Otomobilde Çizik Giderme

Otomobillerde pek çok farklı nedenle çizikler oluşabilir. Araçların dış yüzeyindeki bu çiziklerin durumuna göre genellikle giderilmesi mümkündür.

Otomobillerin dış yüzeylerindeki boyalar genel olarak dört farklı katmandan oluşur. Çiziklerin hangi katmana ulaştığı, nasıl giderileceği konusunda en önemli belirleyici unsurdur. Otomobil boyası yüzeyindeki hafif çizikler kolayca giderilebilirken daha derin çizikler için kapsamlı ve profesyonel çözümler gerekebilir.

Otomobil boyası üzerindeki çiziklerin giderilmesi yönünde yapılacak tüm çalışmalar öncesinde mutlaka otomobil yüzeyi temizlenmelidir. Aksi taktirde yüzeydeki toz ve partiküller boyanın daha fazla çizilmesine ve zarar görmesine sebep olabilir.

Otomobil boyası üzerindeki çizik derinliği çok hafif ve yüzeydeyse, pasta cila ile çiziği yok edebilirsiniz. Fakat derin çizikler için çiziğin bulunduğu bölgedeki boya yüzeyinin çizik derinliğine kadar eşitlenmesi gereklidir. Bu işlem uygun cihaz ve yöntemlerle profesyonel uygulayıcılar tarafından yapılabilir. Otomobil boyasındaki derin çiziklerin giderilmesi amacıyla yapılan işlemler aynı zamanda boya katmanlarının belli bir oranda incelmesine neden olur. Bu nedenle, araç dış yüzeyinde aynı bölgede birden fazla derin çizik giderme işlemi tercih edilmemelidir.

Otomobillerin boyası görünüm için önemli olduğu kadar aracı dış etkenlere karşı koruma özelliğiyle de ayrı bir öneme sahiptir.

Otomobil Bakımı
Otomobil Boya Koruma
Otomobil Dünyam
Zorunlu Trafik Sigortası