Infiniti Q30

Infiniti Q30 Kompakt Crossover Sınıfında İddialı
Infiniti markasının kompakt crossover sınıfındaki ilk temsilcisi olan Infiniti Q30 modeli, etkileyici tasarımı, premium donanımı, düşük yakıt tüketimi sunan benzinli ve dizel motorları, konfor ve performans sunan yedi kademeli otomatik şanzımanıyla Türkiye’de satışa sunuldu.

Infiniti Q30 Modeli
Hızla gelişen premium kompakt crossover segmentinde markanın ilk küresel girişimi olan Infiniti Q30 modeli, yedi farklı donanım seviyesi, üç farklı motor seçeneği ve rekabetçi fiyatlarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. Infiniti’nin cesur, karakterli ve cüretkar tasarım diliyle hayata geçirilen Infiniti Q30, Premium kompakt sınıfta alışkanlıkları bozmaya hazırlanıyor. Infiniti’nin küresel büyüme planının çok önemli bir parçası olan Q30 modeli, şehirli aktif yaşamı benimsemiş, rafine zevkleri olan kullanıcıları hedefliyor. 2013 yılında tanıtılan konsept modelden itibaren titizlikle gelişimini sürdüren Infiniti Q30, Avrupalı otomobil kullanıcılarının konfor, lüks, dinamizm, performans ve verimlilik gibi rafine beklentilerini Japonlar’ın üstün teknolojisi ve güvenilirliği ile harmanlayarak yollara çıkıyor.

Infiniti Q30 Motor Seçenekleri
Infiniti Q30, Türkiye pazarına tamamı turbo beslemeli, düşük yakıt tükemine sahip 3 motor seçeneğiyle müşterilerin beğenisine sunuluyor. Infiniti Q30’un benzinli seçeneklerini 1.6 litre hacminde, 156 hp ve 2.0 litre hacminde, 211 hp güç üreten motorlar oluştururken, dizel seçeneği olarak 1.5 litre hacminde 109 hp gücünde motor bulunuyor. Tamamı turbo beslemeli olan motorlarda 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman (7 DCT) da standart olarak sunuluyor. Infiniti Q30 2.0T modelinde 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor.

Infiniti Q30 Donanım Versiyonları
Infiniti Q30; Premium, Sport, Premium Tech, Premium Tech-Theme, Sport City Black, Premium City Black ve Premium City Black-Sport olmak üzere yedi farklı donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. 1.6 litre benzinli Infiniti Q30’da dört farklı donanım, 1.5 litre dizel modelde üç farklı donanım ve 2.0 litre benzinlide de tek donanım mevcut. Tüm Infiniti Q30 modellerinde panoramik cam tavan ve tavan rayları Türkiye paketinin standart donanımında yer alıyor. Sport donanım paketli Infiniti Q30 modellerinde spor ön ızgara, spor ön tampon, spor arka tampon ve difüzör, gövde rengi yan pervazlar, koyu krom egzoz kaplamaları, 235/45 R19 ölçüsünde lastikler ve 19 inç 5 çift kollu hafif alaşım jantlarla daha dinamik bir tasarım sunuluyor.

Infiniti Q30’un Özellikleri
Premium segmentin beklentilerini karşılamak üzere Infiniti Q30’da üst düzey malzeme kullanımı tercih edilmiş. Infiniti Q30, kokpiti tamamen alcantara ve deri ile kaplı olarak üretilen ilk model olarak öne çıkıyor. Yine, sadece üst sınıf premium markaların sunduğu çamurluk ve marşpiyelerde bulunan parlak plastikler de Infiniti Q30’da standart olarak sunulmuş.

Saten krom tavan rayları, cam tavan, koyu renkli camlar, deri kaplı kokpit ve kapı içleri, cruise control, ısıtmalı ön koltuklar, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, çift yönlü otomatik klima, ultrasonic alarm, şerit destek uyarı sistemi, arka park sensörü, LED ön-arka aydınlatmalar ve sis lambaları, ön çarpışma önleme ve frenleme desteği, 2 USB girişi ve bluetooth gibi özellikler Infiniti Q30’un standart donanımları arasında yer alıyor.
Infiniti Q30, versiyona göre, alcantara kokpit ve kapı içleri (Segmentinde tek), sürücü ve ön yolcu için elektrikli ve hafızalı koltuklar (Segmentinde tek), navigasyon, 360 derece görüntülü 4 kamera sistemi (Segmentinde tek), Bose ses sistemi, çift renkli alaşım jantlar ve Dinamica-Siyah renkli tavan döşemesi (Segmentinde tek) gibi donanımlarla da tercih edilebiliyor. Infiniti Q30’da donanıma göre değişen koltuk seçenekleri arasında mor dikişli deri, gerçek nappa deri, yarı deri-yarı alcantara bulunuyor. Infiniti Q30, Sport Paket ile tercih edildiğinde Sport direksiyon ve entegre kafalıklı spor tasarımlı ön koltuklara sahip oluyor.
Ön, arka ve yan aynalardaki kameraları sayesinde 360 derece görüş kolaylığı sağlayan Infiniti Q30 ile kalabalık alanlarda bile etrafınızı görmek ve manevra yapmak sorunsuz gerçekleşiyor. Bu kameralar sayesinde ayrıca arkanızda veya yakınınızda sabit ya da hareketli bir nesne görüldüğünde sesli bir uyarı veriliyor ve ilgili kamera nesnenin hangi tarafta olduğunu gösteriyor. Ayrıca 12 adet sensör ile beraber çalışan otomatik park desteği de sunuluyor. Infiniti Q30, paralel veya geri geri park noktalarına kendisini güvenli bir şekilde park edebiliyor.

Infiniti Q30 İngiltere’deki Sunderland Fabrikası’nda üretiliyor. Avrupa’da üretilen ilk Japon Premium modeli olma özelliğini taşıyan Infiniti Q30 modeli, 6 yıllık Ar-Ge çalışması sonrasında yollara çıktı. Konfor ve dinamizm arasında segmentindeki en dengeli ayarları sunma hedefiyle yollara çıkan Infiniti Q30, rafine sürüş karakteriyle hem şehir içinde hem de virajlı yollarda tokluk hissiyle sürücülerin beklentilerini karşılıyor. Direkt bir direksiyon tepkisine ve süspansiyona sahip olan Infiniti Q30’da QX70 modeline paralel bir sürüş karakteri sunuluyor. Infiniti QX70 modelinden edinilen deneyimler sonucunda bu modelin akustik konforu da Infiniti Q30’a aktarılmış.

Infiniti Q30 Tasarımı
Infiniti Tasarım Direktörü Alfonso Albaisa tarafından yaratılan Infiniti Q30, radyatör ızgarası, kıvrımlı profil hatları, bıçak formundaki C sütunu, keskin bakışlı farlar ve stop lambaları ile markanın karakteristik öğelerini barındırıyor. Yüksek motor kaputundaki geniş çıkıntılar, aracın yanından arkaya doğru devam ederek, stop lambalarında sonlanıyor. Infiniti Q30, çok güçlü omuz çizgilerine sahip olmasıyla, segmentindeki en heybetli ve dikkat çekici tasarımlardan birini sunuyor. Infiniti yöneticileri de “Infiniti, herkesin yapmaya çalıştığı ile ilgilenmiyor. Geleneksel-tutucu lüksün kavramlarını takip etmiyor. Herkes için her şey değil, bazı insanlar için her şey olmak istiyor.” diyerek markayı tanımlıyorlar.

Euro NCAP güvenlik testlerinden tam not
Üst düzey güvenlik koruması sağlayan Infiniti Q30, 2015 yılında Euro NCAP testlerine katılan araçlar arasında kendi segmentinin en güvenlisi seçildi. Infiniti Q30, “Yetişkin Yolcu Koruması”, “Çocuk Yolcu Koruması”, “Yaya Koruması” ve “Güvenlik Desteği” alanlarında yapılan testlerde en iyi sonuçları elde etti. Infiniti Q30; sürücü ve yolcu koruması alanında yüzde 84, çocuk koruması alanında ise yüzde 91 oranında skor elde ederek yakın dönemin segmentindeki en yüksek puanlarını aldı.
Sürücü ve yolcuların kritik vücut bölgelerini en iyi şekilde koruyan sistemlere sahip Infiniti Q30’da sürücü diz hava yastığının yanı sıra sürücü, yolcu, ön kalça-gövde bölgesi ve önden arkaya perde hava yastıkları yer alıyor. Çocuklar için olabilecek en iyi koruma seviyelerini sunmak için tasarlanan ve geliştirilen ön yolcu koltuğunda yer alan otomatik sistem, arkaya doğru çocuk koltuğu yerleştirildiğinde ön koltuk hava yastığını etkisiz hale getiriyor.
“Yaya Koruma” alanında Infiniti Q30, ön cam, kaportanın ön kısmı ve tampon gibi aracın en önemli ön yapılarının testinden de yüksek puan alırken, yayanın bacaklarının tamponla temasını algılayan ve kaput yüzeyi ile motorun sert parçaları arasında daha fazla mesafe sağlayarak yayaları korumak için kaportanın açılmasına neden olan bir sisteme de sahip.

Infiniti QX70
ŠKODA’nın yeni SUV modeli; KODIAQ
Volvo 40 Serisi Otomobiller
Yeni Volkswagen Tiguan
Renault Talisman