Kasko Değer Listesi

Kasko Değer Listesi 2017
Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından aylık olarak hazırlanan listedir. Kasko değer listesindeki fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Araç kasko değer listesi araçların kasko sigortası hesaplamasında baz alınacak olan değerin belirlenmesinde referans olarak kullanılır. Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesini baz alabilirler. Araç değer listesi, TSB tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayınlanır. Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yıllarıyla birlikte piyasa fiyatları etkilidir.

Kasko araç değer listesi, 15 yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir. Belirlenen kasko bedellerinde özel olarak eklenmiş aksesuar ve sistemler dahil değildir. Söz konusu aksesuarların da kasko poliçesine dahil edilebilmesi için poliçe aşamasında belirtilmesi gerekmektedir.

Kasko değer listesi, güncel 2. el araç piyasa fiyatları da göz önüne alınarak hazırlandığından, ikinci el araç almak isteyenler için marka, model ve araç yaşına göre genel bir ön bilgi olarak da değerlendirilebilir.

Kasko değer listesi neden önemlidir?
Kasko değer listesi, aracınızın kasko bedelinin belirlenmesinde ve olası bir kaza, arıza, hırsızlık ya da farklı bir risk durumunda zararınızın eksiksiz karşılanması hususunda çok önemlidir. Kasko değeri, sigorta poliçeniz hazırlanırken ilk karşılaşacağınız terimlerden biri. Araç kasko değeri kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan araç bedelidir. Bu fiyat, motorlu taşıtlar vergisi ödenirken de temel alınır.


Kasko Değer Listesi – Ağustos 2017
Kasko Araç Deger Listesi’nin güncel verilerini içeren Excel dosyasina buradan ulaşabilirsiniz.


Kasko değer listesi bilgisi:
* Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşıtlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez.
* Listedeki binek, arazi taşıtı, hafif ticari araçların değerleri DOD – Doğuş Otomotiv Servis Ticaret AŞ’nin katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, minibüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.
* DOD – Doğuş Otomotiv Servis Ticaret AŞ’den gelen değerlerin kontrolünde ve listenin Birlik tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nden edinebilirsiniz.

2017 Trafik Cezaları
En Çok Satan Arabalar
Otomobil Tavsiyesi
2017 İkinci El Oto Fiyatları
Trafik sigortası primlerindeki artış