Yeni Ford Focus

Yeni tasarımı, ileri teknolojileri ve gelişmiş güvenlik özellikleriyle Ford markasının C segmentinde rekabet gücünü arttırdığı Yeni Ford Focus tamamıyla yenilendi.

Yeni nesil Ford Focus’un gelişmiş yeni özellikleri arasında, yolculuklarda bağlantı için FordPass Connect entegre modem, kablosuz şarj bölmesi, 8 inç renkli dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve B&O PLAY ses sistemi de bulunuyor. Yeni Ford Focus, ödüllü EcoBoost benzinli ve EcoBlue dizel motor seçenekleri ile sunuluyor.

Yeni Focus, Ford Co-Pilot360 Yarı Otonom Sürüş Destek sistemi ile Level 2 otonom sürüş seviyesi teknolojilere sahip. Ayrıca, yeni kamera sistemiyle virajlarda ve dönemeçlerde geniş açılı aydınlatma sunan Dinamik Ön Far Sistemi, Dur & Kalk (Stop & Go) fonksiyonu ile geliştirilmiş Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama Ortalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Yeni Ford Focus’un gelişmiş sürüş destek teknolojilerinden bazıları.

Daha geniş hacimli bir iç mekan sunan Yeni Ford Focus; Avrupa’da orta sınıf aile otomobilleri arasında rekabet gücünü arttırmak için sıfırdan tasarlandı. Aralarında Portakal Işıltısı, Ada Mavisi, Kumsal Grisi ve Vignale’ye özel dört kat uygulanan Koyu Dut Moru renklerinin olduğu 13 farklı dış renk ise Yeni Focus’un görsel dünyasını renklendiriyor.

Yeni Ford Focus ile Avrupa’daki Ford modellerinde “Head-up” gösterge ilk kez kullanılıyor. Yeni Ford Focus, Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi ile bir düğmeye basarak tam otomatik park manevraları yapmanızı sağlıyor. Çarpışma olasılığı algıladığında otomatik fren yapan Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, artık sadece yayaları değil bisikletleri de tespit edebiliyor. Sistem ön farların ışığını kullanarak karanlıkta bile çalışıyor.

Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, “Yeni Ford Focus, kendi segmentinde teknolojinin ve sürüş keyfinin zirvesinde yer alıyor. Sıfırdan tamamıyla yeni bir otomobil üretme şansı pek sık ortaya çıkmıyor. Yeni Focus’ta segmentinin en iyi otomobilini geliştirebilmek için bu şansı sonuna kadar kullandık.” dedi.

Ford Motor Company Grup Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Steven Armstrong ise “Focus, 20 yıldır Avrupa’da ana modellerimizden biri konumunda. Tasarım, teknoloji ve sürüş keyfi açısından başı çeken Focus, otomobil severlerin Ford hakkında sevdiği her şeyi temsil ediyor. Geçen yıl Avrupa genelinde C segmentin otomobil satışlarının yaklaşık beşte birini oluşturduğu düşünüldüğünde Focus, şirketimiz için olduğu kadar müşterilerimiz için de önemini korumaya devam ediyor. Bu, şimdiye kadar ürettiğimiz en iyi otomobillerden biri.” diye konuştu.

5 kapılı hatchback, sedan, stationwagon ve dört kapılı gövde seçenekleri ile sunulan en kapsamlı Ford Yeni Focus model serisi, giriş donanımında; Ford Focus Trend, teknoloji ve konfor özellikleriyle; Ford Focus Titanium, sportif tarzıyla; Ford Focus ST-Line, lüks donanım detaylarıyla; Ford Focus Vignale ve maceracı crossover duruşu ile Ford Focus Active dahil olmak üzere segmentinde otomobil severlerin beklentilerini karşılamak üzere en geniş model yelpazesini sunacak.

Yeni Focus’un iç alanındaki her milimetre, size en kullanışlı yolculuk deneyimini yaşatmak için tasarlanmış. Otomobilin ön ve arka alanlarındaki baş, diz ve omuz genişliğinin artırılması sayesinde yolculuklarınız artık çok daha konforlu. Arka koltukların 60/40 oranında veya tamamen katlanması eşyalarınız için daha fazla yer açıyor. Bagaj alanında yer alan ayarlanabilir taban yükseltildiğinde, gizli bir eşya saklama bölmesi ortaya çıkıyor. İndirildiğinde ise daha geniş bagaj alanı oluşuyor.

Yeni nesil Ford Focus modelleri gelişmiş sürüş destek ve güvenlik sistemleri ile donatılmış. Yeni Ford Focus, geçmişe göre daha da zor kriterler uygulanan EuroNCAP çarpışma testinde 5 yıldız ile değerlendirdi. Yeni Ford Focus; yaya, araç ve bisikletlileri algılayarak çarpışmayı önlemek üzere fren yapan gelişmiş güvenlik teknolojileri, gelişmiş gövde yapısı ve ultra yüksek dayanımlı malzemelerle desteklenen gövdesiyle yandan çarpışma testlerinde maksimum puan elde ederek en yüksek derecelendirmeyi hak eden ilk araçlardan da biri oldu.

EuroNCAP hem yetişkin hem de çocuk yolcu korumasında Yeni Ford Focus’a yüksek puan verirken, yeni C2 platformu ve %33 oranında yüksek dayanımlı ve presle sertleştirilmiş çelik kullanımı sayesinde, önden çarpışma kuvvetlerinde %40’lık bir iyileşme gösteren Yeni Ford Focus yandan çarpışma testlerinde de en yüksek puanı elde etti.

Ford Global C-Sınıfı Otomobil Araç Hattı Direktörü Helmut Reder, Yeni Ford Focus’un çarpışma testinde elde ettiği başarılı sonucu, “Geçmişteki sürüşlerinizi ve yolda güvende olmak için ne kadar yoğunlaştığınızı düşünün. Aslında günümüzdeki sürüş daha az talep etmiyor, sadece bizler baskıya daha alışkın hale geldik. Yaya ve bisikletli algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi teknolojiler sürücü üzerindeki baskıyı azaltıyor, odaklanmalarına yardımcı oluyor ve daha güvenli bir sürüş ortamı tesis ediyor,” sözleriyle değerlendirdi.

Yeni Ford Focus, bugüne kadar Ford araçları arasında en kapsamlı ve en gelişmiş sürüş destek sistemlerini barındırıyor. Sistemler üç radar, iki kamera ve 12 ultrasonik sensor ile çalışıyor.

Adaftif Hız Kontrol Sistemi; Dur-Kalk (Start&Stop), Trafik İşareti Tanıma, Şerit Hizalama, Şerit Takibi ve Akıllı Hız Sınırlandırıcı özellikleriyle destekleniyor. Yeni Ford Focus’un sürüş deneyimi, Dur-Kalk fonksiyonu ile Geliştirilmiş Adaptif Hız Kontrol Sistemi ve Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi gibi sürücü destek sistemleri ile daha güvenli ve keyifli.

Kasımera tabanlı yeni Dinamik LED Ön Far Sistemi; öngörülü viraj aydınlatması ve trafik işareti aydınlatması özellikleriyle virajları ve endüstride bir ilk olarak trafik işaretlerini izleyerek farları önceden ayarlıyor.

Yenilenen Ford Focus’un Acil Durum Manevra Destek Sistemi; sürüş yönünde daha yavaş hareket eden ve sabit duran araçları tespit etmek için radar ve kamera kullanıyor ve olası bir çarpışma anında sürücünün manevra yapmasına yardımcı olmak için direksiyon desteği sağlıyor.

Ters Yön Uyarısı; ilk olarak Almanya, Avusturya ve İsviçre’deki müşterilere sunuluyor. Ön camdaki kamera ve otomobilin navigasyon sistemi bilgilerini kullanan sistem otoyol girişindeki iki “Ters Yön” işareti arasından sürüş yapması halinde sürücüye sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Ford markasının C segmentinde başarılı temsilcisi Ford Focus, yeni neslinde sahip olduğu güvenlik sistemleri arasında bulunan İkincil Çarpışma Fren Teknolojisi ile çarpışma sonrasındaki olası bir ikincil çarpışmanın etkisini azaltmak için orta kuvvette fren gücü uyguluyor.

Ford’un Avrupa’da ilk kez sunduğu Göz Hizası Gösterge Paneli (head-up), sürücülerin yola odaklanmasına yardımcı olurken, aracın arkasını 180 derecelik bir açıyla gösteren geri görüş kamerası, park ve manevraları kolaylaştırıyor.

Yeni Ford Focus, Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ile desteklenen Kör Nokta Uyarı Sistemi geri manevra esnasında arkadan geçmekte olan bir araç olduğunda sürücüyü uyarıyor ve ilk kez sürücünün uyarıyı dikkate almaması halinde olası bir çarpışmayı engellemek üzere fren de yapıyor.

Ford Focus modelleri 8 veya 6 ileri otomatik ya da 6 ileri vitesli manuel şanzımanla güçlü ve yüksek yakıt tasarruflu motor seçeneklerini bir arada sunuyor. Dış tasarımı, verimliliği arttıran atletik ve aerodinamik hatlarıyla ön plana çıkıyor.

Yeni Ford Focus Donanım Paketleri ve Özellikleri

Yeni Ford Focus Trend X donanım özellikleri:
16” aluminyum alaşım jantlar Ön sis farları
Gündüz yanan LED farlar
Elektrikli, ısıtmalı, sinyalli yan aynalar Elektrikli ön ve arka camlar
4 Yönlü manuel sürücü koltuğu Sürücü bel desteği
Deri kaplı, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon
Deri Kaplı Vites topuzu (Manuel ve 6 İleri Şanzıman ile) Döner Vites Konsolu (8 İleri Otomatik Şanzıman ile)
Direksiyondan kumandalı otomatik vites (8 ileri otomatik şanzıman ile)
Elektrikli el freni
Otomatik tutunma fonksiyonu Sürücü koltuğu bel destek ayarı Arka park sensörü
Otomatik yanan farlar
Ford SYNC1 Bluetooth & Sesli Kontrol Sistemi
Direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar 60/40 katlanır arka koltuklar
Sürücü ve ön yolcu ön ve yan hava yastıkları Yan perde hava yastıkları
ABS + EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) İkincil çarpışma freni
Elektronik Denge Programı (ESP) Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) Yokuş Kalkış Desteği(HLA)
Sürüş Modları
Ayarlanabilir sınırlandırıcılı hız kontrol sistemi Ön, Arka Disk Frenler
ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktaları
Mini boy yedek lastik

Yeni Ford Focus Titanium donanım özellikleri:
Trend X donanım seviyesine ek olarak
17″ alaşım jantlar
Elektrikli, ısıtmalı, sinyalli katlanabilir yan aynalar
Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi
SYNC multimedya sistemi ve 8″ renkli dokunmatik ekran
Kablosuz Şarj Ünitesi (1.5L TiVCT A/T hariç)
Çift Bölgeli Dijital Klima
180o Geri Görüş Kamerası
Yağmur Sensörü
Otomatik Kararan İç Dikiz Aynası

Yeni Ford Focus ST-Line donanım özellikleri:
Titanium donanım seviyesine ek olarak
18” Alüminyum Alaşım Jant
St-Line Ön, Arka, Yan Etekler
St-Line Marşpiyel
Alüminyum Pedallar
St-Line Kırmızı Dikiş Detayları
Ön Park Sensörleri
LED Ön Sis Farları

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Ford Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Ford Kampanyaları
Ford Fiyat Listesi
Ford Mustang
Ford Kuga
Yeni Ford Focus’un Önceki Nesli İle Karşılaştırması