volkswagen’in premium otomobili Arteon’a özel olarak tasarlanmış.

Konsolun üst kısmında ve kapı döşemelerinde kullanılan özel dikişlerle uygulanmış yeni suni deri yüzeyler daha rafine ve üst düzey bir tasarım olarak dikkat çekiyor. Tercih edilen donanım seviyelerine göre iç mekanın premium kalite algısını daha üst seviyeye çıkaran yeni ahşap veya krom dekor seçenekleri de bulunuyor.

Yeni Arteon’da, klima havalandırma kanalları yeniden tasarlanmış. Kapı içindeki dekorların içerisine entegre edilen 30 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması da özellikle gece yolculuklarında keyifli bir sürüş deneyimi vadediyor.

Lüks ve sportif özelliklere sahip yeni Arteon’da, yeni nesil çok fonksiyonlu direksiyonun yanı sıra pek çok dokunmatik kontrol ünitesi var. Yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” aktif edildiğinde sürücünün elinin kapasitif direksiyonda olduğunu algılayan özel yüzeyler sayesinde daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sunuluyor. VW Arteon’un iç dizaynında en önemli değişikliklerinden birisi hiç şüphesiz dokunmatik özelliğe sahip yeni klima kontrolleri. Otomatik klima sisteminde istenilen sıcaklık ayarı bir “touch slider” vasıtasıyla sezgisel olarak değiştirebiliyor. Aynı özellik, klimanın havalandırma sistemi için de kullanılıyor.

Yeni Arteon’da yeni nesil dijital gösterge paneli “Digital Cockpit Pro” standart olarak sunuluyor. 10,25 inç ekran yüksek çözünürlükte ve net grafiklere sahip. Sürücü, çok fonksiyonlu direksiyon üzerindeki bir tuş sayesinde üç temel gösterge stili arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor.

VW Arteon eHybrid

Volkswagen Arteon modeline, performans ve verimlilik odaklı yeni bir motor seçeneği ekleniyor. Arteon ürün gamında ilk kez kullanılan plug-in hibrit sürüş sistemine sahip VW Arteon eHybrid, özellikle elektrikli sürüş menziliyle, günlük kullanımda sıfır emisyonla seyahat deneyimini mümkün kılıyor.

VW Arteon eHybrid modelinde, plug-in hibrit sürüş sistemi 50 km’ye kadar olan mesafeleri tümüyle elektrik motoru üzerinden kat etmek üzere geliştirilmiş. Bu nedenle, bataryanın yeteri kadar dolu olması halinde, eHybrid modeli her zaman E-Mode’da çalışmaya başlıyor. Volkswagen Arteon eHybid şehir elektriği üzerinden şarj edilebilmesinin yanında kendi içten yanmalı motoruyla da uzun seyahatlerde şarj edilerek, şehir içi trafiğe girildiğinde elektrikli motoru sayesinde sıfır emisyon kullanımı sağlıyor.

140 km/s’nin üzerindeki hızlarda, elektrikli motor, verimli TSI motoru destekliyor. Elektrikli motor ve TSI motor arasında sağlanan etkileşim de hem performansı hem de verimliliği artırıyor. Yeni Arteon eHybrid’teki elektrik enerjisi bir yandan tamamen elektrikli sürüş için kullanılabilirken, diğer yandan performansın artırılması amacıyla da kullanılmış oluyor.

1.4 TSI motor 156 PS güç üretiyor. Elektrikli motor ise 115 PS güç üretiyor. Bu iki motorun birlikte çalışması sonucunda, 218 PS’lik etkileyici bir sistem gücü elde ediliyor. Gövde altında arka aksın önüne yerleştirilmiş lityum iyon piller elektrik motoruna enerji sağlıyor. VW Arteon eHybrid’de, Volkswagen’de hibrit otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilmiş 6 ileri DSG şanzıman yer alıyor.

Arteon’un diğer motor seçenekleri arasında 3 farklı TSI ve 2 farklı TDI motor bulunuyor. 1.5 lt hacminde sadece manuel vites ile sunulacak TSI motor 150 PS güç üretirken, 2.0 lt hacmine sahip TSI motorlar ise 190 PS, 280 PS güç seçenekleri ile sunuluyor. 2.0 lt hacminde sunulacak TDI motorlar ise 150 PS ve 200 PS güç üreten seçeneklere sahip.

Yeni Arteon’da 210 km/s hıza kadar sürüş imkanı sağlayan, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” sistemi ilk kez kullanılıyor. “Travel Assist” özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu ve yol çalışmalarının bulunduğu bir rotada sürüşü daha güvenli ve daha rahat hale getiriyor. Sezgisel Adaptif Hız Sabitleyici “Predictive ACC”, Travel Assist’in ayrılmaz parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Adaptif Hız Sabitleyici otomobilin hız sınırlarına, virajlara ve kavşaklara uygun hız adaptasyonuyla hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist”, diğer bileşenleri olan Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ve yaya algılama özelliğine sahip Ön Bölge Asistanı “Front Asist” ile senkronize biçimde çalışıyor.

Model serisinin en üst modeli Arteon R. Bununla birlikte Volkswagen premium performans alanına ilerlemeye devam ediyor. Burada etkileyici olan sadece saf performans değil, aynı zamanda araçların güçlerini itiş gücü haline getirme şekli. Yeni, ilerici bir teknoloji olan R-Performance Torque Vectoring, torkun sadece akslar arasında değil, duruma göre arka tekerlekler arasında da değişken şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Bu da bu sınıfa yeni bir sürüş dinamiği getiriyor.

Ayrıntılı ve güncel bilgilere Volkswagen Yetkili Satıcılarından ulaşabilirsiniz.

Volkswagen Kampanyası
Volkswagen Fiyat Listesi
Yeni Volkswagen Golf
Volkswagen Caravelle
Volkswagen T-Roc