Ford Transit

Yeni Ford Transit ve teknik özellikleri

Ford’un yeni Transit ile birlikte sunduğu Aktif Park Asistanı özelliği, birçok sürücünün stres yaşadığı park etme sürecini keyifli bir hale getiriyor.

Ford’un Aktif Park Asistanı teknolojisi, Transit sürücülerinin uygun büyüklükte bir park yeri bulmasına yardımcı olurken, sürücüye sadece gaz ve freni kontrol etmek kalıyor, sistem aracı otomatik olarak park edeceği noktaya sokuyor. Sistem, araçtan sadece 0,8 metre daha uzun olan bir yükleme alanında veya araçların yan yana park ettiği bir alanda park etmeyi dünyanın en basit işi haline getiriyor.

Aktif Park Asistanı özelliği, “Bu araç, buraya sığar mı?” derdini yok ederken, sürücülerin park ederken kullanacağı akıllı teknolojileri bir arada sunuyor.

Yeni Ford Transit’in Paralel Park Çıkış Yardımı, Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Yan Algılama Sistemi’nin yanı sıra ön ve arka geniş görüş kameraları, dar park alanlarından çıkarken ve yoğun şehir trafiğinde manevra yaparken sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. 2019 yılında tanıtılan yeni Ford Transit ve Ford Transit Custom modellerinde bulunan Aktif Park Asistanı teknolojisi, aracın etrafında yer alan 12 ultrasonik sensörle çalışıyor.

Sistem, Ford Transit’in park edilmiş başka bir araçla aynı hizaya gelerek yol kenarında kaldırım olmasa dahi kolayca park etmesini sağlıyor. Ayrıca, yokuşlu yollarda da bu işlevini eksiksiz yerine getiriyor. Aktif Park Asistanı teknolojisi, sürücü gaz ve freni kontrol ederken aracı otomatik olarak park alanından dışarı yönlendiren Paralel Park Çıkış Yardımı özelliğini de barındırıyor.

Ford’un Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ise park yerinden geri geri çıkarken aracın arkasından geçebilecek araç, bisiklet ve yayalar için sürücüleri uyarıyor. Buna ek olarak, Yan Algılama Sistemi, sürücülerin daha güvenli manevra yapması için aracın etrafındaki engellerin sesli ve görsel uyarılarını veriyor.

Ford Transit’in ön ve arka geniş görüş kameraları, yaklaşan araçların, yayaların veya bisikletlerin kör bir kavşakta dahi fark edilmesine imkan tanıyor. Yeni Transit’in geri görüş kamerası, arka kapılar açık ve araç geri vitesteyken daha iyi görüş sağlamak için arka yük kapılarının üzerindeki bir noktada yer alıyor. Geniş görüş kameraları sayesinde sürücülerin, yaklaşan araçları, yayaları veya bisikletleri kör bir kavşakta dahi fark etmesine imkan sağlıyor.

Ford Transit’te Mustang şanzımanı

Ford Transit’in yeni şanzımanı,  daha fazla dayanıklılık, artırılmış yakıt verimliliği ve 2800 kg’a kadar çekme kapasitesi ile şehir içi ürün ve mal teslimatı yapan veya ulaşım, transfer, servis taşımacılığı gibi hizmetler sunan ve bununla birlikte yoğun trafikle birlikte operasyonel zorluklarla karşı karşıya kalan kullanıcılar için önemli bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca 15 ve 17 kişilik yolcu kapasiteli Ford Transit minibüsler için de daha fazla yakıt verimliliği ve yüksek performans sunan bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Ford mühendislerinin geliştirdiği yeni şanzıman, daha önce “2020 Uluslararası Yılın Pick-up”ı (IPUA) Yeni Ford Ranger ve F-150 pick-up’ların yanı sıra Ford’un ikonik spor otomobili Mustang gibi çeşitli modellerde de kullanıldı ve kendini kanıtlamayı başardı. Ford Transit’le birlikte sunulan, daha geniş ve büyük araçlarda işletmeler için yakıt ve bakım maliyetini en aza indirecek şekilde tasarlanan 10 vitesli otomatik şanzıman; motorun performanstan ödün vermeden en verimli kombinasyonla işlevini yerine getirmesine imkan tanırken sürücü, işletme ve filolar için maliyetleri de en aza indiriyor.

Daha fazla dişli oranına sahip yeni 10 vitesli tasarım, Ford Transit’in 170 PS 2.0 litrelik EcoBlue Upgrade motorun yüksek verimliliğine en uygun performansı sunarken, sürücü tepkilerine daha duyarlı bir sürüş deneyimi yaratıyor.

Gerçek zamanlı adaptif vites değiştirme özelliği, şanzımanın değişen yol koşullarına uyum sağlamasına imkan tanıyor ve şehir içi yoğun dur-kalk, arazi, yokuş gibi değişken koşullarda performans ve yakıt verimliliği açısından optimum vites seçimini mümkün kılıyor.

10 vitesli otomatik şanzıman, Ford Transit’in sürüş dinamiklerine ve teknolojilerine paralel, maksimum yakıt tasarrufu için otomatik Start-Stop özelliğiyle birlikte çalışacak şekilde geliştirildi. Yeni şanzıman, çok yavaş hızlarda ve aracın hareket etmeden durduğu anlarda dahi, kolay hızlanma ve kalkış imkanı sunuyor.

Ticari hayatın zorlu, pratiklik gerektiren şartlarına göre tasarlanan şanzıman, geliştirilirken binlerce kilometrelik yorucu arazi yarışlarını da kapsayan 6 milyon kilometreyi aşkın dayanıklılık testlerine tabi tutuldu.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Ford Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Ford Fiyat Listesi
Ford Ticari Araç Kampanyası
Yeni Ford Kuga
Ford Ranger Raptor
Yeni Ford Focus