BMW İsminin Öyküsü

Bayerische Motoren Werke GmbH

Bugüne kadar hep “sürüş keyfi” ile anılan BMW’nin aslen neyin kısaltması olduğunu BMW hayranları iyi bilir: Bayerische Motoren Werke. Bu ismin şekillenmesinin öyküsü ise pek kısa sayılmaz.

“BMW” ismi “Bayerische Motoren Werke GmbH” şirket isminin kısaltmasından oluşuyor, yani çok kabaca “Bavyera Motor İşleri Şirketi” olarak tercüme edebiliriz. Şirket ismi, şirketin çıkış yeri olan Alman Bavyera eyaletine net bir atıfta bulunurken aynı zamanda BMW’nin çeşitli uygulamalara yönelik motorlardan oluşan orijinal ürün yelpazesini de ifade ediyor.

Bugünkü BMW AG şirketinin temelleri ile başlayalım ve bu temellerin 1913 yılında uçak motoru üretimine başlayan Rapp-Motorenwerke GmbH’ye dayandığını söyleyelim. Rapp, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman İmparatorluğu hava kuvvetlerinin tedarikçisiydi. O dönemde otomobiller henüz yaygın hale gelmemişti ve karada uzun mesafeler kat etmek için trenle seyahat ediliyordu.

Rapp Motorenwerke BMW’ye dönüşüyor

Rapp Motorenwerke genel merkezi, tıpkı motorların uçaklara monte edildiği Gustav Otto Flugmaschinenfabrik gibi Bavyera eyaletinin başkenti Münih’teydi. Otto şirketi 1916’da iflas edince şirketin adı Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW) oldu. Bundan kısa süre sonra Rapp de şirketin adını değiştirdi ve 1917’de şirket, Bayerische Motoren Werke GmbH olarak anılmaya başlandı. BMW’nin temelinin atıldığı Rapp şirketini logoda da görebilirsiniz.

BMW adı kısa bir süreliğine ortadan kayboluyor

Bayerische Motoren Werke GmbH, Ağustos 1918’de anonim bir şirket haline geldi. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın bitişiyle imzalanan Versay Antlaşması ile Almanya’nın uçak motoru üretimi yasaklanınca imalat durduruldu. Böylece BMW, demiryolu frenleri ve yerleşik motor üretimine odaklandı. Bu faaliyetler o kadar başarılı oldu ki merkezi Berlin’de bulunan fren üreticisi Knorr-Bremse AG, 1920’de BMW’nin çoğunluk hisselerini satın aldı ve şirketleri birleştirerek Münih’e taşıdı. Bağımsız bir şirket olarak Bayerische Motoren Werke GmbH geçici bir süre için sahnelerden çekildi, ancak bu uzun sürmedi.

BMW ikinci kez kuruluyor

1922’de büyük yatırımcı ve öncü uçak üreticisi Camillo Castiglioni, Knorr-Bremse AG’nin ana hissedarıydı. Camillo Castiglioni, “BMW” şirket ismini satın aldı ve çalışanlar, üretim tesisleri ve şirket logosuyla birlikte motor üretim operasyonlarını devralarak her şeyi BFW’ye (Bayerische Flugzeugwerke) aktardı.

Aynı yıl şirket Lerchenauer Strasse’deki BFW fabrika binalarına taşındı ve ismini resmi olarak Bayerische Motoren Werke AG olarak değiştirdi. Böylece BMW ismi ikinci kez ticari sicil kayıtlarına geçmiş oldu.

Yani tüm bu anlattıklarımız için diyebiliriz ki: BMW AG, aslında BFW’nin yasal varisidir. Şirket merkezi ve BMW Group’un ana fabrikası günümüzde hala Münih, Milbertshofen’deki eski BFW’nin yerinde bulunuyor. Uçak üreticilerinin BMW AG’ye bıraktıkları bir miras daha var; BFW’nin kuruluş tarihi olan 7 Mart 1916, BMW’nin de resmi kuruluş tarihi kabul ediliyor.

1923’te ilk BMW motosikleti olan R 32 piyasaya sunuldu. Bunu 1933’te şirketin tamamen yeni, kendi üretimi olan ilk otomobili BMW 303 takip etti. BMW AG, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda uçak motoru üretimini durdurdu.

Kaynak: BMW Joy Blog

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Borusan Otomotiv Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Beyaz perdenin BMW’leri
BMW Logosunun Gerçek Anlamı
Yeni BMW 5 Serisi
BMW iX3
BMW Z4 First Edition