VW ikaz ışıkları

Volkswagen İkaz Lambaları

Otomobilinizi çalıştırdığınızda ilk olarak bazı uyarı ışıklarının yandığını görebilirsiniz. Elektronik kontrol ünitelerinin çalışması ile yanan bu gösterge ikaz ışıklarının birçoğu kısa bir süre sonra söner.

Gelişmiş elektronik sistemlere sahip günümüz otomobil modellerinde sensörler vasıtasıyla toplanan veriler otomobilin merkezi sisteminde anlık olarak izlenir ve değerlendirilir. Bunun sonucunda aracın çalışması veya sürüş güvenliğini etkileyebilecek bir sorun tespit edildiğinde otomatik olarak ilgili arızayı temsil eden ikaz lambası yanarak sürücü uyarılır.

Bu özellikler otomobil marka ve modellerine göre değişkenlik gösterebilir. Araç mekanik veya elektronik bileşenlerinin zarar görebileceği bir sorun tespit edildiğinde ışıklı ikaz lambalarının yanında sesli uyarılar da gerçekleşebilir.

Gelişmiş sürüş destek sistemlerine sahip otomobil modellerinde tespit edilen soruna karşı aracın motor ve hareket sistemlerinin tamamen durdurulması da mümkün olabilir.

Volkswagen marka otomobil modellerinde bulunabilen bazı gösterge ikaz lambaları ve anlamları aşağıda belirtilmiştir.

1- Start/Stop sitemi uyarısı
Motorun tekrar çalışması için ayağın frenden çekilmesi gerekiyor demektir.

2-Emniyet kemeri uyarısı
Sürücü ve/veya ön yolcu emniyet kemerinin takılmaması durumunda yanar.

3-Motor yağı basıncı uyarısı
Sistemdeki yağ basıncının düştüğünü gösterir. Motoru durdurup zaman kaybetmeden yetkili servise başvurun.

4-Elektromekanik direksiyon desteği uyarısı
Elektromekanik direksiyon devre dışı. Yetkili servise başvurun

5-Fren sistemi uyarısı
El freninin aktif olduğu anlamına gelir. Ancak el freni çekili değilken yanarsa, fren destek sistemlerinin devre dışı olma ihtimali söz konusudur. Fren hidroliği yetersizse ya da fren sistemi arızası varsa yetkili servise başvurun.

6-Adaptif hız sabitleme uyarısı
Otomatik mesafe ayarı (ACC) frenleme talebi.

7-Alternatör uyarısı
Uyarının yanması durumunda, tüm gereksiz elektrik aksamı (koltuk ısıtma, rezistans vb.) devre dışı bırakıp vakit kaybetmeden aracı yetkili servise götürün.

8-Soğutma sistemi uyarısı
Motor soğutma suyu sıcaklığı çok yüksek veya motor soğutma suyu seviyesi çok düşük anlamına gelir. Motoru durdurup vakit kaybetmeden yetkili servise başvurun.

9-Dizel motor uyarısı
Dizel araçlarda kontak açıldığında yanar söner. Söndükten sonra marşa basılmalıdır. Sürüş sırasında yanarsa vakit geçirmeden yetkili servise başvurulmalıdır.

10-Şeritte tutma asistanı uyarısı
Şeritte tutma asistanının açık, ancak devrede olmadığı anlamına gelir. Yetkili servise başvurulmalıdır.

11-Benzinli motor uyarısı
Motor yönetim sistemiyle ilgili bir uyarıdır. Yetkili servise başvurulmalıdır.

12-Cam yıkama suyu uyarısı
Cam yıkama suyu bitmiştir. Hazneye su ekleyin.

13-Elektromekanik direksiyon desteği uyarısı
Uyarı ışığının yanması durumunda, elektromekanik direksiyon desteğinin azalması ya da devre dışı kalması ihtimali söz konusudur. Yetkili servise başvurulmalıdır.

14-Yakıt miktarı uyarısı
Sembol ilk yandığı anda yakıt deposunda yaklaşık 7 litre yakıt kalmış demektir. Bu yakıtla kat edilebilecek mesafe, kullanım şartlarına göre değişebilir. En yakın benzin istasyonundan yakıt alınması gerekir. Yakıt alınmasına rağmen ışık yanmaya devam ediyorsa yetkili servise başvurulmalıdır.

15-Dizel partikül filtresi uyarısı
Uyarı ışığının yanması durumunda araç, 4. ya da 5. viteste 2000 devir/dakikada 15 dakika süreyle sürülmelidir (Detaylı bilgi için kullanım kılavuzuna başvurun). Buna rağmen sönmezse vakit geçirmeden yetkili servise başvurulmalıdır.

16-Egzoz gazı uyarısı
Araç yüksek süratte kullanılmamalı ve vakit geçirmeden yetkili servise başvurulmalıdır.

17-Lastik basınç uyarısı
Lastik basın düştüğünde ya da araca zincir takılması durumunda yanar. Lastik basınçları kontrol edilmelidir.

18-ESP/ASR sistemleri uyarısı
Normalde pasif olan bu sistem aktif duruma geçtiğinde ikaz yanıp söner. Bu durum normaldir. Sürüş sırasında sürekli yanıyorsa iptal edilmiş veya devre dışı kalmış anlamına gelir. Eğer bilinçli olarak iptal edilmediyse yetkili servise başvurulmalıdır.

19-ABS fren sistemi uyarısı
Uyarı ışığının yanması, ABS sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder. Yetkili servise başvurulmalıdır.

20-Fren balatası aşınma uyarısı
Fren balatası aşınarak ömürlerinin tamamladıkları anlamına gelir. Değişim için yetkili servise başvurulmalıdır.

21-Hava yastığı sistemi uyarısı
Kontak açıldıktan sonra sönmezse ya da seyir sırasında yanarsa yetkili servise başvurulmalıdır.

22-Arızalı ampul uyarısı
Aracın dış aydınlatma sisteminde bir ya da birden fazla ampul devre dışı, LED sistemine sahip araçlarda tüm LED’ler devre dışı veya dinamik biraz ışığı arızalı demektir. Ampul değişimi, LED’lerin kontrolü veya dinamik biraz ışığı kontrolü için yetkili servise başvurulmalıdır.

23-Motor yağı seviye uyarısı
Sürekli yanıyorsa motor yağı seviyesi kontrol edilmelidir. Yağ seviyesi düşükse önerilen/tavsiye edilen motor yağıyla tamamlanmalıdır. Destek almak için yetkili servise başvurabilirsiniz.

24-Arka sis farları
Görüş mesafesinin kısaldığı sisli yol koşullarında açılması gereken arka sis farlarının çalıştığını gösterir.

25- Immobilizer uyarısı
Elektronik immobilizer.

26-Otomatik ya da DSG şanzıman uyarısı
Frene basılması (otomatik şanzıman veya çift kavramalı şanzıman DSG)

27-Hız sabitleme sistemi
Hız sabitleme sisteminin aktif olduğu anlamına gelir.

28-Adaptive cruise control

* Belirtilen bilgiler, uyarı / ikaz ışıklarıyla ilgili genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Detaylı ve en doğru bilgi için kullanım kılavuzunu kullanınız.
* Broşürde yer alan uyarı / ikaz ışıkları, modeller ve donanımlara göre farklılık gösterebilir. Aracınızda yer alan uyarı / ikaz ışıkları için kullanım kılavuzuna başvurun.
* Kırmızı renkli uyarılar 1. derece önceliğe sahip uyarılar, sarı renkli uyarılar ise 2. derece önceliğe sahip uyarılardır. Yeşil renkli uyarılar sadece bilgi amaçlıdır.
*Farklı modellerin ikaz ışıkları görsel benzerlikler taşıyabilir ve anlamsal farklılıklar bulunabilir, en doğru ve güvenilir bilgiler için kullanım kılavuzuna başvurun.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Volkswagen Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Volkswagen Fiyat Listesi
Dizel mi, Benzinli mi, Hibrit mi?
Güvenli Sürüş Teknikleri
Otomobil Segmentleri
Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz