SUV Araçlar

Her geçen gün daha fazla tercih edilen SUV araçlar güçlü ve gösterişli tasarımıyla dikkat çekiyor. Yaşamlarını büyük oranda şehirde ve asfalt yollarda geçiren SUV tipi araçlar yerden yüksek yapıları ve teknik mimarileri sayesinde gerek asfalt yollarda gerekse de asfalt dışı yollarda da üstün sürüş güvenliği sunuyor.

Yüksek yapı binme-inme sürecini kolaylaştırırken aynı zamanda çevreye hakim bir sürüş sağlıyor. SUV modeller tasarımları itibariyle kullanıcılara binek otomobil konforu ile van tipi araçların fonksiyonelliğini ve genişliğini bir arada sunuyor. Yüksek tavanlı yapı sadece kabin içinde ferah bir yaşama alanı sunmakla kalmıyor aynı zamanda geniş ve kullanışlı bir bagaj ile hayatı da kolaylaştırıyor. Modern çağın gereklerine uygun olarak yüksek verimlilik seviyesine sahip güçlü ve tutum motorlar ve zengin donanımlarla paket tamamlanıyor.

SUV Segmentleri, Özellikleri ve Birbirinden Farkları

SUV araçlar teknik mimari olarak genelde bir binek otomobilden yararlanıyor. Dolayısıyla binek otomobiller gibi SUV araçlar da kendi içinde küçük, orta ve büyük olmak üzere sınıflara ayrılıyor. Küçük sınıf bir otomobilin platformu kullanıldığında küçük SUV, kompakt sınıf bir otomobilin platformu kullanıldığında kompakt SUV veya orta sınıf bir otomobilin platformu kullanıldığında orta boy SUV ve üst bir otomobilin platformu kullanıldığında büyük SUV gibi. Doğal olarak boyut arttıkça kabin içi ferahlık ve kullanışlılık ile uzun yol konforu artıyor, ama şehir içinde kullanım ve park ve manevra pratikliğinden ödün vermek gerekiyor.

B Segment SUV Araçlar

B Segment SUV araçlar küçük sınıf otomobillerle aynı platformu kullandığından genelde uzunluk ve genişlik olarak küçük sınıf otomobillerle benzerlik gösteriyor, ancak tavan yüksekliği artabiliyor. Doğal olarak sunulan iç mekân ve bagaj genişliği küçük sınıf otomobillere eşdeğer, ancak artan tavan yüksekliği daha ferah bir yapıyı beraberinde getiriyor.

KIA Stonic, Citroen C3 Aircross SUV, Opel Crossland X, Nissan Juke ve Peugeot 2008 SUV bu segment içinde yer almaktadır.

C Segment SUV Araçlar

C Segment SUV Araçlar, motorlar dahil platformunu markanın kompakt sınıf modellerinden alıyor. Dolayısıyla kabin genişliği ve bagaj büyüklüğü küçük SUV ile karşılaştırıldığında biraz daha cömert. Artan boyutla birlikte genelde malzeme kalitesi ve donanımlar da artıyor. Bu segmentte yer alan otomobillerde olduğu gibi SUV modelleri arasında da markalar için zorlu bir rekabet ortamı bulunuyor.

C segment SUV araçlar için ilk akla gelen modeller arasında; Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 SUV, Citroen C5 Aircross SUV, Opel Grandland X, Ford Kuga ve KIA Sportage sayılabilir.

D segment SUV Araçlar

D segment SUV araçlar büyük oranda markanın orta ve üst sınıf platformunu, daha güçlü motor ve şanzıman ünitelerini kullanıyor. Bu segmentte yer alan SUV modellerinin performans, konfor ve donanım özellikleri bakımından daha zengin olduğu görülüyor. Artan boyutlarla birlikte sadece sunulan yaşama alanı ve bagaj hacmi büyümekle kalmıyor, aynı zamanda motor hacimleri ve güç seviyesi de artıyor.

BMW X5, Volvo XC90, Volkswagen Touareg, KIA Sorento ve Audi Q7 modelleri D segment SUV araçlar arasında bulunmaktadır.

SUV Araç Seçimi

Bir SUV araç alırken kullanım koşullarını doğru belirlemek gerekiyor. Ağırlıklı şehir içinde, bireysel veya küçük aile kullanımı söz konusu olacak ise küçük veya kompakt bir SUV araç tercih etmek park ve manevra kadar kullanım maliyeti noktasında da avantajlar sağlayacaktır. Ömrünün neredeyse tamamını asfalt yollarda geçirecek olan ve yoğun kış şartlarının yaşanmadığı daha ılıman iklimlerde önden çekişli bir SUV araç yeterli olacaktır. Saklama alanları veya katlanan arka koltuklar gibi çözümler daha kullanışlı ve fonksiyonel bir sürüş deneyimini beraberinde getirecektir.

Uzun mesafe yolculuklar, kalabalık aile veya arazi performansı öne çıktığında ise güçlü motorlarıyla performans ve konforu üst seviyede sunan ve 4×4 dört tekerden çekiş sistemine sahip D segment SUV araçlar dikkate alınmalıdır.

SUV Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Genel olarak SUV araçlar aynı segment içinde yer alan otomobil modellerine göre daha fazla yakıt tüketirler. Özellikle B ve C segmentinde bulunan SUV modellerinde, ağırlık merkezlerinin daha yukarıda olması nedeniyle sürüş esnasında yanal kuvvetlerin etkisi hissedilebilir. D segmentindeki SUV’lar daha gelişmiş süspansiyon sistemlerine sahiptir.

Bununla birlikte SUV araçlar daha fazla iç mekan ve bagaj hacmi sunarlar. Bazı SUV modelleri 4×4 dört tekerden çekiş sistemleri, arazi şartlarına uygun süspansiyonları ve sürüş destek sistemleriyle, otomobiller için uygun olmayan zorlu arazi koşullarında kullanılabilirler.

Otomobil veya SUV araç seçimi kişisel tercihlere bağlı olmakla birlikte, SUV araç alırken yukarıda belirtilen hususları da göz önüne almakta fayda vardır.

Güvenli Sürüş Teknikleri
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)
SUV Modelleri
SUV – Crossover Farkı
Otomobil Segmentleri