Alfa Romeo Tonale

Alfa Romeo’dan Elektrikli SUV Konsepti

Alfa Romeo, Cenevre Otomobil Fuarı’nda SUV pazarında dengeleri değiştirebilecek yeni bir konsept modeli otomotiv dünyasına tanıttı. Alfa Romeo, 89’uncu kez düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda, markanın ilk plug-in hybrid aracı ve ilk orta sınıf SUV modeli olan Alfa Romeo Tonale konseptini, günümüzün en hızlı gelişen araç segmentlerinden olan SUV pazarına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Alfa Romeo Stelvio ile SUV pazarında önemli bir başarı elde eden marka, Tonale isimli konsepti ile orta sınıf SUV segmentine giriş yapacağının işaretini veriyor. Tasarım özellikleri ve yüksek sürüş keyfi vaat eden konseptin, aynı zamanda markanın ilk seri üretim plug-in hybrid modeli olması planlanıyor.

Kompakt boyutlarının yanı sıra Alfa Romeo’ya özgü çizgileri ile etkileyici bir tasarıma sahip olan Tonale konsepti, İtalyan markanın mirasının ve yeni beklentilerin mükemmel uyumunu yansıtıyor. Alfa Romeo’nun manifestosuna uyguna olarak, araçtaki her detayın sürücünün ihtiyaçlarına göre tasarlandığı konsept araçta, ergonomi, yüksek kaliteli malzemeler ve hepsinden önemlisi eşsiz bir dinamizm sayesinde maksimum sürüş keyfi hedefleniyor.

Tonale, Alfa Romeo’nun zengin tarihi ile eş anlamlı birçok tasarım unsurunu da hatırlatıyor. 1960’ların ikonik Alfa Romeo modeli 33 Stradale’deki jantlara atıfta bulunan dairesel tasarımı ile dinamizmi yansıtan 21 inç jantlar bu unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Alfa Romeo Tonale’de, konseptin özgün jant tasarımına uygun, Pirelli tarafından özel olarak geliştirilen lastikler kullanılıyor.

Alfa Romeo Tonale’nin ön tasarımında markanın imzası olan üçgen ızgarayı tamamlayacak şekilde Brera ve SZ modellerinden esinlenerek yerleştirilen 3+3 far tasarımı dikkati çekiyor. Tasarımında Disco Volante Spider ve Duetto’dan da ilham alan cesur çizgilere sahip Tonale’nin el işçiliği ve değerli malzemeler kullanılarak hazırlanan kabininde ise sürücü odaklı tasarım öne çıkıyor.

Konsept otomobilin, 4 kişi için cömert bir yaşam alanı sunan iç mekanında Alcantara’nın sıcaklığı ve alüminyumun soğukluğu ile mükemmel bir zıtlık yakalanıyor. Alfa Romeo Tonale konsepti, bir yandan sportif sürüş keyfini ön planda tutarken bir yandan da sürücüyü dış dünyaya bağlayan, konforlu ve dinamik bir kullanıcı deneyimi sağlamak için en yüksek teknoloji standartlarıyla tasarlandığının altını çiziyor. Tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge tablosu ve 10,25 inçlik merkezi bilgi-eğlence ekranıyla donatılan Tonale konsept, “Alfista” ve “Paddock” özellikleriyle de gelişmiş bir bağlanabilirlik fonksiyonu vadediyor.

Alfa Romeo’nun orta sınıf SUV segmentindeki ilk ürünü olarak dikkat çeken Alfa Romeo Tonale konsept, markanın özünden taviz vermeden elektrifikasyonu sportif sürüş dinamikleri ve Alfa Romeo stili ile buluşturmaya hazırlanıyor. Otomobilin arkasında konumlandırılan elektrikli motor sürüş keyfini iyileştirmek ve mükemmel sürüş dinamiğine erişebilmek için yeni çözümler sunuyor. Alfa Romeo MiTo, 4C, Giulia ve Stelvio’da kullanılan sürüş modu DNA’nın en güncel versiyonu da Alfa Romeo Tonale’de bu modele özgü fonksiyonlar ile yer alıyor.

Alfa Romeo’nun yeni SUV konsepti Tonale’deki “Dinamik” sürüş modu, her iki motordan maksimum güç elde edilmesini sağlayarak sürüş keyfini garanti ederken, dokunmatik bilgi-eğlence ekranında gaz, fren, direksiyon tepkilerini geliştiren E-mozione butonuna da yer veriyor. “Natural”, yani “Doğal” mod, en iyi performans optimizasyonunu otomobilin hem elektrikli hem de içten yanmalı motorları arasındaki dengeyi otomatik olarak sağlayarak yakalıyor. Böylece sürüş keyfinden ödün vermeden enerji ve yakıt tasarrufu sağlayan verimli bir kullanım vaad ediyor.

“Advanced E”, yani “Gelişmiş Verimlilik” modu ise otomobil tamamen elektrikli sürüş seçeneğinde kullanılırken maksimum performans sağlanmak amacıyla öne çıkıyor. Konsept otomobil ismini, Alpler’in Stelvio Geçidi ile yakın ve bağlantılı olan görkemli zirveleri ve tüm yıl boyunca yağan kar ile ünlü Tonale Geçidi’nden alıyor.

Alfa Romeo Tonale’ye Otomobil Tasarım Ödülü

Fiat Chrysler Automobiles EMEA Başkanı Klaus Busse, “Tonale’nin tasarımına verilen bu ödülü almaktan onur duyuyoruz. Alfa Romeo Tonale, klasik İtalyan tarzının ve benzersiz Alfa Romeo öğelerinin tüm ayırt edici özelliklerini bünyesinde barındırıyor”

Markanın konsept olarak tanıtılan ilk plug-in hybrid otomobili ve ilk kompakt SUV modeli olan Tonale, son olarak Auto&Design dergisinin Otomobil Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu. Alfa Romeo’ya özgü modern tasarım çizgileri taşıyan Tonale konsepti, markanın mirasının ve yeni beklentilerin mükemmel uyumunu yansıtıyor. Sürücüyü sarmalayacak şekilde tasarlanan Tonale’nin kokpiti aynı zamanda yolcuları da benzersiz bir konfor seviyesiyle sarmalıyor. Tonale’nin iç mekanı; sıcak ve yumuşak bir malzeme olan Alcantara ile soğuk ve sert olan alüminyumun oluşturduğu zıtlık ile güçlü duygular uyandırıyor. Yarı saydam paneller ve alttan aydınlatmalı vites konsolu özgün bir görünüm sergiliyor.

Alfa Romeo markasının karakteristik unsurlarından biri olan DNA modu seçim düğmesi vites konsoluna mükemmel oturuyor. Bünyesinde barındırdığı benzersiz detaylarla Tonale’nin iç mekanı, özgün ve son derece şık bir görünüm sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fiat Chrysler Automobiles EMEA Tasarım Başkanı Klaus Busse, 1984 yılından bu yana düzenlenen ödülü Tonale konseptinin kazanmasından onu duyduklarını belirtti. Busse şunları kaydetti; “Alfa Romeo Tonale, diğer Alfa Romeo modelleri gibi markanın tarihi miras, hız ve güzellik anlayışının mükemmel birleşiminden ilham alıyor. Tonale’nin tasarımına verilen bu ödülü almaktan onur duyuyoruz. Alfa Romeo Tonale, klasik İtalyan tarzının ve benzersiz Alfa Romeo öğelerinin tüm ayırt edici özelliklerini bünyesinde barındırıyor.”

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Alfa Romeo Yetkili Satıcıları’ndan alabilirsiniz.

Alfa Romeo Kampanyası
Alfa Romeo Giulietta
Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Giulia Veloce
Alfa Romeo Giulia ve Stelvio’ya İngiltere’den ödül