Araba Park Etme Teknikleri

Kalabalık şehirlerde araba kullanmak pek çok yönden sürücüleri zorlayabilir. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde park yeri bulmak ve araba park etmek, tahmin ettiğinizden daha zor olabilir. Bu konuda özellikle yeni sürücüler, araç park etmek konusunda güçlük yaşayabilirler.

Araba Nasıl Park Edilir ?
Günümüzün modern arabaları gelişmiş teknolojilere sahip sürüş destek sistemleri ile donatılıyorlar. Park sensörleri, geri görüş kamerası, araç bilgi ekranı ile birlikte çalışabilen veya sesli uyarı sinyalleriyle sürücüye bilgi veren park destek sistemleri sayesinde, araba park etmek çok daha kolay ve güvenli hale geldi. Aracınızın park destek sistemi her ne kadar kolaylık sağlasa da
araba park etmek, aynı araç kullanmak gibi tecrübe kazandıkça öğrenebileceğiniz bir konu. Bununla birlikte, araç park etme tekniklerini bilmeniz bu süreci hızlandırabilir.

İki Araç Arasına Park Etmek
Arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki yeterli boşluğu bulduğunuzda, bu tekniği uygulayabilirsiniz. Yani bu tekniğe iki araç arasına park etme tekniği de denilebilir. İki aracın arasına park edeceğiniz boşluğu belirleyin. Arkanızda kalacak araçtan arabanızı uzaklaştırın. Arka lastikleriniz, önünüzde kalacak otomobilin arka tamponuyla hizalanacak biçimde olmalıdır. 45 derecelik bir açıya gelene kadar yavaş bir şekilde iki araç arasında bulunan boşluğa girin ve durun. Her iki tarafta da makul miktarda boş alan bulunduğundan emin olmak için aracınızın sol ve sağ taraflarını kontrol edin. Direksiyonu tam ters yönde çevirerek yavaş ve kontrollü olarak aracınızı düz konuma getirin.

Bu park etme yönteminde yavaş ve sakin olmak önem taşıyor. Gözünüz daima dikiz aynasında olmalı. Ayağınız daima fren pedalının üzerinde veya yakınında olmalıdır. Park ederken arabanızı yavaş ve kontrollü bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Eğer yan tarafınızda bir kaldırım varsa, bu kaldırıma 30 cm’den daha uzak olmamaya, ön ve arkada bulunan araçların kolayca çıkabilmesi için gerekli mesafeyi bırakmayı unutmamalısınız. İki araç arasına park edilen arabayı park yerinden çıkarmak için arkanızdaki arabaya dokunmadan, geri hareket edin. Sinyalinizi verin ve yol müsait olduğunda, direksiyonunuzu çıkış yönüne çevirin ve devam edin. Yola çıkıp ilerlemeye başladığınızda aynalarınızdan yolu kontrol etmeyi unutmayın.

Arabayı Geri Geri Park Etmek
Geri geri park etmek genellikle otoparkta kullanabileceğiniz bir park etme yöntemidir. Geri geri park etmek, parkın içinde hareket halinde olan araçları görmemize, park yerinden daha kolay çıkmamıza ve çevre trafiğine hakim olabilmemize imkan sağlar.

Aracınızı geri giderek park edeceğiniz boşluğa girebilecek biçimde uygun konuma getirin. Eğer otoparkta park yerini belirleyen şeritler bulunuyorsa, aracınızı her iki şeridin merkezine yakınlaştırın. Bulunmuyorsa park edeceğiniz boşluğa aracınızı dik olarak ortalayın. Aynalarınızın yardımıyla geri geri gidin. Aynalar dışında emniyet kemerinizi çözerek, arka camdan da yararlanabilirsiniz. Ancak, geri geri giderken doğrultunuzu koruyabilmeniz yönünden önceliğiniz aynalar olmalıdırekerleği düzleştirin ve aynaları son bir kez kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Park ederken size ait olan bölümün ortasına park etmeniz gerekir. Yerdeki veya işaretler üzerindeki “tek yönlü” talimatların farkında olun ve konumunuzu ona göre belirleyerek park yerinden çıkışınızı doğru şekilde planlayın. Her iki yanda diğer araçların sürücü ve yolcularının araca girişlerini ve çıkışlarını engellemeyecek mesafenin bulunması gereklidir.

Arabayı Düz Park Etmek
Araba park etme teknikleri arasında neredeyse en kolay ve sorunsuz park etme şeklidir. Dikey park etme teknikleri arasında bu yöntem için, arabayı ön kısmında hedeflediğiniz noktaya sokabilmeniz yeterli. Aracınızı düz park ederken yanınızda araç varsa mesafeye dikkat edin. Eğer birkaç aracın yan yana park edebileceği bir bölüm ise diğer araçların da park edebilmesine imkan sağlayacak şekilde boşluk bırakarak park etmelisiniz.

Tüm araba park etme biçimlerinde geçerli birkaç hususa dikkat etmeniz, arabanızı sorunsuz ve güvenle park etmeniz ve park ettiğiniz yerden çıkartmanız için faydalı olacaktır.

1-Park ederken ve park yerinden çıkarken aracınızı yavaş ve kontrollü hareket ettirmelisiniz.
2-Çevreye ve yola hakim olmalısınız. Gün içinde gündüz farlarınız, gece ise normal farlarınız park ederken açık olmalıdır.
3-Aracınız park destek sistemine sahip olsa da aynalarınızdan durumu kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.
4-Aracınızı park ederken ani ve hızlı sürüş davranışlarından kaçınmalısınız.
5-Görüşünüzü kısıtlayabilecek veya engelleyebilecek bir durum olduğunda frene basarak aracı durdurup, park edeceğiniz alanı kontrol etmelisiniz.
6-Arabanızı park yerindeki diğer araçlara, onları engelleyecek biçimde çok yakın park etmemelisiniz.
7-Arabanızı park yasağı bulunan yerlere park etmemelisiniz, aksi halde trafik cezası uygulanabilir ve parka çekilebilir.
8-Aracınızı başka araçların çıkışını engelleyecek biçimde park etmemelisiniz.
9-Aracınızı ne kadar çabuk park ettiğinizden önemli olan ne kadar düzgün ve güvenli park ettiğinizdir.
10-Arabanızı park edip, aracınızdan ayrıldığınızda camlarınızın kapalı olduğundan, lastiklerinizin sorunsuz göründüğünden ve aracınızı kilitlediğinizden emin olun.

Araç Bakım Önerileri
Oslo’da Otoparklar Kaldırıldı
Otomobil Segmentleri
Hangi Otomobil Markası Hangi Ülkenin
Yakıt Tüketimi