Tesla Cybertruck

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, şirketin yeni elektrikli ve zırhlı aracı Cybertruck’ı Los Angeles’ta düzenlenen etkinlikte tanıttı.

Tesla’nın elektrikli pick-up modeli Cybertruck, özellikle sıra dışı tasarımıyla otomotiv dünyasında önemli bir etki yarattı. Sade geometrik tasarımı son derece dikkat çekici olan Tesla Cybertruck, sahip olduğu özellikler ve üretiminde kullanılan materyallerle de bakışları üzerine çekmeyi başardı.

Tesla Cybertruck, şirketin kurulduğu 2003 yılından bu yana ürettiği 6’ncı tip araç olarak kayıtlara geçti. Araç, 250, 300 ve 500 mil olmak üzere 3 ayrı menzil kapasitesi seçeneğiyle satışa sunuluyor. Cybertruck’ın ABD’de 40 yılı aşkın süredir en çok satan modeller arasında yer alan Ford’un F serisi araçlarına rakip olabileceği konuşuluyor.

Cybertruck, Tesla’nın web sitesinde “ultra sert 30x soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik” olarak adlandırdığı materyal ile kaplanmış. Tesla’nın SpaceX uzay aracı için ürettiği malzeme yüksek mukavemete sahip ve yolcular için maksimum koruma sağlamak amacıyla kullanılıyor.

Tesla’nın yeni aracı Blade Runner tarzı görünümüyle pek çok çağrışım yapıyor. Cybertruck’ın açısal tasarımını 2000’lerin başındaki bloklu, poligonal video oyunu grafiklerini de anımsatıyor.

Kamyonların çok uzun zamandır aynı tasarım anlayışına sahip olduğunu ifade eden Musk, şirketin Los Angeles dışındaki tasarım merkezinde yaptığı açıklamada. “Yüz yıl gibi, kamyonlar temelde aynıydı. Farklı bir şey denemek istiyoruz.” dedi.

Otomobil üreticileri bu büyümeyi sürdürmeye isteklidirler çünkü kamyonlar ve SUV’ler sedanlardan daha yüksek kar marjlarına sahip olma eğilimindedir. Ve eğer otomobil üreticileri maliyetleri düşürürse, bu marjlar artmaya devam edebilir.

RBC Capital Markets analisti Joseph Spak bir araştırma notunda, otomobil üreticisinin, Tesla’nın marka sadakatini artıran çekici bir araç olarak konumlandırılmasına yardımcı olabilecek ünlüleri ve diğer pop kültürü etkileyicilerini kazanmayı umduğunu söyledi.

Tesla Cybertruck üç farklı versiyona sahip olacak. Tek motorlu, arkadan çekişli çift motorlu ve dört tekerlekten çekişli üç elektrikli motora sahip modeller arasında, Tri Motor olarak sunulan üç motorlu versiyonunda 500 milden daha uzun batarya menzili olacak.

Ayrıntılı ve güncel bilgileri Tesla Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.

Elektrikli Araç Kullanımı
Elektrikli Otomobillerin Batarya Hücreleri
Mercedes VISION EQS
Maserati’nin Elektrikli ve Otonom Araç Teknolojileri
Audi AI: TRAIL