1970 Lancia Stratos Zero

Lancia Stratos Zero

Pininfarina ve Bertone, İtalya’nın en tanınmış ve en başarılı iki tasarımcısıydı. 1970 yılında Torino Otomobil Fuarı’nda Bertone, kısa süre sonra takma adı olan Zero ile popüler hale gelen Lancia Stratos HF’yi tanıttı.

Bertone, tasarımları çekici bir şekilde kıvrımlı olma eğiliminde olan Pininfarina’ya meydan okumak için sağlam bronz bloktan oyulmuş gibi görünen çok alçak, keskin şekilde tasarlanmış bir coupe üretti. Tasarım uzmanları yalnızca 33 inç yüksekliğe sahip bu araç hakkında, Stratos HF Zero’nun 1968 Alfa Romeo Carabo ile Lamborghini Countach üretimi arasında önemli bir adım olduğu yorumunu yaptı.

Otuz yıldan fazla bir süre sonra bile Stratos son derece fütüristik görünmeye devam ediyor. Dört köşedeki tekerlekler dışında hiçbir şey geleneksel değildi. Aracın iç mekanına daha fazla alan kazandırmak için direksiyon kolonu ileri doğru hareket ettirilebiliyordu. Eşzamanlı olarak, bir hidrolik mekanizma, otomobilin tek kapısı görevini gören geniş Perspex ön camını açıyor ve yolcular doğrudan ileriyi, yukarıyı ve daha fazlasını görebiliyordu.

Nuccio Bertone, Stratos’u halka açık yollarda sürdü, inanılmaz derecede alçak olan coupe’yi görenlerin gözlerini kamaştırdı.

Yeni Peugeot Logosu
Otomotiv Sanayi
Alfa Romeo Spider Duetto
BMW Logosunun Gerçek Anlamı
Opel’in tarihi