Dizel mi Benzinli mi?

Dizel Otomobil mi Benzinli Otomobil mi ?

Yeni bir otomobil almaya karar verdikten sonra otomobil modeli tercihi yapılırken, ilk sırada genellikle dizel ve benzinli motor seçenekleri arasında hangi seçimin yapılacağı konusu yer alır. Günümüz otomobil modellerinde kullanılan düşük hacimli turbo desteğine sahip yüksek verimli yeni nesil benzinli motorlar da düşünülürse seçim yapmak daha da karışık bir hal alabiliyor.

Alman mühendisi Nikolaus August Otto, 1876’da dört zaman esasına göre çalışan ilk motoru yapmıştır. Hava gazı ve hava karışımının sıkıştırılması ile bunu bir alevle ateşleyerek motoru 150-200 devir/dakika ile çalıştırmayı başarmıştır. 1885 yılında ise Alman mühendisler Gottlieb Daimler ve Karl Benz kendi otomobil motorlarını ürettiler ve bunu yine kendi tasarımları olan otomobilde kullandılar. Dizel motor teknolojisi 1892′de yine bir Alman Mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunmuş ve daha sonra 23 Şubat 1893′te patenti alınmıştır.

Benzinli ve Dizel Motorlar Arasındaki Farklılıklar

Dizel mi benzinli mi, hangi otomobil tercihinin size daha uygun olacağını belirlerken dizel motor ve benzinli motor özelliklerine göz atmakta fayda var. Dizel motorlar yakıt olarak mazot kullanılır. Mazot yakıtı elde edilirken benzin gibi uzun safhalar gerektirmez ve bu nedenle daha ucuz bir yakıttır. Benzinli araçlarla karşılaştırıldığında yaklaşık 4 de 1 oranında yakıt maliyeti ile yüksek oranlarda güç üretmeleri dizel motorların en önemli avantajıdır.

Ayrıca dizel motorun sahip olduğu güçlü tork, dizel motoru büyük ve ağır araçlar ile SUV’ler için daha uygun bir seçenek olarak öne çıkartıyor. Bunun yanında dizel motorların çalışma prensipleri benzinli motorlardan farklıdır.

Dizel motorlu otomobillerde bakım ve onarım maliyetleri marka ve modele göre değişim gösterse de genel olarak benzinli motora sahip otomobillere göre daha yüksektir. Ayrıca üretim maliyetleri de benzinli araçlara göre daha yüksek olmasından dolayı satış fiyatları benzin motorlu otomobillere göre daha pahalıdır.

Dizel motorlu araçlar, yılda yaklaşık 25.000 kilometrenin üzerinde yol kat edilirse benzin motorlu araçlardan daha ekonomiktir. Eşit miktarda benzin ve mazot alındığı zaman dizel motor daha fazla mesafe kat etmenize olanak sağlayacaktır.

Aynı otomobil modeli söz konusu olduğunda, baz donanıma sahip dizel araç ile yüksek donanım seviyesinde benzinli aracın birbirlerine yakın fiyatlarda satıldığı gözlenebilir. Bu durumda, yüksek donanımlı benzinli bir otomobil mi yoksa baz donanım seviyesinde dizel bir araç mı almak daha mantıklı olacaktır sorusu da akla gelebilir.

Dizel ve Benzinli Araçların Avantaj ve Dezavantajları

Kullanım amacı ve donanım özellikleri benzer olan dizel ve benzinli araçlar kıyaslandığında farklı üstünlükler ön plana çıkmaktadır. Bu çerçevede dizel araçların bazı avantajları şu şekilde belirtilebilir:

  • Aynı miktar yakıt ile daha fazla yol alabilirler.
  • Benzinli araçlara göre daha yüksek tork değerlerine sahiptirler, bu nedenle SUV’ler gibi ağırlığı fazla olan araçlarda daha iyi çekiş gücü sunarlar.
  • Sağladıkları yakıt verimliliğinin yanı sıra günümüzün dizel motor teknolojileri sayesinde, sessiz ve sarsıntısız sürüş konforu sunarlar.
  • İkinci el piyasasında tercih edilmektedirler.
  • Dizel motorlarda kullanılan yakıt olan motorin daha ucuzdur.

Benzinli olan araçların avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Motor bakımları, dizele göre çok daha az aralıklarla yapılmaktadır. Çünkü dizel olan araçların motorları çok daha fazla bakımdan geçmektedir.
  • Daha akıcı sürüş dinamiklerine sahiptirler.
  • Yeni nesil benzinli turbo motora sahip araçlar, düşük yakıt değerleri ile yüksek performans sunabilmektedirler.
  • Genellikle şehir içerisinde ve günlük kısa mesafeler için kullanımı amaçlanıyorsa, daha ekonomik olacaktır.
  • Benzinli otomobillerin bakım sıklıkları daha düşük olduğu için masrafları azdır.

Benzinli otomobillerin avantajları ile dizel otomobillerin avantajları birbirlerinden oldukça farklı. Sonuç olarak alacağınız aracın dizel mi benzinli mi olmasına karar verirken; aracın yapısı, kullanım amacı, fiyatı, yıllık kaç kilometre yol kat edileceği ve kişisel tercihinizi göz önüne alarak tercih yapabilirsiniz.

Otomobil Motorları
Turbo Motor Teknolojisi
Yakıt Tüketimi
Otomobil Tavsiyesi
Elektrikli Otomobiller