Turbo Motor Teknolojisi

1905 yılında Sulzer Brothers Araştırma ve Geliştirme’de baş mühendis olan Dr. Alfred Büchi ilk turbo için bir axial kompresör, bir radial pistonlu motor ve müşterek şaft üzerinde bir axial türbinden oluşan bir güç ünitesi patent başvurusu yapmıştır. 1911 yılında Winterthur – İsviçre’de deneysel bir turbocharger fabrikası açılmıştır. 1915 yılında Büchi ürettiği prototipin ile uçakların egzos gazından üretilen enerjinin yüksek irtifada kaybolan hava yoğunluğuna nasıl çözüm olabileceğini gösterdi. Dr. Büchi turbo teknolojisi’nin babası olmasına rağmen, Cliff Garrett bu teknolojiyi başka bir aşamaya taşıyarak otomobil sektöründe bu teknoloji için büyük bir pazar yaratmıştır. 1961’de otomotiv sektörü binek araba segmentinde ilk turbolu deneysel çalışmasını Garrett’in T05’inin takılı olduğu Oldsmobile F85 ile yaptı. Araç 1962’de piyasaya sürüldü.

Turbochargerlar (turboşarj), normalde kayıp gözü ile bakılan egzos gazı enerjisini (ısı ve sürat) kullanarak araç motorunun ürettiği enerjiyi tekrar değerlendirir. Sonuç olarak, turbo motorlar diğer motorlara göre belirgin yakıt fiyat avantajı sağlar. Bir turboşarj, motora daha fazla hava ilettiği için yakıtın yanması daha kolay, düzenli ve temiz olur. Benzinli araçlar için trend daha ufak hacimli motorlara kaymaktadır. Turbo motorlu araçlar, atmosferik motorlu araçlardan %10-20 oranında daha verimli yakıt tüketimi sağlar. Turbo dizelli araçlarda ise benzinli araçlara göre yakıt verimliliği 30-50% daha fazladır. Bu kazanımlar Avrupa, Amerika ve Asya’da artan emisyon standartlarına uyumu kolaylaştırmaktadır.

Bir turboşarj, yanma için daha fazla oksijen sağlamak amacıyla, egzoz gazlarında bulunan ve değerlendirilmediği takdirde atıl kalacak enerjiyi kullanır; bu işlem bir türbin fanı tarafından çalıştırılan ve emilen havayı sıkıştıran bir kompresör sayesinde gerçekleştirilir. Bu durum motorun hava giriş manifoldundaki basıncı artırır ve böylelikle silindirleri doldurur. Sonuçta performansta artış ve geniş bir düzlemde daha fazla tork elde edilir. Modern turbo teknolojisi aynı zamanda tüketimi ve emisyonu da azaltır.

Yakıt verimliliğinin arttırılması ve buna bağlı olarak emisyon seviyesinin azaltılması yönünde günümüzde üretilen otomobil modellerinin güç ünitelerinde yaygın olarak turbo motorlar kullanılmaktadır.

En Çok Satılan Otomobiller
Yakıt Tüketimi
Hava Yastıkları
Elektrikli Araçlar
Otomobil Tavsiyesi