Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nedir ?

Otomobillerde sürücünün konforuna yönelik özelliklerden birisi de anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleridir. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi genel olarak şu şekilde çalışır; otomobile ait anahtarı sürücü cebinden veya çantasından çıkarmasına gerek kalmadan, aracın yaklaşık 1,5 metre yakınına geldiği anda aracın kapı kollarında bulunan yaklaşma sensörleri tarafından algılanır ve kapı kolları veya bagaj kapağı sürücü tarafından kullanıldığı anda araç kilitleri otomatik olarak açılır. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemine sahip araçlarda, anahtarı üzerinde bulunduğu halde sürücü otomobilin içerisindeyken, start düğmesine basarak aracı çalıştırılabilir. Araç anahtarı aynı zamanda geleneksel bir anahtar gibi merkezi kilitlemenin kumanda edilmesi için de kullanılabilir. Otomobilden ayrılırken, aracın kilitlenmesi için kapı kollarında yer alan küçük kilitleme düğmesine basmak, bazı modellerde ise otomobilden belirli bir mesafede uzaklaşmak aracın merkezi kilit sistemi ile kilitlenmesi için yeterli olur.

Yeni model otomobillerde gittikçe yaygınlaşan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemleri genellikle; araç anahtarı içindeki ID vericisi, elektronik kontak kilidi, konsolda yer alan start düğmesi, kontrol ünitesi, direksiyon kolonunun elektrikli kilitleme sistemi ve kapı kollarının içerisinde yar alan yaklaşma sensörleri gibi bileşenlerden oluşur.

Ayrıca bazı modellerde bagaj kapağının temassız olarak açılması özelliği sayesinde, sürücünün ellerinin dolu olduğu durumlarda ayakla yapılan basit bir tekme hareketiyle aracın arka tamponu altında yer alan ek sensörler etkinleşerek bagaj kapağının el değmeden açılması sağlanır.

Elektrikli Araçlar
Dizel mi Benzin mi
Otomobil Motorları
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
Otomobil Segmentleri